Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 13:09
Reklama
Reklama

Jak bezstresowo przedłużyć wizę chińską?

Chiny to ogromny, ciekawy i zróżnicowany kraj, w którym wiele osób, uzna, że przydzielony na wizie, którą akurat mają czas pobytu jest zbyt krótki.


Niestety, robota papierkowa w Państwie Środka, poza samą miłą obsługą funkcjonariuszy i urzędników, nie należy do przyjemności. Wszystko musi byc dokładnie takie jak przewidują wytyczne. Wyjątków nie uwzględnia się - podobnie jak reklamacji po odejściu od okienka. Najprostszym sposobem na przedłużenie wizy jest..... załatwienie nowej wklejki na neutralnym gruncie (najwygodniejsze, w kolejności to: Hong Kong, Macau, Laos, Tajwan, Filipiny - do północnych sąsiadów, skoków wizowych nie opłaca się robić przez to, że i do nich sam paszport nie wystarczy). Jeśli jednak jesteśmy w Chinach i obawiamy się, że czas pobytu nam się niedługo skończy, nie ma co sobie rwać włosów z głowy. Na wszystko jest sposób:



1. REGUŁY GRY

 

Znajdując się na na terytorium Chin, wizę kategorii L (turystyczną), można przedłużyć dwukrotnie - za każdym razem o 30 dni. Przeważnie, 30 dni liczy się od daty złożenia wniosku, więc w praktycę, chyba, że wyraźnie poprosimy by wniosek przyjęli nam nieco później niż go składamy, dostaniemy około 25 dni.
Ponieważ Chiny to obecnie jedno z bardziej dynamicznie rozwijających się państw na Świecie, nie powinniśmy być zdziwieni jeśli przepisy zmienią się z dnia na dzień. Warto przed rozpoczęciem procedury przedłużania wizy przegrzebać fora internetowe, filtrując jedynie opatrzone najbardziej aktualną datą informacje znalezione pod hasłem, np. "Chinese visa extension".

 

Znajdując się na terenie Chin, wizę turystyczną można przedłużyć maksymalnie dwa razy - za każdym razem, jedynie o 30 dni.

 

2. CZAS

 

Najlepszy czas na przedłużenie wizy to końcówka pobytu w Chinach, z rezerwą na ewentualne dostanie się poza granice kraju. Jeśli interesuje nas dłuższy niż początkowo przydzielony przez ambasadę pobyt, z pewnością nie chcemy ryzykować nielegalnego przekroczenia go, wiążącego się z drastycznym spadkiem szans na otrzymanie kolejnej wizy. Przykładowo, jeśli mamy 30 dni pobytu, w urzędzie imigracyjnym najlepiej pojawić się około 25 dnia. Pamiętać należy również o możliwości zamknięcia urzędu w okolicy ważnych świąt państwowych. Zdecydowanie złym czasem na przedłużanie wizy chińskiej są okolice Chińskiego Nowego Roku.

 

3. MIEJSCE

 

Miejsce, w którym przedłuża się wizę to PSB (Public Security Bureau, chin. 公安局), a dokładniej wydział imigracyjno-emigracyjny (Entry and Exit Administration, chin. 出入境管理) PSB. Urząd można znaleźć w dowolnym mieście prefekturalnym (czyt. w każdej większej kropce na mapie). Będąc w każdej stolicy prowincji, możemy mieć 100% pewności, że przy którejś z głównych ulic, schowane będzie PSB. Co do mniejszych miast, warto zasięgnąć porady wujka Google. Aby znaleźć adres i numery telefonów do wydziału imigracyjno-emigracyjnego interesującego nas PSB najlepiej odwiedzić stronę głównego PSB dla prowincji, w której się znajdujemy lub wstukać w Google hasło "PSB NazwaMiasta". Jeśli znajdujemy się w pobliżu jakiejś niewielkiej miejscowości, można użyć słów kluczowych po chińsku mając otwartą drugą zakładkę google translatora.  Koniecznie, przed wybraniem się w teren, trzeba spisać sobie nazwę urzędu, oraz adres po chińsku. Większość przechodniów zapytanych o drogę nie będzie wiedziało co to jest PSB). Warto również skorzystać z numerów telefonów, zadzwonić i potwierdzić godziny otwarcia w dniu, który nas interesuje, oraz czy na pewno przedłużają wizy obcokrajowcom. Może się to wydać prozaiczne, ale nie chcięlibyśmy zostać w sercu Chin, mając jedynie 4 dni na, albo spróbowanie dnia kolejnego (nie mając gwarancji, że przyjmą nam dokumenty), albo przedostanie się do Hong Kongu. Zgodnie zdobrze ugruntowaną podróżniczą legendą, najlepszym miejscem do przedłużenia wizy chińskiej jest Leshan w prowincji Seczuan.

 

 

 



4. POTRZEBNE DOKUMENTY
 

Żeby uniknąć bycia odsyłanym z jednego końca miasta na drugi, a także zostania bez potrzebnych dokumentów, należy wyposażyć się w:

 

- paszport - chyba rzecz oczywista.

 

- potwierdzenie meldunku - w hotelu meldującym oficjalnie obcokrajowców, dostaniemy różowy kwitek. Jeśli nocujemy u znajomych, należy zgłosić się na lokalny komisariat policji, właściwy dla miejsca pobytu, w którym wklepią nasze dane do komputera i wystawią podstęplowane potwierdzenie pobytu tymczasowego. Warto zrobić to kilka dni przed wizytą w PSB. Nocując na dziko w namiocie, niestety, będziemy zmuszeni przenieść się na jakiś czas do miejsca, które ma adres.

 

- ksero paszportu - poza tym, że będą go wymagać przy meldunku i w PSB, zostaniemy na jakiś czas bez paszportu. Na wypadek bycia wylegitymowanym przez policję czy inne służby, warto zrobić ksero strony głównej paszportu oraz strony z aktualną wizą i stempelkiem wjazdowym

 

- zdjęcia paszportowe - koniecznie muszą być na niebieskim tle. Jeśli meldujemy się na komisariacie, zabiorą nam 1-2 zdjęć. W PSB, musimy do wniosku załączyć 1 fotkę.

 

- wyciąg z konta - może nie być konieczny, ale przepisy mówią, że funkcjonariusz może poprosić o udowodnienie posiadania wystarczających środków na koncie.

 

- bilet powrotny/bilet do jakiegokolwiek kraju poza Chiny - również może nie być przydatny, ale, podobnie jak przy składaniu podania o wizę chińską, warto wyposażyć się w rezerwację lotu  w dowolne miejsce poza Chiny z datą taką, o jaką chcemy przedłużyć sobie pobyt. Za darmo, można dokonać rezerwacji lotu np. tutaj: http://www.esky.pl/ .

 

- wniosek - wniosek można pobrać w PSB, w którym przedłużamy wizę. We wniosku, trzeba zaznaczać pola tak, jakbyśmy starali się o nową wizę turystyczną, pamiętając, że najdłuższy czas pobytu, który możemy dostać to 30 dni.

 

Po przyjęciu dokumentów, dostaniemy pokwitowanie na paszport oraz druczek do wniesienia opłaty. W zależności, gdzie będziemy przedłużać wizę, poproszą nas o wniesienie opłaty od razu, lub w dniu odbioru, kartą, gotówką, w okienku kasowym lub w banku. Zarówno pokwitowanie na paszport, jak i fakturę należy zachować do dnia odbioru paszportu.

 

Każde PSB daje również możliwość wysłania paszportu na wskazany adres. Osobiście, choć sam się na tę opcję skusiłem, nie polecam jej. Paszport to nasz najważniejszy dokument i lepiej nie myśleć co by się stało gdyby zgubić go w wielkim kraju będąc ponad tysiąc kilometrów od najbliższej Ambasady czy Konsulatu.
 


ZRÓŻNICOWANIE

 

Chiny to jedno z największych państw na Świecie. Każda prowincja, każda prefektura, ma swoje własne zasady. Dlatego, nie zdziwmy się, że w jednym miejscu pójdzie nam jak po maśle, w innym, zarządają stosu dokumentów, a w jeszcze innym, nie przyjmą nam wniosku. Dlatego, pamiętać trzeba by wykonując plan A, mając w zanadrzu plan B.
Również czas uzyskania nowej wizy może wahać się od 1 dnia (Leshan) do nawet ponad tygodnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie
Rząd nie dostrzega systemowej luki - a mógłby zyskać ponad miliard złotych z podatków i uchronić Polaków przed szeregiem zagrożeń. Teraz tracą wszyscy - państwo i konsumenci – alarmuje WEI w nowym raporcie Rząd planuje na 2025 rok rekordowy deficyt w finansach publicznych. Szukając dodatkowych źródeł i oszczędności, władze ignorują zjawisko, o którym od kilku lat alarmują eksperci – szarą strefę na rynku kasyn online. Tylko w zeszłym roku obrót na nielegalnych witrynach hazardowych oferujących kasyna online wyniósł prawie 26 mld zł, pieniądze Polaków trafiły do firm zarejestrowanych w rajach podatkowych, m.in. Curacao oraz na Malcie – podaje WEI w raporcie.Data dodania artykułu: 16.12.2024 13:47 Ruszyło głosowanie na Samochodową Premierę Roku OTOMOTO. Wybierz faworyta i wygraj 20 000 zł W ramach konkursu TYTANI OTOMOTO 2024/2025 pojawia się nowa kategoria - Samochodowa Premiera Roku OTOMOTO. To jedyna kategoria, w której zwycięzcę wybiorą fani motoryzacji w otwartym plebiscycie. Za udział w głosowaniu mogą zdobyć nagrodę w wysokości 20 tysięcy złotych. Głos można oddać do końca stycznia 2025 r. za pośrednictwem strony konkursowej w serwisie OTOMOTO News.Data dodania artykułu: 16.12.2024 13:19 Od 30 lat na straży bezpieczeństwa oszczędności Polaków 14 grudnia 1994 roku Sejm RP zdecydował o powstaniu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) – instytucji, która stoi na straży bezpieczeństwa oszczędności Polaków. Od początku działania BFG jest gotowy, by – jeśli zajdzie taka konieczność – wypłacić klientom banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej środki do ustawowego limitu gwarancji, który od 2010 roku wynosi równowartość w złotych 100 tys. euro.Data dodania artykułu: 16.12.2024 11:54
Reklama
Reklama
Sztuka – Sport – Olimpiada Na wystawie zatytułowanej „Sztuka – Sport – Olimpiada”, prezentowane są obrazy oraz sylwetki tomaszowskich olimpijczyków którzy reprezentowali nasze miasto, a tym samym nasz kraj, na olimpijskich stadionach, w różnych dyscyplinach sportowych. Tematyka sportu została przedstawiona w malarstwie, nurcie pop artu. Na płótnach przedstawione są różne dyscypliny lekkoatletyki i nie tylko. Prezentujemy dzieła Niny Habdas (1942–2003), łódzkiej malarki i graficzki, Wiesława Garbolińskiego (1927–2014), Andrzeja Szonerta (1938–1993) i Benona Liberskiego (1926–1983). Płótna powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku, podczas Pleneru Olimpijskiego zorganizowanego w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowane obrazy zostały przekazane w darze tomaszowskiemu Muzeum w latach 70. XX wieku przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Wystawę uzupełniają informacje o Tomaszowskich Olimpijczykach, pamiątki Stanisławy Pietruszczak z XII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku (1976) oraz znaczki poczty japońskiej wydane z okazji XVIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998), podarowane Muzeum przez Pawła Abratkiewicza. Wystawa przypomina nam o pięknej tradycji umacniania więzi pomiędzy ideą sportu olimpijskiego a twórczością artystyczną, która może kształtować humanistyczne wartości sportu i kreować jego wizerunek w społeczeństwie. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 1 sierpnia – 27 października 2024 r., w godzinach otwarcia Muzeum: od wtorku do piątku od godz. 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 16.00 (w poniedziałek nieczynne). Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.08.2024
Helios zaprasza na Maraton Sylwestrowy  Jak co roku kino Helios zaprasza na nietuzinkowego sylwestra w filmowych klimatach. Tym razem oprócz gwiazd kina, będą nas bawić również giganci muzyki. W zależności od zestawu na który się zdecydujemy, na wielkim ekranie zobaczymy Nicole Kidman, Antonio Banderas’a, a potem jeszcze Celeste Dalla Porta i Gary’ego Oldman’a lub Robbie’go Williams’a we własnej osobie oraz Boba Dylana, zagranego przez Timothée Chalamet’aW zestawie pierwszym, na początek w doskonały nastrój wprowadzi nas ROBBIE WILLIAMS, czyli prawdziwa „sceniczna małpa”. Ten film to porywający, niebanalny portret zwykłego brytyjskiego chłopaka, który podbił świat rozrywki najpierw w zespole Take That, a potem w karierze solowej. Po przerwie na powitanie Nowego Roku, jego miejsce zajmie Timothée Chalamet, który wcielił się w rolę wielkiego Boba Dylana! Gwarantujemy, że nie zabraknie doskonałej muzyki, wspaniałych emocji, zabawy i dobrego smaku, a to wszystko w niepowtarzalnej kinowej atmosferze. swoich pasażerów do ich domu…Z kolei w zmysłowym zestawie drugim gwarantujemy zabawę w towarzystwie zniewalająco pięknych kobiet i nie mniej przystojnych mężczyzn, ich nieposkromionych żądz i romansów. Na początek Nicole Kidman w filmie „BABYGIRL”, a po przerwie na noworoczny toast, również przedpremierowo film mistrza Paolo Sorrentino, „BOGINI PARTENOPE”. Będzie energetycznie, romantycznie, ale przede wszystkim bardzo zmysłowo... Wszystko to w niepowtarzalnej kinowej atmosferzeCałość dopełni skromny sylwestrowy poczęstunek przygotowany przez Puchatek obiady na dowóz oraz lampka szampana o północy.Bilety na Sylwestrową odsłonę cyklu Nocne Maratony Filmowe dostępne są na stronie: www.helios.pl, w kasach kin Helios w całej Polsce oraz w aplikacji mobilnej. Dokonując zakupu wcześniej, można wybrać najlepsze miejsca, a także – zaoszczędzić. Do zobaczenia na nocnych seansach!Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.12.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 4°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama