Tradycja nakazuje, aby ostatni dzień karnawału spędzić hucznie i wesoło, na wspanialej zabawie. I taka wspaniała zabawa organizowana była już jedenasty raz w gminie Rokiciny. Ostatki, to pierwszy w roku powiatowy konkurs. Po nim przyjdzie czas na kolejne imprezy organizowane w powiecie tomaszowskim. Kolejną z nich będzie Powiatowy Konkurs Palm i Pisanek, który odbywa się co roku w gminie Będków.
Organizatorami Powiatowych Ostatków byli: wójt gminy Rokiciny - Jerzy Rebzda, Starosta Powiatu Tomaszowskiego - Mirosław Kukliński, Gminny Ośrodek Kultury w Rokicinach i Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Rokiciny pod kierownictwem Anety Waszczykowskiej.
W konkursie udział wzięły maksymalnie dziesięcioosobowe grupy, z których każda w dowolny sposób miała zaprezentować w ciągu 10 minut ostatni dzień karnawału. Mogła to być scenka, strój, monolog, piosenki i inne występy. Celem konkursu jest ocalenie od zapomnienia tradycji związanej z końcem karnawału, promocja gmin powiatu tomaszowskiego i integracja mieszkańców powiatu, w szczególności środowisk wiejskich.
W skład komisji konkursowej weszli: Jerzy Rebzda, Bartłomiej Matysiak - członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, Piotr Kudlik - Przewodniczący Rady Gminy w Rokicinach, Anet Waszczykwska - przewodnicząca Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Rokiciny i Paulina Dudek - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rokicinach. Jury w ocenie pod uwagę brało: dobór repertuaru, czerpanie z zapustowych tradycji ludowych, pomysłowość reprezentacji, ogólny wyraz artystyczny.
Udział w konkursie wzięło osiem grup artystycznych i były to: "Niebrowianki" z gminy Tomaszów Mazowiecki, KGW Luboszewy z gminy Lubochnia, KGW Stanisławów Studziński z gminy Czerniewice, KGW Żelechlin z gminy Żelechlinek, "Skrzynkowianki" z gminy Ujazd, "Ludowiacy od Będkowa" z gminy Będków, "Brzustowianie" z gminy Inowłódz i Kabaret "Wcięci przypadkiem" z Sadykierza w gminie Rzeczyca. W każdym zespole było wielu przebierańców, którzy głośno hałasowali. Wśród przebierańców byli: niedźwiedź, koza, śmierć, król, Cyganka, diabły, aniołki, dziad, baba i wiele innych postaci. Każdy zespół śpiewał charakterystyczne dla końca karnawału przyśpiewki ludowe. Grupom towarzyszyli też muzycy. Muzycy grali na akordeonach, bębenkach, skrzypcach i saksofonie.
Komisja konkursowa przyznała pierwsze miejsce grupie reprezentującej KGW Żelechlin z gminy Żelechlinek. Pozostałe zespoły zajęły równorzędne drugie miejsce. Wójt wręczył też nagrodę paniom z KGW z Łaznowa, które nie brały udziału w prezentacji konkursowej, ale napracowały się bardzo w przygotowaniu potraw. W przygotowaniu posiłku pomagały im panie z pozostałych Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Rokiciny.
Do północy trwała wspaniała, ostatkowa zabawa w Łaznowie.
Napisz komentarz
Komentarze