Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:22
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Bić się do końca od łódzkiego Oddziału IPN

Instytut Pamięci Narodowej Oddział Łódź, wspólnie z Agencją Trend PRess wydawcą niezależnych portali informacyjnych NaszTomaszow.pl, NaszeOpoczno.pl oraz patron serwisu TuGrodzisk.pl serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w konkursie w którym do wygrania mamy książkę zatytułowaną „Bić się do końca. Podziemie niepodległościowe w regionie radomskim w latach 1945–1950”.

 

Powojenna partyzantka niepodległościowa (czy szerzej – podziemie niepodległościowe) miała w Polsce największy zasięg spośród krajów, które po II wojnie światowej znalazły się w sowieckiej strefie wpływów. Jak szacują historycy, w momencie swojej największej aktywności – w 1945 r. – organizacje konspiracyjne w Polsce skupiały około 150-200 tys. ludzi, w tym 15-20 tys. w oddziałach leśnych. Dziś już nikt nie kwestionuje, że niepodległościowy wysiłek tych ludzi wpisywał się w tradycje polskich powstań narodowych i wynikał ze sprzeciwu zarówno wobec celów, które w Polsce stawiali sobie komuniści, jak i praktyki ich rządów, nastawionych na eliminację polskich elit niepodległościowych. Zdecydowana większość Polaków nie chciała sowieckich porządków ustrojowych. Zwalczała je na polu politycznym, a gdy to się okazywało niemożliwe – także z bronią w ręku. Ale trzeba też pamiętać, że dla wielu osób partyzantka oznaczała po prostu dramatyczną walkę o życie w systemie, który nie tolerował jakiejkolwiek opozycji. Kto chciał uniknąć represji ze strony sowieckiego i polskiego aparatu bezpieczeństwa – także za opór stawiany w czasie okupacji niemieckiej – musiał „iść do lasu” lub emigrować.

 

Jednym z rozdziałów książki jest komiks „Amnestia”. Jest on zarazem samodzielną aplikacją multimedialną do pobrania na komputery i mobilne urządzenia telekomunikacyjne.

 

Jego zawartość stanowi kilkadziesiąt tablic graficznych, przedstawiających historię rozbicia więzienia w Radomiu we wrześniu 1945 r. przez poakowskie oddziały Stefana Bembińskiego „Harnasia”. Akcja ta przyniosła uwolnienie prawie 300 więźniów, i choć sprowadziła potem niezwykle restrykcyjne działania odwetowe aparatu bezpieczeństwa, zakończone m.in. aresztowaniem Bembińskiego, uznana została za jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń w historii niepodległościowej partyzantki na ziemi radomskiej.

 

Koncepcję plastyczną, rysunki i scenariusz komiksu opracował radomski plastyk Przemysław Ochnia przy współpracy historyków z radomskiej delegatury IPN, aplikację elektroniczną wraz z towarzyszącym jej filmem reklamowym – Magdalena Śladecka i Grzegorz Gałęzowski, pracownicy lubelskiego oddziału IPN.

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
radza 11.03.2013 14:31
No ok AK47 w pełni się zgadzam, żołnierze NSZ pozostawali w w konspiracji po 1944/45 i jak najbardziej na miano Wyklętych zasługują mnie chodzi tylko o to że nie można stawiać znaku równości NZS - wyklęci jak we wcześniejszym poście bo walkę podejmował cały szereg ludzi o przeróżnych poglądach i przeszłości. Oczywiście NSZ z antysemityzmem utożsamiać nie można, są udokumentowane przypadki ukrywania Żydów przez żołnierzy NZS a nawet szefem sztabu jednego z okręgów NZS był Żyd. Ale sprawa jest bardzo złożona, jedno jest pewne NSZ za współprace z Niemcami dawała wyroki śmierci, zbrodni masowych na Żydach udowodnić im się nie da (oddziały AK mają czasem więcej na sumieniu) za to Komuniści wydawali polecenie współpracy z Niemcami np. Aleksander Wołkowycki agent sowiecki a potem z sowieckiego polecenia niemiecki wydawał Gestapo Polaków związanych z konspiracja np. matkę Danuty Sędzikówny "Inki". Nie wiem czy nadal ale do niedawna jeszcze był patronem szkoły na Podlasiu.

AK-47 11.03.2013 11:15
@ 4.Nie masz racji radza. Do Żołnierzy Wyklętych nie stosuje się podziału jaki przedstawiłeś bo Żołnierze Wyklęci to również a może przede wszystkim NSZ-owcy.Najogólniej rzecz ujmując Żołnierze Wyklęci to ci którzy podjęli walkę z komuną ( NSZ. AK, ROAK, KWP itd.) od momentu jej wkroczenia na terytorium II RP czyli od 1944r i walczyli z nią do 1963r tj. do chwili gdy zginął ostatni partyzant. Co ma wspólnego NSZ z antysemityzmem?

j.p. 11.03.2013 11:14
do 7 - głupiś, przecież żyjesz w wolnym kraju i nie musisz niemcom czyścić butów a możesz robić co tylko ci się spodoba

taka prawda 11.03.2013 10:42
he he -wywalczyli wolność dla Grodzkiej i Biedronia i wszelkiej maści zboczeńców A porządni ludzie skazani są na biedę i głód!!!

radza 11.03.2013 10:36
Jeszcze jedno Hubert Jura "Tom" "NOR" i Brygada Świętokrzyska to nie "Żołnierze Wyklęci" ludzie ci od 1945 roku byli w alianckiej strefie okupacyjnej.

radza 11.03.2013 10:32
do wpisu 2 i Tu się kłamczuszku mam :). Wpis funkcjonuje na stronach lewackich ale nie ma źródła tej rewelacji nigdzie podanego równie dobrze może to być kłamstwo (opcja pierwsza) jeśli możesz podać źródło tych rewelacji (ale nie stronę internetową tylko np numer akt czy recenzowana pozycję naukową). Opcja druga: meldunek prawdziwy ale dotyczy nie NSZ tylko kolaborującej z Niemcami Narodowej Organizacji Radykalnej (NOR a nie ONR) kilku ludzi w tym Herbert Jura ps. Tom (czasem Georg) próbowało coś takiego stworzyć, jednocześnie niektórzy z nich byli w NSZ ale np. Jura dostał za te działalność od komendy NSZ kare śmierci wyrok próbowano wykonać Jura został ranny. Potem Jura odnalazł się w NSZ - Związek Jaszczurzy i Brygadzie Świętokrzyskiej (narodowcy tam się dzielili niektórzy scalali z AK niektórzy nie) i z nią wycofywał na Zachód aż do Czech ale to jest bardziej złożona sprawa bo wszystko to w tym współpraca Jury z Gestapo mogą być kierowana przez MI6 lub CIA za pośrednictwem naszej "Dwójki" albo i bez tego pośrednictwa, chodziło o przejęcie Niemieckich siatek szpiegowskich wymierzonych w Sowietów. Opcja trzecia jest to a aktach gestapo no to jak to jest przy każdej okazji "lustracyjnej" słyszymy że nie można oceniać ludzi na podstawie dokumentów tworzonych przez SBeków to co na podstawie dokumentów Gestapo można? . Zaznaczam nie jestem sympatykiem ONR, nie jestem "fanem" NSZ jestem fanem PRAWDY, HISTORII i sympatykiem UCZCIWOŚCI

radza 11.03.2013 10:09
Gdzie tutaj jest cokolwiek o AK w tym liście? A "Wyklęci" to w większości byli AK-owcy nie należy ich utożsamiać z NSZ bo w takim podejściu widzę kolejną komunistyczną akcje propagandowo-zakłamująca, "nie da się z nich zrobić bandytów, to zróbmy z nich wszystkich NSZ-towcói i antysemitów".

AK-47 11.03.2013 09:30
@ pzo. Gdzie znalazłeś te "rewelacje"? W jakiej książce?

pzo 11.03.2013 01:41
Akurat w rejonie tomaszowskim było wielu "wyklętych" z NSZ, którzy kolaborowali z hitlerowcami i donosili na tych z AK. Jeden z listów wyklętych do Gestapo: Polski Oddział Dywersyjny NSZ "Las" – 17.12.43 - Do Pana Szefa Sicherheitspolizei i SD w Tomaszowie Dnia 14 bm. Zostały aresztowane w gminie Stużno następujące osoby: Mieczysław Gil, Jan Pluta i Raczyński. Chcemy nieniejszym zawiadomić Pana, że Pluta i Raczyński brali bezpośredni udział w likwidacji 2 Żydów w Adamowie i 2 w Krzyżówce koło Gielniowa. Wszyscy trzej pomagali nam w wykrywaniu Żydów i komunistów. Wierzymy, że Pan aprobuje akcję likwidacji band żydowsko-komunistycznych i pozwoli, aby trzej wyżej wymienieni mogli tę akcję kontynuować na wolności. Nr sygn. R 70 Polen/194, k 2

Gość 10.03.2013 23:07
A jak ktoś nie ma możliwości opisać historii rodzinnej związanej z "Żołnierzami wyklętymi", a chciałby wziąć udział w konkursie to ma zmyślić historię?

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama