Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:15
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Carska para w naszym Tomaszowie

Kawalerzyści i piechurzy, damy i oficerowie, car i cesarzowa, odwiedzili dzisiaj Tomaszów Mazowiecki, by pomóc w promocji naszych walorów turystycznych. Inscenizacja historyczna, jaką mogliśmy dzisiaj obejrzeć w Skansenie Rzeki Pilicy to jeden z elementów działań mających na celu rozpropagowanie atrakcji, jakie oferuje "Tomaszowska Okrąglica".

[reklama2]

Wparcie promocji i działań marketingowych tomaszowskiego produktu turystycznego uzyskało dofinansownie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Przewidywany koszt działań promocyjnych oszacowano pierwotnie na 570 tysięcy złotych, z czego aż 466 tysięcy pochodzić miało z dotacji. Po rozstrzygnięciu przetargu okazało się jednak, że cena będzie o wiele niższa i zamknie się kwotą 284 tysięcy. 

 

Skansen Rzeki Pilicy

 

Zanim impreza miała możliwość się odbyć tomaszowscy malkontenci już narzekali. Na naszym forum internetowym przeczyć mogliśmy głosy krytykujące pomysł rekonstrukcji wizyty rosyjskiego Cara w Tomaszowie Mazowieckim. Niezależnie jednak od tego, czy się to komuś podoba czy też nie, to Mikołaj II wraz z żoną dwukrotnie odwiedzili nasze miasto i co ważne byli jedyną monarszą parą, której wizytą możemy się pochwalić.

 

 

Po powitaniu cara przyszła pora na "Nagórzyckie Opowieści". Diabeł w rosyjskim mundurze to niewątpliwie nowość. "Teufel" kojarzyłby się nam bardziej z innym uniformem, np.szlacheckim żupanem. Sama legenda też jakby znajoma. Trochę Sapkowski a trochę Drda ale kogo to właściwie obchodzi, ważne by było wesoło i turyści, którzy nas odwiedzają dobrze się bawili a później oczywiście reklamowali nas wśród swoich znajomych, bo ilu Łodzian wie, że tylko 50 kilometrów za rogatkami ich miasta, są tak symtayczne miejsca, jak Skansen, Rezerwat, czy Groty Nagórzyckie a mamy przecież też i żubry, których nawet w ostatnim czasie nam przybyło. 

 

 

Inscenizacje historyczne organizowane przez Skansen Rzeki Pilicy charakteryzują się dużą dbałością o szczegóły. Już nie tylko umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy, stroje dospasowane do przedstawianej epoki czy pojazdy cywilne i militarne ale także innego rodzaju rekwizyty pojawiają się na scenie rekonstruowanych wydarzeń. Polowy telefon, czy telegfraf, to najczęściej w pełni sprawne urządzenia. niektóre z nich to repliki ale większość to poszukiwane i trudnodostępne orginały. Widzowie mogą je nie tylko obejrzeć z daleka jak one wyglądają ale też wypróbować ich działanie. Generealnie zabawa w rekonstruktora nie należy do najtańszych. Samo umundurowanie w zależności od epoki kosztować może kilka tysięcy złotych.

 

 

Osoby biorące udział w rekonstrukcjach historycznych muszą wiedzieć nie tylko jak się ubrać i w co wyposażyć ale także jak się zachować. Dotyczy to nie tylko musztry i pola bitew ale również salonów. "Za mundurem panny sznurem", mówi powiedzenie ale czy nawet najbardziej przyjstojny carski oficer, polskiej narodowości, zwróciłby czyjąkolwiek uwagę, gdyby nie towarzyszyła mu dama jego serca, wystrojna w misternie uszytą suknię i obowiązkowy kapelusz, w ręku trzymająca parasoleczkę, dla dodatkowej ochrony przed słońcem? Innym ważnym elementem damskiej garderoby, który dopełniał całości, były delikatne, koronkowe lub jedwabne rękawiczki.

 

 

Po raz kolejny mogliśmy też w Snansenie Rzeki Pilicy oglądać pokazy kawaleryjskie. Tym razem jeźdźdzy ubrani w uniformy carskiej gwardii, prezentowali kunszt wyszkolenia i umiejętności w panowaniu nad wierzchowcami. Grupa Kaskaderów Konnych Andrzeja Kostrzewy ze Słupna znana jest między innymi z udziału w licznych produkcjach filmowych. Ich kawaleryskie szrże mogliśmy oglądac między innymi w obrazie Jerzego Hoffmana "1920. Bitwa Warszawska".

 

 

Nie zabrakło też pokazów pirotechnicznych. Strzalały karabiny maszynowe typu Maxime a także małe armatki, zwane sygnałówkami. Na zakończenie wystrzeliły fajerwerki. Szkoda tylko, że na inscenizajic nie mogło zostać kilkaset osób, które przyjechały specjalnym pociągiem z Łodzi, by zwiedzać atrakcje turystyczne Tomaszowa i okolic.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
jazlowiak 29.06.2012 12:38
Drogi Ja - a dlaczego piszesz, ze przypominanie np. w trakcie pokazów o Legionie Puławskim to zły temat?

JA 28.06.2012 13:01
do ja. Czyli powinni robić źle, bo na "zły" temat? Tylko dlaczego temat jest "zły"? Rozumiem, że lepiej udawać, że cara w Tomaszowie nigdy nie było, a gdyby był, to wszyscy Tomaszowianie by się ze wstrętem i pogardą do nie rzycią odwracali, a już z pewnością żadnych wiernopoddańczych adresów by nie wystosowywali? A mówią, że prawda wyzwala. Ech...

ja 27.06.2012 12:15
do Ja. Mylisz się , jak ludzie robią coś żle to żle , a jak robią coś dobrze to bardzo dobrze. Problem w tym , że robili może i dobrze , ale na zły temat.

Ja 26.06.2012 21:38
Hej ludzie! Jak coś zrobią to źle. Jak by nic nie zrobili to też byłoby źle. Jak wam dogodzić?... a gdzie radość z życia?

Jazlowiak 26.06.2012 19:33
Dzięki Kaziu za zaprezentowanie mojego zdjęcia w chwili smarowania chleba własnoręcznie zrobionym przez ze mnie smalcem. Pozdrowienia dla wszystkich Tomaszowian i tych Mazowieckich i tych Rawskich. pozdrawiam Paweł Rozdżestwieński www.dobroni.pl

kaziu 26.06.2012 17:40
http://www.dobroni.pl/rekonstr...cia,114905 teraz wiem na co poszło te 284 tysiące

Ad @21 26.06.2012 08:04
O jejku!

25.06.2012 23:10
Niektórym nic się nigdy nie podoba, wszystko i wszystkich krytykują (zresztą w dosyć żenujący sposób, ale to akurat odzwierciedla to co mają w głowach, albo właściwie to, że nie mają tam zbyt wiele). Drodzy oburzeni zamiast marudzić i obrażać innych sami zorganizujcie imprezę, która zadowoli wszystkich Tomaszowian.

Tarnawa 25.06.2012 21:46
Drogi GCJ gonisz w piętkę , przypisujesz mi słowa, których nie napisałem. Nieładnie.

GCJ 25.06.2012 20:52
Ech, standardowe dowalanie bez cienia próby zrozumienia, o co chodzi. Posługiwanie się stereotypem zamiast myślenia, i głęboka wiara, że wie się lepiej od zainteresowanych, co mają na myśli... Jak to ładnie określił "Tarnawa"? Tumanowo? Chyba tak, i to w całej swej okazałości! I teraz już ostatecznie EOT. Czasu szkoda.

tomaszowianin 25.06.2012 20:16
Może czas na wymianę pokoleniową, a co za tym idzie i myślową, w naszych placówkach kulturalno- oświatowych...może czas skończyć z naginaniem historii przez pseudohistoryków...czy mało mamy w historii naszego miasta wydarzeń patriotycznych?

kbk 25.06.2012 19:19
GCJ -cie, twojej tezy nie da się obronić. Car dla Polski nigdy nie był władcą, był zaborcą i takim pozostanie. Zaprzeczając temu narażasz się na śmieszność.

Widukind 25.06.2012 18:17
Ad 14 . Po twoim komentarzu łatwo można poznać , że jesteś urodzony w Tomaszowie Maz. Chyba nawet wiem w której z dzielnic miasta.

Tarnawa 25.06.2012 18:11
GCJ i to dlatego czcimy dzisiaj Jego Carską Wysokość , że w swej dobroci zgodził się na to by Polaczki za własne pieniądze w wybudowanej przez siebie szkole dzieci mogli kształcić- Łaskawca, czcijmy go teraz za to, po wsze czasy. Trudno o bardziej niewolnicze i wiernopoddańcze zachowanie. A może, by tak czcić tych co tę szkołę ufundowali i wybudowali, czy wolimy włazić w zad carowi, którego dawno diabli wzięli i Urzędowi Miasta, który z grupą lizusów ( do których jak widać i Ty należysz ) zabrnął w ślepy zaułek i Twymi wpisami usiłuje udowodnić coś czego udowodnić nie sposób? Poza tym nie było przedmiotem i tematem pikniku budowanie szkoły tylko przyjazd cara . Po interwencjach na tym portalu zaczęto dopiero dorabiać odpowiednią ideologię. Przykre, że jest wielu wśród naszych decydentów ludzi, całujących łapy, które przez prawie 200 lat ( bo i po II wojnie ) prały Polaków po twarzy ,nie pamiętając o tych, którzy nas przed tymi łapami bronili , czy fundowali miasta ,zakłady pracy .szkoły. kościoły różnych wyznań . Czy wiesz chociaż kto tę szkołę ufundował, Kto dał na nią pieniądze grunt itd ? Car? Lenin , Batiuszka Stalin , a może PZPR?

Urodzony w Tomaszowie Mazowieckim 25.06.2012 17:20
Brawo GCJ. Bo myślałem, że te wszystkie komentarze będą takie jak zawsze. Bez zrozumienia, bez polotu i aby tylko tym, którzy chcą coś robić, DOWALIĆ!

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama