- W pierwszej kolejności usunięte zostały wszelkie obiekty kolidujące z projektowaną infrastrukturą - informuje Jakub Pietkiewicz, pełnomocnik prezydenta miasta. - Obecnie prace prowadzone są dwutorowo. Przystąpiono do wykonywania instalacji wykrywania i sygnalizacji pożaru w wyrobisku wraz ze sterowaniem włączania i wyłączania wentylatorów. Jednocześnie odbywają się prace na zewnątrz. Związane są one z budową budynku obsługi turystycznej wraz z parkingiem i pozostałymi elementami zagospodarowania terenu. W najbliższych dniach będzie przebudowywana i zabezpieczana infrastruktura podziemna oraz rozpoczną się roboty fundamentowe przy projektowanym budynku.
W tym roku zaplanowano wykonanie przepustu przy drodze przylegającej do grot. Przed nadejściem zimy powstanie prawdopodobnie też przyszła zatoka dla autobusów. Planowane jest również ułożenie podziemnej linii kablowej wysokiego napięcia, która ostatecznie zastąpi istniejącą tu linię napowietrzną.
W przyszły roku ruszy budowa parterowego budynku administracyjno - usługowego o łącznej powierzchni użytkowej wynoszącej ponad 200 m². Znajdą się w nim m. in. kasa, sklepik z pamiątkami, audytorium, toalety oraz pomieszczenia magazynowe i takie, które pozwolą na administrowanie obiektem. Przewidziane są także wiaty dla turystów oczekujących i kończących zwiedzanie.
Elewacja będzie wykonana z szarego betonu architektonicznego. Duże powierzchnie zostaną przeszklone. Poza zapleczem obsługującym trasę turystyczną, inwestycja zakłada także budowę parkingu dla 10 samochodów osobowych, zatoczki autobusowej i ścieżek komunikacyjnych.
Wartość projektu pn. „Zagospodarowanie terenu przyległego do Grot Nagórzyckich” to 1,18 miliona złotych. Pieniądze na inwestycję pochodzą z budżetu miasta. Zakończenie prac planowane jest na koniec września 2013 roku
Napisz komentarz
Komentarze