Ponadto radni będą mieli okazję zapoznać się z informacją o stanie finansowym spółek prawa handlowego realizujących zadania własne gminy w zakresie gospodarki komunalnej, wg stanu na dzień 31.12.2011 r. a także zadecydować o losie uchwały, która budzi kontrowersje wśród niektórych osób a zgodnie z którą miasto ustanowić ma na swoim majątku hipotekę na rzecz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w związku zaciąganymi przez spółkę ZGWiK pożyczkami.
Wraca pod obrady podwyżka opłat za handel na miejskim targowisku. To kolejne podejście do uchwały, zaproponowanej przez prezydenta miasta. Kupcy nie kryją swojego niezadowolenia, ponieważ wzrost kosztów jest znaczący a na tomaszowskim „rynku” odnotowany jest sukcesywny spadek obrotów osób prowadzących sprzedaż. Handlowcy dziwią się też, że na jednej z komisji tylko radni Tomasz Zdonek i Krystyna Wilk opowiedzieli się za proponowanymi zmianami. - Skoro więc nie ma dla projektu poparcia na komisjach, to po co wprowadzać na Sesję w takim kształcie - mówią. - Zaskakujące, że przeciwko nam głosuje prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Przecież duża grupa seniorów robi zakupy na targowisku.
Najważniejszy punkt zaplanowanych obrad ma związek ze zmianą ordynacji wyborczej do rad gmin, wprowadzającą tzw. jednomandatowe okręgi wyborcze. Zniknąć mają długie listy kandydatów a miasto podzielone zostanie na 23 małe okręgi, a w każdym z nich wybierać będziemy tylko jednego radnego. Czy to znaczy, że partyjne poparcie odejdzie już w niebyt? Póki co nowe prawo stanowi wielką niewiadomą i spore ryzyko dla miasta.
Jedyne na co możemy liczyć, to dojrzałość i mądrość wyborców. Odwołać radnego bowiem się nie da a przez cztery lata odpowiadał będzie jedynie sam przed sobą. Na uchwalenie nowych okręgów wyborczych ustawodawca dał samorządom czas do listopada 2012 roku. Najprawdopodobniej więc punkt zejdzie z porządku obrad, ponieważ każdy z obecnych radnych będzie chciał okręgi dopasować do własnych „potrzeb”.
Napisz komentarz
Komentarze