Aby pojechać na zaproszenie Parlamentu Europejskiego do Strasburga, trzeba było wykazać się bardzo rzetelną i wszechstronna wiedzą z szeroko rozumianej europejskiej tematyki. Spotkanie miało bardzo bogaty charakter. W pierwszej części administratorzy zapoznali młodzież z Parlamentem Europejskim, jego historią oraz problematyką integracji europejskiej. Następnie każda szkoła, bądź instytucja została przedstawiona przez wybranego ucznia. „Emdek” w języku angielskim zaprezentowała Karolina Rodzeń. Podkreśliła, że placówka dba o wszechstronny rozwój młodzieży, organizuje zajęcia o charakterze naukowym, językowym artystycznym i sportowym. Ważne miejsce w placówce odgrywa wychowanie patriotyczno – obywatelskie i dlatego Karolina w kilku zdaniach przybliżyła postać patrona MDK – u rotmistrza Witolda Pileckiego.
Istotnym punktem Euroscoli były obrady grup roboczych w salach komisji, z których wnioski zostały przedstawione w trakcie posiedzenia plenarnego i poddane dyskusji oraz głosowaniom młodzieży. Tematyka obrad była następująca: duże znaczenie wartości europejskich na świecie, migracja i integracja, środowisko naturalne i energia za źródeł odnawialnych, wolność informacji i kultura obywatelska, demokracja, przyszłość Europy. Integracji zebranej młodzieży służyło wspólne śniadanie, obiad i gra Eurogame, w której pytania były podane we wszystkich językach unijnych, a uczniowie w drużynach wymieszani pod względem narodowości. Dla nauczycieli przygotowano oddzielny program, służący także wzajemnej integracji oraz umożliwiający wymianę myśli i doświadczeń. Na takich samych zasadach, jak uczniowie, nauczyciele w niezwykle sympatycznej atmosferze rozwiązywali quiz Eurogame. Całodniowe spotkanie okazało się niezwykle ciekawe i udane oraz inspirujące zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli
Wyjazd do Strasburga był również okazją do zwiedzenie tego pięknego miasta, które jest stolicą Alzacji i oprócz wielu instytucji europejskich ma również uroczą starówkę, wpisaną na listę UNESCO, z cudowną katedrą porównywaną do paryskiej Notre Dame. Niezwykle miłym akcentem był rejs po rzece Ill, ponieważ przepięknym widokom towarzyszyła równie piękna, wiosenna pogoda. W drodze powrotnej duże wrażenie na uczestnikach wycieczki wywarło Drezno, stolica Saksonii, które mimo olbrzymich zniszczeń w trakcie II wojny światowej, zostało w perfekcyjny sposób odbudowane i swym klimatem przenosi odwiedzających w czasy nowożytnej Europy. Zadowolenie uczestników z wyjazdu to w bardzo dużej mierze zasługa Biura Turystycznego Tatiana, które wzorowo zorganizowało wycieczkę, w pełni sfinansowaną przez Parlament Europejski. Duże słowa uznania należą się również Biuru Informacji Parlamentu Europejskiego w Polsce, które organizuje w naszym kraju projektu Euroscola i służy pomocą jego laureatom.
Młodzi uczestnicy wyjazdu zgodnie podkreślali, że UE potrzebuje młodych, zdolnych i kreatywnych ludzi, bo to od nich zależy przyszłość tej instytucji oraz około pięciuset milionów jej obywateli. Niektórzy mówili, że z przyjemnością podjęliby się pracy na rzecz integracji europejskiej, ale na razie przygotowują się do egzaminów maturalnych i gimnazjalnych, ponieważ doskonale rozumieją, że wiedza to wielki kapitał na dobrą przyszłość.
Napisz komentarz
Komentarze