Zimowe widowisko stanowić będą prezentacje „żywych obrazów” dotyczące realiów I Wojny Światowej. Przed oczami widzów toczyć się będą sceny przybliżające obraz walk z przełomu lat 1914 i 1915, ale także pokazujące życie okopowe i żołnierskie szkolenie.
Zimowa inscenizacja w Skansenie stanowić będzie swoistą inaugurację bojów tegorocznego sezonu pierwszowojennej rekonstrukcji w Polsce.
Dzięki możliwości jakie daje skansenowy „poligon” pasjonaci historii będą już od rana prowadzić „manewry” oraz prezentować działania, umundurowanie i wyposażenie żołnierzy carskich, pruskich i austro-węgierskich. Uczestnicy, którzy wcielą się w role wojaków, są członkami doświadczonych grup, współtworzących miedzy innymi największe w Polsce widowiska, pierwszowojenne – „Bolimów 1915” oraz drugowojenne – „Bitwa pod Mławą”. Wielu z tych rekonstruktorów można tez było podziwiać w militarnych epizodach na planie filmu „Bitwa Warszawska 1920 r.”.
Udział wezmą członkowie:
Muzealna GRH im. II/18 pp.
SH 'Pionierzy 40 Pułku Piechoty Dzieci Lwowskich'
GRH 'Kampinos'
SH 'Na posterunku'
GRH 'Pod Obcymi Sztandarami'
SRH 'Żelazny Orzeł'
SRH 'X DOK'
GRH 17 ID 21 IR
Grupa Kaskaderów Konnych Andrzeja Kostrzewy
Przedsięwzięcie organizowane jest przy wsparciu Fundacji „Polonia Militaris” oraz Fundacji Wojskowości Polskiej
Poza starciem piechoty widzowie będą mogli zobaczyć wyjątkowy pokaz kawaleryjski w wykonaniu rekonstruktorów – kaskaderów konnych oraz podziwiać w boju unikalny sprzęt wojskowy z epoki, „prawosławne” działo i legendarne ciężkie karabiny maszynowe „Maxim”.
Pokazywane sceny będą w bezpośredni sposób nawiązywać do wydarzeń historycznych jakie miały miejsce na Ziemi Tomaszowskiej w latach Wielkiej Wojny, gdy na terenach tych zatrzymał się Front Zimowy. „Żywe obrazy” stworzone zostaną w oparciu o wspomnienia, relacje i bogaty materiał fotograficzny zgromadzone w tomaszowskim Skansenie i dotyczący m.in. carskiego 118 Szujskiego Pułku Piechoty.
Sama inscenizacja odbędzie się w sobotę 4 lutego 2012 r. o godzinie 13.00 w Skansenie Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim, przy ulicy A. Frycza Modrzewskiego 9/11.
Napisz komentarz
Komentarze