- Głównym celem debaty było zebranie informacji o tym co najbardziej „boli” mieszkańców naszego powiatu - mówi komisarz Katarzyna Dutkiewicz - Pawlikowska, oficer prasowy KPP Tomaszów. - Debata została zorganizowana przy pomocy Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Miasta. Do udziału w debacie zostali zaproszeni przedstawiciele wszystkich służb i instytucji współpracujących.
Spotkanie rozpoczął mł. insp. Wojciech Tatar, zastępca komendanta tomaszowskiej policji, który przedstawił dane statyczne, dotyczące przestępstw i zagrożeń, występujących na terenie działania tomaszowskiej KPP. Podobne prezentacje, mamy okazji przedstawiać co roku, przy okazji podsumowywania zdarzeń z udziałem Policji na przestrzeni minionych 12 miesięcy każdego roku. Dane obejmujące okres do 1 grudnia bieżącego roku wyglądają dosyć optymistycznie. Liczba przestępstw (szczególnie tych pospolitych) zmniejszyła się, więcej było natomiast wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Wciąż zatrzymywana jest duża liczba pijanych kierowców. Policjanci podkreślani w sposób szczególny prowadzone przez siebie akcje o charakterze prewencyjnym i edukacyjnym.
To, co nie napawa optymizmem to spora liczba wakatów w naszej komendzie. Na chwilę obecną do pełnej obsady brakuje 12 funkcjonariuszy, głównie z pionu prewencji, czyli tych, którzy zapewniać powinni nam codzienne bezpieczeństwo na tomaszowskich ulicach.
Agnieszka Drzewoska - Łuczak, Powiatowy Rzecznik Konsumentów opowiedziała o nieuczciwych praktykach rynkowych, niedozwolonych klauzulach stosowanych przez niektórych przedsiębiorców we wzorcach umów. Poruszyła też aspekt ochrony danych osobowych oraz praw konsumentów w przypadku zawierania umów na odległość, za pomocą telefonu lub Internetu.
- Niestety wciąż najwięcej problemów bierze się stąd, że nie czytamy, podsuwanych nam do podpisania umów - mówiła rzecznik. - Gdybyśmy to robili, wielu nieprzyjemnych sytuacji dałoby się uniknąć.
Powiatowy Rzecznik Konsumentów w skrócie opowiedziała o interwencjach, jakie podejmuje w imieniu i na rzecz osób, które się do niej zgłaszają oraz o współpracy z innymi instytucjami oraz organizacjami, sprawującymi nadzór w różnych sferach życia gospodarczego.
Andrzej Więckowski, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie mówił o funkcjonowaniu w ramach Starostwa Powiatowego Ośrodka Pomocy Kryzysowej, do którego zgłaszać się mogą ofiary domowej przemocy. Mogą one uzyskać m.in. wsparcie ze strony dyżurujących psychologów.
Zastępca komendanta Straży Miejskiej, Krzysztof Kukliński, krótko przedstawił kierunki działań oraz zdefiniował obszary zagrożeń, miejsca które uważane są w naszym mieście za najbardziej niebezpieczne. Mówił o współpracy z Policją, monitoringu miejskim oraz utrzymywaniu porządku na terenie miasta.
O działalności Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim opowiedziała Justyna Saktura. Miasto uchwaliło i przyjęło do realizacji szereg programów społecznych obejmujących przeciwdziałanie alkoholizmowi i narkomanii (które są u źródeł wielu popełnianych u nas przestępstw), bezdomności i przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
- W ramach Urzędu funkcjonuje aktywnie Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, której członkowie pełnią dyżury i spotykają się z członkami rodzin uzależnionych - mówiła. - Współpracujemy z organizacjami abstynenckimi, organizujemy szkolenia i coroczne Forum Trzeźwości. Powołaliśmy też do życia zespół zajmujący się wdrażaniem procedur „niebieskiej karty”.
Od niedawna, przy współpracy w Wydziałem Stowarzyszenie Abstynenckie „Ala” uruchomiło też punkt konsultacyjny dla osób uzależnionych od hazardu.
- Wszystkie problemy i postulaty zgłaszane przez zebranych zostaną dokładnie przeanalizowane -podsumowuje komisarz Katarzyna Dutkiewicz Pawlikowska, zapowiadając kolejne, podobne, spotkania.
Napisz komentarz
Komentarze