Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 stycznia 2025 03:05
Reklama
Reklama

Polityka (nie) obywatelska

Na ostatniej sesji Rady Powiatu Tomaszowskiego radni wprowadzili między innymi szereg zmian porządkujących Statut tej jednostki samorządu terytorialnego. Wśród nich znalazł się też zapis o możliwości kierowania pod obrady projektów tzw. uchwał obywatelskich. Byłoby to być może godne pochwały działanie, mające na celu budowę świadomego społeczeństwa obywatelskiego, gdyby nie fakt, że równocześnie powiatowi „geniusze” od tworzenia prawa lokalnego postanowili w maksymalny sposób inicjatywy mieszkańców ograniczyć. W tym celu zastosowano barierę w postaci koniecznej liczby podpisów, które pomysłodawcy powinni zebrać, aby można było poddać je pod obrady komisji.

- Zapis o konieczności zebrania 500 podpisów jest absurdalny i praktycznie niewykonalny - mówi radny Grzegorz Haraśny, z którego inicjatywy podobne możliwości zgłaszania przez mieszkańców miasta uchwaliła Rada Miejska poprzedniej kadencji. - Występując z inicjatywą stworzenia obywatelom możliwości współdecydowania o wielu, istotnych dla nich sprawach mieliśmy świadomość, że poziom aktywności społecznej nie jest u nas zbyt wysoki. Nie można więc go jeszcze bardziej ograniczać, tworząc sztuczne bariery. Zebranie 50 podpisów wymaga poświęcenia dużej ilości czasu a zebrać ich tyle, ile zaproponował Zarząd Powiatu jest w mojej ocenie niemożliwe.

 

Niestety innego poglądu jest Zarząd Powiatu. - Taka liczba osób wydaje się być liczbą reprezentatywną dla Powiatu liczącego 120 tysięcy osób - próbowała przekonywać naczelnik Lis odpowiadając na pytanie Mariusza Węgrzynowskiego.

 

Niestety, absurdalność tej argumentacji aż kłuje w oczy. Zbieranie podpisów pod konkretnym wnioskiem czy projektem uchwały, to nie to samo, co zbieranie ich pod listą poparcia dla partyjnych działaczy różnego szczebla, biorących udział w wyborach do różnych organów władzy państwowej i samorządowej. Trudno sobie wyobrazić, by mieszkańcy małej wsi w gminie Czerniewice, liczącej w sumie niespełna 100 mieszkańców musieli biegać po sąsiednich siołach, by przekonywać do sprawy, która mieszkańców innych wiosek bezpośrednio nie dotyczy. Po raz kolejny nasi urzędnicy udowadniają więc, że żyją w oderwaniu od rzeczywistego świata, w którym żyją żywi ludzie, nie zdominowanego przez partyjnych „aktywistów”, głoszących jedynie słuszne teorie.

 

Tym bardziej należy pochwalić Mariusza Węgrzynowskiego, który dostrzegł absurdalność wprowadzonych do Statutu zapisów i zgłosił wniosek o obniżenie koniecznej liczby podpisów do 100.  Ogłoszono przerwę, po której zarządzono przegłosowanie wniosku radnego. Niestety, tylko 6 radnych wykazało się zdrowym rozsądkiem (Mariusza Węgrzynowski, Grzegorz Haraśny, Barbara Klatka, Małgorzata Nowak, Grzegorz Sławiński, Ewa Wendrowaka), radni PSL wstrzymali się od głosu, a pozostali (radni PiS i SLD oraz Sławomir Żegota z Platformy Obywatelskiej), nie pierwszy zresztą raz, wykorzystali okazję do wykazania się całkowitą i absolutną bezmyślnością, graniczącą z pospolitą głupotą.

 

 

- Można przyjść do mnie i ja staram się indywidualne, mądre pomysły realizować - komentował Starosta Piotr Kagankiewicz, najwyraźniej nie rozumiejący istoty społeczeństwa obywatelskiego. - Równie dobrze może przyjść grupa osób do radnego i również jest inicjatywa uchwałodawcza, więc ja nie widzę zagrożenia, że blokujemy możliwość realizacji się w samorządzie demokratycznym, jakim jest Powiat Tomaszowski. Można indywidualnie przyjść z pomysłem, czy do Zarządu, czy  do Prezydium Rady.

 

Starosta w mojej ocenie nie jest w stanie pojąć, że czasy pierwszych sekretarzy PZPR, do których można było przyjść na skargę lub „z pomysłem” a czasem wysłać donos już (na szczęście) dawno minęły.  Reprezentowany przez niego sposób myślenia stawia obywatela, mieszkańca, członka wspólnoty samorządowej w charakterze petenta, pozbawiając możliwości współuczestnictwa w tworzeniu i kreowaniu indywidualnych inicjatyw. 

 

Smutne ale i zabawne zarazem również jest to, że Piotr Kagankiewicz przewodzi równocześnie w naszym Powiecie partii, która w swojej nazwie nosi przymiotnik „obywatelska”.

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

kala 05.11.2012 11:52
Aby zrozumieć trzeba myśleć. A przecież nie każda myśl rodząca się w głowie zasługuje na to miano . Przypominam, że starosta nie jest wybierany w wyborach bezpośrednich - decydują układy i wolty polityczne naszych samorządowców.

bunga-bunga 04.11.2012 19:02
Tylko popatrzcie na to zdjątko powyżej: muzyk pijanista, "nałucyciel" i ten trzeci - może mi "któś" wyjaśni - kto zacz ? Panie Mariuszzu - proszę o pomoc . Niestety - nie znam tych wszystkich "samorządowców". Tzn. - domyślam się, że to z pewnością Wiceprzewodniczący Rady, ale co ten facio w życiu "popełnił" ?

Ryfka 04.11.2012 12:57
do 23 - wypaszam sobie! - jaka banda...? proszę pisać poprawnie - ,,miłościwie panująca elita władzy" ok?- paniał.

kiki 04.11.2012 07:13
Jeśli to polityka (nie) obywatelska,to czas najwyższy wymienić jedną bandę rządzącą na drugą bande ...może się coś zmieni?...

sic! 03.11.2012 22:07
do jaja - niestety na wybór starpsty zwykli śmiertelnicy nie mają wpłwu Nie no\mogą go ani powołać ani odwołać. Natomiast za to, że pam Piiotr K. jest starostą odpowioadaja wybrani przez nas przedtawiciele {radni). To, co się stało po wyborach samorządowych w powiecie naszym należy przekaztywać potomnym jasko przestrogę!!!

japa 03.11.2012 10:54
do 20 - jaką Klasę Panującą wybraliście taka wami rządzi i proszę nie sPISkować bo to zamach na demokrację!!!

Do Starosty Kagankiewicza 03.11.2012 08:44
Proponuję obejrzeć film Barei "Miś" i skorzystać z tego genialnego wynalazku, który tam pokazano. Chodzi, oczywiście o tę szafę ze sprzętem do nagrywania. Taką szfę można byłoby ustawić na jednym z marmurowych korytarzy. No - najlepiej gdzieś w pobliżu gabinetu towarzyszki Lis, która, tak na wszelki wypadek, miałaby wgląd, kto przychodzi się nagrywać. I wtedy taki jeden z drugim - Ochucki Ryszard, czy inny tego typu demokrata przyszedłby, nagrał się Staroście i Pan Starosta z towarzyszką Lisową np. raz w tygodniu wyjmowaliby taśmę, odczytywali i ..... wyrzucali do śmietnika. Jakie to proste ! Jak to znacznie posunęłoby demokrację i samorządność obywatelską do przodu !!! A w ogóle - to po kiego ch...... ci radni ? Szwendają się tylko i smrodzą po tych marmurowych korytarzach i żadnego pożytku toto nie przynosi. Tylko jeszcze potrafią być upierdliwi - skunksy jedne !!! Obrzydliwość !!!

ala ma kota 02.11.2012 23:06
sami ich sobie wybraliśmy. mamy to na co zasłużyliśmy. tomaszówek jest grajdołem, a my społeczeństwem któremu słoma z butów wychodzi. niech żyje kaganek!!!! kaganek rulezzzzz!!!!!

babcia w moherowym berecie 02.11.2012 19:03
A czego niby mam zazdrościć? Ty wiesz jaką ja, jako były oficer Służb PRL mam emeryturę, te głupki mogą mnie zazdrościć a nie ja im. :) Bawię się z wnukami, chodzę na spacery i urlopy spędzam za granicą. Do tego co nieco wiem o różnych osobach i żyje mi się wesoło.

Janina 02.11.2012 18:11
do babci w moherowym berecie- coś mi się wydaje że ta babcia przebrała się w moher na krótko, nie jest zorientowana w temacie a z zazdrości wypisuje głupoty, jeżeli komuś już lepiej w życiu to poprostu zazdrości

xxx 02.11.2012 13:55
Po co wytaczać armaty na muchy ? Nie wiem czemu i komu ma służyć powyższy artykuł. Czy np. komentatorzy, prócz tego, że nawrzucają temu czy tamtemu zadali sobie choć trochę trudu i sprawdzili, nie w całym kraju, województwie ale choćby tylko w naszym powiecie, w ilu statutach gmin, miast lub powiatów znajduje się przepis stanowiący o dopuszczalności tzw. obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej oraz w ilu przypadkach w ostatnim roku albo od początku kadencji skorzystali z niego obywatele? Czy ktokolwiek zastanowił się czemu służyć ma to prawo? Nie jestem przeciwnikiem prawa mieszkańców do wnoszenia inicjatywy uchwałodawczej – wręcz przeciwnie uważam, że jest to jeden z elementów ducha demokracji, który powinien przenikać nasze społeczeństwo. Prawda jest jednak taka, że to przenikanie ducha widać przy każdych wyborach, na które chodzi stała grupa elektoratu, a reszta społeczeństwa ma to po prostu w czterech literach. Zatem samo hasło inicjatywy jest bardzo szczytne i piękne i czy to będzie 100 podpisów, 500, czy 50 nie ma tu najmniejszego znaczenia. Jeżeli ktokolwiek ma choćby blade pojęcie jakimi zadaniami zajmuje się powiat, a chce coś załatwić, ładnie mówiąc „zalobbować” to pójdzie do tego czy innego radnego, pójdzie na sesję, do starosty, etc., zamiast gibać po siołach za podpisami choćby 50. Problem nie w ilości podpisów a w finansowaniu zadań objętych uchwałą. Co do zasady, jeżeli w trakcie roku budżetowego radny, grupa radnych albo grupa mieszkańców – zakładając, że mamy prawo obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej – chcę np. aby w siole wybudowano np. kawałek drogi powiatowej, chodnika to musi wskazać źródło finansowania tej inwestycji, co więcej inwestycja ta nie może zwiększać deficytu budżetu. A niby jak to zrobi nie mając wsparcia radnych, czy kogokolwiek z zarządu powiatu? Co więcej projekt takiej uchwały i tak ostatecznie jest głosowany przez radę danego samorządu. O tym czy ta, czy inna inwestycja zostanie zrealizowana zadecyduje nie to czy będzie inicjatywa uchwałodawcza, czy będzie to 100, czy 500 podpisów ale od panującego układu sił w radzie powiatu. Inicjatywą obywatelską należałoby się zatem wykazywać przy urnie wyborczej idąc na wybory a nie zostając w domu. Po co zatem wytaczać armaty na muchy jak raz na cztery lata wystarczy iść na wybory. Przy czym dalej utrzymuję, że inicjatywa bardzo piękna, aczkolwiek jej skuteczność jest wirtualna. Ale my lubimy żyć mrzonkami i marzeniami, cóż taka nasza natura.

ciekawy 02.11.2012 09:12
kogo interesuje czy jest Węgrzywnowski czy nie w PIS skoro z PIS kandydował którys raz z kolei i miał doskonały wynik jak zwykle, kogo z mieszkańców obchodza zawiłosci tego czy w pełni nalezy czy tylko stamtąd kandyduje???

eh 02.11.2012 09:04
Prezydent wybrany był dopiero w II turze minimalną większoscia głosów ze strachu przed kandydatem PIS i nic więcej, więc bez przesady - do multi99. WYbrała go głównie Tomaszowska Partia Pracy (czytaj podlegli urzednicy i pracownicy spółek oraz ludzie bojący się PISowskiego kandydata...)

inna babcia 02.11.2012 09:03
Babciu w moherowym berecie , czyTy aby wiesz od kiedy Wegrzynowski jest w Pisie? Jak nie to zapytaj, może powie,jak nie on to Pan Poseł Maciarewicz lub Poseł Witko.

Mariusz 02.11.2012 08:58
Dziwi mnie jedno wszyscy krzycza jaka to mamy złą władze i w powiecie i w Miescie a przychodzi czas wyborów i znów ci sami nieuczacznicy zostają wybrani na na Radnych ..... Może czas najwyższy to pozmieniac i wywalic wszystkich pozbyc sie układów układzików i da szaanse młodym ludziom którzy moze cos zrobią w tym miescie albo chociaz spróbują coś zrobic przeciez mamy wykształcone młode pokolenie .... spójrzcie na ulice i co widzimy ?????? odpowiadam to miasto RENCISTÓW I EMERYTÓW młodzi uciekają stąd .

Opinie
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Malarska opowieść o rzece Marcina Stańca Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza na wyjątkowy wernisaż malarstwa „W NURCIE”, który odbędzie się 17 stycznia, o godz. 18 w sali wystawowej MCK przy placu Kościuszki 18. Wstęp wolny.Ekspozycja obejmuje zbiór prac powstałych na przestrzeni ostatnich trzech lat w ramach cyklu „Rzeka”. Motyw rzeki w pejzażu jest obecnie głównym tematem malarskim realizowanym przez autora. Obrazy przedstawiają miejsca, które artysta lubi nazywać „swoimi”. Są to leśne strumienie i zbiorniki wodne znajdujące się w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego. Prace wykonane zostały w technice olejnej na płótnie.Marcin Staniec to artysta wszechstronny – malarz, grafik, ceramik, a także organizator licznych plenerów artystycznych. Jego bogaty dorobek obejmuje m.in. udział w prestiżowej wystawie „Najlepsze dyplomy ASP” oraz nagrodę Galerii Manhattan. Od 2017 roku prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów oraz aranżuje wystawy w Miejskim Centrum Kultury. Jest także autorem projektów murali, scenografii dla lokalnych instytucji kultury, a także współtworzy elementy graficzne dla Love Polish Jazz Festival.Wystawa „W NURCIE” to nie tylko podróż po malowniczych zakątkach regionu, ale również okazja do zapoznania się z wyjątkową wrażliwością artysty, który z pasją i niezwykłą starannością uchwycił piękno natury.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.01.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 0°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama