Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:15
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Kolejny balast tworzący koszty

Dawna siedziba OK. TKACZ od kilkunastu miesięcy stoi pusta. Po tym jak ośrodek przeniósł się do nowego obiektu przy ulicy Niebrowskiej, trzykrotnie próbowano sprzedać budynek wpisany do rejestru zabytków. Na żadnym z przetargów nie zjawił się ani jeden chętny. Nie znaczy to jednak, że nikt nie był zainteresowany nabyciem nieruchomości. Na przeszkodzie stanęły jednak warunki przetargowe, zgodnie z którymi potencjalni nabywcy zobowiązani byli przygotować plan zagospodarowania uzgodniony z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Efekt łatwy do przewidzenia. Ci którzy mieli na budynek „chrapkę” zrezygnowali. Problem jego utrzymania i wykorzystania pozostał.

 

 

Komuś przyszło więc do głowy, że można by w dawnym TKACZ-u zrobić dom dziennego pobytu dla osób starszych oraz stworzyć tu siedzibę spółdzielni socjalnej. Samym budynkiem zarządzać ma Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Dlaczego właśnie on? Bo ktoś musi to robić.

 

Nie wszystkim radnym podoba się jednak pomysł przekazania budynku osobom starszym. Są zdania, że mimo wszystko powinien zostać sprzedany. Argumentem przemawiającym za tego rodzaju rozwiązaniem jest fakt, że budynek jest mocno zaniedbany i wymaga dużych nakładów finansowych na remonty.

 

- Tam trzeba wyremontować wszystko - mówi Tomasz Trzonek.- Koszty będą bardzo duże i nie wiem, czy jest to do końca przemyślana decyzja. - Radny zwracał też uwagę na rozwiązania techniczne, utrudniające dostęp do budynku starszym osobom.

O swoich wątpliwościach, co do tworzeniach zbędnych dla budżetu miasta kosztów mówił też Arkadiusz Gajewski. - Mamy naprawdę duże bieżące zadłużenie i tego typu wydatki, które nie są niezbędnymi wydatkami a będą jeszcze w przyszłości mnożyć koszty, w moim przekonaniu są naprawdę niekonieczne. Można znaleźć lepsze rozwiązania tej sprawy.

 

- Tkacz jest przykładem źle wydawanych pieniędzy budżetowych - wsparł Gajewskiego i Trzonka, Jacek Kowalewski. - Uważam, że za wszelką cenę tę nieruchomość powinniśmy sprzedać.To jest kolejny balast tworzący koszty.

 

W podobnym tonie wypowiadała się też Wacława Bąk, która zauważyła, że w Tomaszowie jest szereg miejsc niedostatecznie wykorzystanych a generujących duże koszty. Podkreślała, że to właśnie te obiekty należy jak najlepiej wykorzystywać.

 

Pomysłu bronił wiceprezydent Waldemar Wendrowski. Przywoływał wcześniej uchwalane przez radnych dokumenty oraz wskazywał, że remont będzie kosztował niewielką kwotę 150 tysięcy złotych. Wskazywał też, że miesięczny koszt utrzymania jednej osoby w domu stałego pobytu to około 2,5 tysiąca złotych.

 

 

 d


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Tom 30.06.2012 19:08
Trzeba sobie zadać pytanie, w jakim celu była wogóle budowa nowej siedziby "Tkacza" na Niebrowie, także nie pozbawiona wad o ile pamiętam były artykuły o przeciekach po ulewach i problemach z klimatyzacją. Chyba tylko po to żeby władza miała się czym chwalić w wyborach, że wogóle coś w tym mieście robi. Przecież jest tyle Domów Kultury, na ul. Mościckiego, Browarna, Św. Antoniego dawna "Przyjaźń", także ten po bibliotece, wreszcie ul. Piłsudskiego ten zabytkowy budynek, popieram zdanie, że wystarczyły remonty już istniejących i sensowne ich zagospodarowanie i nie trzeba by wydawać wielu milionów na budowę nowej siedziby. To co teraz wszystko rozdać za darmo i zmarnować bo przecież nie ma kupców? Obudźcie się, te budynki powstały z pieniędzy i pracy naszych dziadków, ojców po to aby służyć mieszkańcom Tomaszowa.

wowo 30.06.2012 18:23
moze ktos wyjasni z jakich przyczyn te rudery zostaly zakwalifikowane jako zabytki. mnie wydaje sie ze konserwator szuka sobie zajecia by pobierac pobory.

żona kupca 30.06.2012 17:15
wyburzyć to obrzydlistwo i postawić w tym miejscu np. Centrum Bankowe oferujące szybkie kredyty na korzystnych warunkach, w ten sposób uratujemy nasz upadający handel!

Sąsiad 30.06.2012 16:11
Dlaczego budynek "Tkacza" przy Al. J.Piłsudskiego jest uważany za wielki zabytek skoro powstał od podstaw i to całkiem niedawno ?

bunga-bunga 30.06.2012 14:10
Jak ten zasyfiały budynek to jest zabytkowy obiekt wart wielkiej ochrony przez poje.... konserwatora zabytków - to ja jestem rudowłosy chiński mandaryn. Ci wszyscy konserwatorzy: przyrody, zabytków, itp. itd. to porąbani faceci, którzy mają głęboko w d.... te zafajdane "zabytki", natomiast przy okazji takich wątpliwych "zabytków" mają okazję, aby zaistnieć. Całe szczęście, że od czasów Piastów nie funkcjonowali konserawtorzy zabytków - bo do dzisiaj mielibyśmy same grody typu Biskupin.To wszystko jest chore !!!

pucybut 30.06.2012 12:20
#3 - nie bogate miasto tylko każde miasto. Nie wydaje się milionów na nowe obiekty skoro nie stać na utrzymanie i reemont zabytków!!!Jak cię nie stać na nowe buty to idziesz do szewca naprawić stare!!! Dlaczego nikt do tej pory nie pomyślał, aby na ten cel spróbować wykorzystać pomoc z zewnątrz? Toż samo ma się z budynkiem (pałacykiem) po bibliotece na św. Antoniego. Nasi zacni rajcowie chcą nowych inwestycji mając na uwadze tylko swoje interesy (kolejne wybory i nieopodatkowane diety). Dlaczego wszyscy już zapomnieli jak to było z otrzymaniem funduszy pomocowych na rewitalizację miasta. Dlaczego - zamiast wydawać pieniądze z programu pomocowego - realizujemy ten projekt z naszych podatków. Władza poprzedniej kadencji utopiła nasze miasto (i powiat) na ciężkie miliony. Mam nadzieję, że jak przyjdą kolejne wybory wszyscy o tym będziemy pamiętać!!!

kiki 30.06.2012 09:09
Budynek ten jest zabytkiem.W interesie władz miasta należy szczególnie o niego zadbać. Jeśli się nie potrafi tego dokonać uwidacznia się dziadostwo a nie troskę o kulturę i dziedzictwo narodowe !!! W krajach zachodu z pietyzmem zabytki są utrzymywane a w bolszewi tak jak z większością zabytków w Tomaszowie...morze ruin i bałaganu.

tofik 30.06.2012 08:03
przy głównych ulicach powinno budować się co najmniej czteropiętrowe budynki, tę chałupkę czeka tylko wyburzenie!

pucybut - tylko na taki gest stac miasto 30.06.2012 07:34
ale bogate a tomaszow do takich nie nalezy

pucybut 29.06.2012 22:21
Jeżeli nie można sprzedać (a chyba można zmieniając warunki przetargu) to trzeba wykorzystać. Miasto pełni rolę służebną wobec swoich mieszkańców. Dlaczego tego budynku (po remoncie) nie przekazać we władanie np TPD lub innym organizacjom pozarządowym wspomagających dzieci z naszego miasta? To po pierwsze! Po drugie - dlaczego nikt wcześniej (przed budową za miliony z naszych podatków) nie zrobił analizy możliwości i kosztów wykorzystania tego obiektu? To są marnotrawione pieniądze z kasy miasta (nasze)!!! Panie rady Trzonek - miasto ma służyć miezzkańcom SŁUŻYĆ tzn. nie przynosić dochodów!!! Wyremontować i oddać potrzebującym (czy to dzieci TPD, czy starsi mieszkańcy) do wykorzystania dbając o stan techniczny.

ktoś 29.06.2012 21:57
Po odmalowaniu, przestał straszyć, jednak teraz znowu straszy czarnymi napisami

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama