Jako pierwszy pytania zadawał Henryk Dworczak. Pytał o możliwość usytuowania przejść dla pieszych na ulicy Popiełuszki oraz awarię sieci energetycznej na tomaszowskim targowisku. Radny zwrócił uwagę, że na całej długości od ulicy Spalskiej aż do Dworcowej wyznaczono tylko jedno przejście dla pieszych. - Niedawno byłem świadkiem, że niewiele brakowało a rozpędzony samochód potrąciłby starszą kobietę wychodzącą z kościoła.
Wiceprezydent Grzegorz Zań obiecał radnemu, że w sprawie ulicy księdza Jerzego Popiełuszki zwróci się do zarządcy drogi, którym jest Powiat Tomaszowski. Okazało się też, że awaria sieci elektrycznej na Placu Narutowicza spowodowana była kradzieżą przewodów elektrycznych.
Tomasz Trzonek zwrócił się z zapytaniem dotyczącym budowy boiska bocznego przy ulicy Nowowiejskiej. Chciał dowiedzieć się dlaczego przerwano pracę i na jakim etapie znajdują się prace związane z przygotowaniami do budowy nowej trybuny przy boisku głównym. Dołączając się do głosu Dworczaka stwierdził, że ulica Popiełuszki jest w złym stanie technicznym.
Dzięki tym pytaniom mogliśmy dowiedzieć się, że prace budowlane na boisku przerwano ze względu na niski poziom wód podskórnych. Koniecznym stało się przeprojektowanie boiska i wykonanie odpowiednich odwodnień.
- Jeśli chodzi o trybuny, to w ubiegłym tygodniu wpłynęły do nas trzy warianty do wyboru i teraz przyglądamy się który z nich wybrać - wyjaśniał Grzegorz Zań. - Wtedy zlecimy opracowanie projektu.
Trochę szkoda, że Tomasz Trzonek nie poprosił prezydenta o przeprowadzenie konsultacji społecznych w taki sposób, by mieszkańcy Tomaszowa mogli wypowiedzieć się, który projekt ich zdaniem będzie najbardziej odpowiedni.
Boiskiem przy Nowowiejskiej zainteresował się też Jacek Kowalewski. Pytał jednak o szacowane koszty utrzymania obiektu.
Tomasz Kumek zainteresował się zaplanowaną przebudową drogi W 713 na odcinku przebiegającym przez Tomaszów (Warszawska, Mościckiego, Mireckiego).
Zwrócił też uwagę na skandal związany z nazwaniem węzłów na remontowanej drodze krajowej numer 8. Władze miasta zwróciły się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z wnioskiem o nazwanie zjazdów w kierunku Tomaszowa Mazowieckiego (Tomaszów Centrum, Tomaszów Północ i Tomaszów Południe). Niestety wniosek naszego miasta pozostał bez odpowiedzi a GDDKiA nazwała węzły jak chciała, mając opinię lokalnej społeczności wyrażoną przez jej reprezentantów w „głębokim poważaniu”. Tym samym zjazdy w kierunku naszego miasta zostaną nazwane „Ujazd” i „Zawada”. - Nie konsultują z nami, robią co chcą albo w ogóle nic nie robią - nie krył rozgoryczenia Kumek.
- Skrzyżowanie ulic Warszawskiej i Szerokiej nie znalazło się niestety w tegorocznym budżecie województwa łódzkiego - odpowiadał Zań. - Mamy jednak obiecane, że jeśli pojawią się jakieś oszczędności, to jeszcze w tym roku skrzyżowanie trafi do realizacji. Odnośnie zjazdów z drogi krajowej numer stwierdził, że Tomaszów od decyzji GDDKiA będzie się odwoływał.
Radni Łukasz Rzęczykowski i Krzysztof Barański zaapelowali do Rady o zajęcie oficjalnego stanowiska w sprawie podpisania przez Polskę umowy ACTA.
Arkadiusz Gajewski dopytywał natomiast o program rewitalizacji centrum miasta oraz inwestycje prowadzone przez Zakład Gospodarki Wodnej i Kanalizacyjnej. Przypomniał też o sprawie zaznaczenia na budynkach należących do Ceramiki Paradyż faktu, iż są to zakłady produkcyjne zlokalizowane w Tomaszowie Mazowieckim. Zainteresował się też realizacją zapisów tzw. ustawy żłobkowej.
- Do 15 lutego mają wpłynąć ofert na realizację przebudowy placu Kościuszki - informował Grzegorz Zań. - Przygotowywany jest też przetarg na budowę ulic Zachodnie, Nowomurarskiej i Bulwary. Jeśli chodzi o ZGWiK, to został rozstrzygnięty już pierwszy przetarg.
Prezydent Zagozdon odpowiedział radnemu Gajewskiemu, że w sprawie informacji na budynkach produkcyjnych Ceramiki Paradyż zwrócił się już do właścicieli spółki.
- Mamy w Tomaszowie zgłoszony jeden niepubliczny żłobek - mówił natomiast Waldemar Wendrowski. - Na 20 miejsc wykorzystywane są trzy.
Wacława Bąk poprosiła prezydenta miasta o zainteresowanie się słupami ogłoszeniowymi, których wygląd psuje i tak nie najlepszą estetykę miasta.
Radna Krystyna Wilk dopytywała o park im . dr Serafina Rode, którego uporządkowanie nie znalazło się w tegorocznym budżecie.
Radny Kowalewski przypomniał też, że podczas budowy ronda Olimpijczyków deklarowano rychłą budowę łącznika z ulicą Bartosza Głowackiego.
Napisz komentarz
Komentarze