Wsród proponowanych przez ZSP nr 3 zawodów znalazły się: technik mechanik, technik pojazdów samochodowych, technik logistyk, technik budownictwa, technik geodeta, technik architektury krajobrazu, technik energetyk oraz kierunek, który może stać się prawdziwym hitem na rynku pracy - technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
Ten ostatni łączy ekologię z energetyką. Program nauki w 4-letnim cyklu obejmuje szeroko pojętą problematykę odnawialnych źródeł energii słonecznej, wiatrowej, wodnej czy geotermalnej. Absolwenci będą przygotowani do wykonania montażu i demontażu instalacji systemów służących do pozyskiwania energii z solarów czy energii wodnej. W związku z tym, że wytwarzanie energii w zgodzie z naturalnym środowiskiem staje się coraz bardziej popularne, wydaje się oczywistym, że zapotrzebowanie na projektantów, monterów czy serwisantów kolektorów słonecznych, pomp ciepła czy innych urządzeń energetyki odnawialnej będzie wykazywało dynamiczną i stale rosnącą tendencję. ZSP nr 3 proponuje również naukę w zasadniczej szkole zawodowej w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych, jak również naukę w klasach wielozawodowych m.in. w zawodach takich jak: elektromechanik pojazdów samochodowych, mechanik maszyn i urządzeń drogowych, betoniarz - zbrojarz, murarz - tynkarz, blacharz samochodowy, elektromechanik, lakiernik, elektryk, stolarz, dekarz i innych.
Po przemówieniu dyrektora nastąpiło wręczenie nagród w konkursie zorganizowanym przez samorząd uczniowski na temat „Moje życie bez uzależnień”(I m-ce zajął Bartłomiej Starnawski z IT a, II m-ce Tomasz Ryś z IT a, III m-ce Nikola Juskowiak z IT e).W dalszej części zostały wręczone nagrody w konkursie na prezentację multimedialną dotyczącą 150 rocznicy powstania styczniowego. Konkurs był adresowany do uczniów szkół gimnazjalnych z powiatu tomaszowskiego oraz uczniów ZSP nr 3. Jury (dyr. szkoły M. Fajfer, K. Błaszczyk, M. Kapała, I. Krzciuk, D. Wróblewska) z nadesłanych prezentacji z Gimnazjum nr 2, 3, 6 w Tomaszowie Maz., Zespołu Szkół w Zawadzie, Gimnazjum w Budziszewicach, Zespołu Szkół nr 8 w Białobrzegach, Gimnazjum w Komorowie, Gimnazjum w Żelechlinku, wyłoniło następujących laureatów: I m-ce zajęła Angelika Nowak z Zespołu Szkół w Zawadzie (opiekun G. Fiema), II m-ce Katarzyna Walas z Gimnazjum w Żelechlinku (opiekun Aneta Stanisławska), III m-ce Kamil Plich z Gimnazjum nr 3 w Tomaszowie Maz. (opiekun P. Kaniewski).
Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna pod tytułem „Szczęśliwy żywot absolwenta samochodówki”. Program w formie zabawnych scenek przybliżył kierunki kształcenia w ZSP nr 3. Bohaterami scenek rodzajowych byli Zosia i Tadek, absolwenci „samochodówki”, którzy po wstąpieniu w związek małżeński zapragnęli wybudować swój własny dom. Do tego projektu zaangażowali: geodetę, który wyznaczył plac pod budowę domu, logistyka , który przedstawił ofertę najtańszych materiałów budowlanych, następnie zawiózł je na plac budowy, budowlańca, który w ekspresowym tempie wzniósł mury domu, następnie skorzystali z pomocy technika energetyka i technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, by było ekologicznie i oszczędnie. W pięknym domu zabrakło ogrodu, zatrudnili więc technika architektury krajobrazu, by ten zaprojektował wymarzony ogród. W międzyczasie bohaterowie musieli również skorzystać z usług technika mechanika i technika pojazdów samochodowych.
I tak oto szczęśliwa para dzięki współpracy specjalistów z ZSP nr 3 mogła udać się na długo wyczekiwaną „parapetówkę”.
Po programie artystycznym zaproszono gimnazjalistów do obejrzenia prezentacji multimedialnej na temat kierunków kształcenia oraz stoisk przygotowanych przez nauczycieli. I tak mechanicy zaprezentowali „bagusa”, czyli pojazd ( koło motoryzacyjne nauczyciela, D. Pierzchały), można było rozwiązać test na kurs kat. B według nowych zasad, technicy pojazdów samochodowych przygotowali różne konkurencje, min. pchanie koła na czas, energetycy konkurencję przejścia nazwy szkoły w 2 minuty, budowlańcy konkurencję budowy ścianki działowej, koło chemiczne doświadczenia min. „ognisty wąż”, wytrącanie osadów, wykorzystanie naturalnych barwników jako wskaźnik PH, koło młodych ratowników pokazało, w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy.
Oprócz tego swoje stoiska zaprezentowali: technicy logistycy, technicy architektury krajobrazu, szkolny klub żonkila, koło języków obcych, szkolny klub HDK, bursa szkolna czy Ochotnicza Straż Pożarna z Wąwału i Ludwikowa, do której należą uczniowie naszej szkoły. Dodatkową atrakcją były rozmowy z doradcami zawodowymi czy rozmowy z nauczycielami matematyki, którzy realizują projekt finansowany ze środków unijnych „Matematyka XXI wieku”. Ponadto nauczyciele przedmiotów ścisłych przygotowali pokaz eksperymentów ze świata nauki i zagadki „Koło fortuny zawodowej”.
Atrakcją był występ wokalny uczennicy ZSP nr 3 Martyny Majdy oraz p. Krzysztofa Majdy z zespołu „Rytm”, pokaz jazdy samochodem rajdowym przygotowanym przez nauczyciela zawodu Dariusza Pierzchałę czy występ Kasi Wereszki i Stasia Dratwy, uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 w Tomaszowie Maz., którzy jako przyszli strażacy wierszem i piosenką „Jedzie, jedzie straż ogniowa…” zapowiedzieli atrakcję, a mianowicie pokaz akcji gaszenia samochodu przez Ochotniczą Straż Pożarną z Wąwału i Ludwikowa. W profesjonalnie przeprowadzonej akcji udział wzięli m.in.: Tomasz Wachoń, Marek Hajdukiewicz oraz należący do OSP uczniowie ZSP nr 3.
Nie zabrakło słodkości, o poczęstunek zadbało koło kulinarne działające w bursie oraz uczniowie szkoły. Dzień Otwarty w ZSP nr 3 był pełen
atrakcji i niespodzianek.
Napisz komentarz
Komentarze