Magdalena Borowczyk opowiedziała o życiu typowego polskiego szlachcica, Sarmaty, który na co dzien spędzał czas na pracy w polu, Typowy Sarmata pełnił różne funkcje polityczne, a popołudnia spędzał z rodziną. Przedstawiła realia tego życia, czyli gdzie mieszkał, co robił. Poruszony został temat zamążpójścia i miłości, temat kuchni, czyli co i ile jadano w tamtych czasach, temat higieny np. król Jan Sobieski dwa razy w roku kąpał się, przed świętami Bożego Narodzenia i przed Wielkanocą. Mnóstwo ciekawostek, które dziś wydają się często nieprawdopodobne, że tak można było żyć.
Magdalena Borowczyk przywiozła też stroje, w jakie ubierała się szlachta . Pokazała i opowiedziała o żupanie, kontuszu, o guzikach, które często były ogromne, wykonane ze złota z drogimi kamieniami, ponieważ pokazywały bogactwo właściciela. Kobiety obowiązkowo musiały nosić gorset, bardzo niewygodny, ale za to wszystkie miały bardzo wąską talię.
W spotkaniu udział wzięli uczniowie z Gimnazjum nr 7 w Tomaszowie Mazowieckim, z klasy VII i II gimnazjum. Z dużym zainteresowaniem wysłuchali opowieści o życiu w XVII wieku.
Dorota Bill-Skorupa - dyrektor tomaszowskiego muzeum zaprasza w przyszły weekend na IV Wystawę - giełdę minerałów, skamieniałości i wyrobów jubilerskich SKARBY ZIEMI. Wykład 3 marca o godzinie 13.00 na temat minerałów wygłosi Mirosław Gumienny, a w niedzielę, 4 marca o godzinie 17.00 odbędzie się losowanie kryształowej szczotki. Będzie też można nabyć minerały i biżuterię.
Napisz komentarz
Komentarze