Niestety, robota papierkowa w Państwie Środka, poza samą miłą obsługą funkcjonariuszy i urzędników, nie należy do przyjemności. Wszystko musi byc dokładnie takie jak przewidują wytyczne. Wyjątków nie uwzględnia się - podobnie jak reklamacji po odejściu od okienka. Najprostszym sposobem na przedłużenie wizy jest..... załatwienie nowej wklejki na neutralnym gruncie (najwygodniejsze, w kolejności to: Hong Kong, Macau, Laos, Tajwan, Filipiny - do północnych sąsiadów, skoków wizowych nie opłaca się robić przez to, że i do nich sam paszport nie wystarczy). Jeśli jednak jesteśmy w Chinach i obawiamy się, że czas pobytu nam się niedługo skończy, nie ma co sobie rwać włosów z głowy. Na wszystko jest sposób:
1. REGUŁY GRY
Znajdując się na na terytorium Chin, wizę kategorii L (turystyczną), można przedłużyć dwukrotnie - za każdym razem o 30 dni. Przeważnie, 30 dni liczy się od daty złożenia wniosku, więc w praktycę, chyba, że wyraźnie poprosimy by wniosek przyjęli nam nieco później niż go składamy, dostaniemy około 25 dni.
Ponieważ Chiny to obecnie jedno z bardziej dynamicznie rozwijających się państw na Świecie, nie powinniśmy być zdziwieni jeśli przepisy zmienią się z dnia na dzień. Warto przed rozpoczęciem procedury przedłużania wizy przegrzebać fora internetowe, filtrując jedynie opatrzone najbardziej aktualną datą informacje znalezione pod hasłem, np. "Chinese visa extension".
Znajdując się na terenie Chin, wizę turystyczną można przedłużyć maksymalnie dwa razy - za każdym razem, jedynie o 30 dni.
2. CZAS
Najlepszy czas na przedłużenie wizy to końcówka pobytu w Chinach, z rezerwą na ewentualne dostanie się poza granice kraju. Jeśli interesuje nas dłuższy niż początkowo przydzielony przez ambasadę pobyt, z pewnością nie chcemy ryzykować nielegalnego przekroczenia go, wiążącego się z drastycznym spadkiem szans na otrzymanie kolejnej wizy. Przykładowo, jeśli mamy 30 dni pobytu, w urzędzie imigracyjnym najlepiej pojawić się około 25 dnia. Pamiętać należy również o możliwości zamknięcia urzędu w okolicy ważnych świąt państwowych. Zdecydowanie złym czasem na przedłużanie wizy chińskiej są okolice Chińskiego Nowego Roku.
3. MIEJSCE
Miejsce, w którym przedłuża się wizę to PSB (Public Security Bureau, chin. 公安局), a dokładniej wydział imigracyjno-emigracyjny (Entry and Exit Administration, chin. 出入境管理) PSB. Urząd można znaleźć w dowolnym mieście prefekturalnym (czyt. w każdej większej kropce na mapie). Będąc w każdej stolicy prowincji, możemy mieć 100% pewności, że przy którejś z głównych ulic, schowane będzie PSB. Co do mniejszych miast, warto zasięgnąć porady wujka Google. Aby znaleźć adres i numery telefonów do wydziału imigracyjno-emigracyjnego interesującego nas PSB najlepiej odwiedzić stronę głównego PSB dla prowincji, w której się znajdujemy lub wstukać w Google hasło "PSB NazwaMiasta". Jeśli znajdujemy się w pobliżu jakiejś niewielkiej miejscowości, można użyć słów kluczowych po chińsku mając otwartą drugą zakładkę google translatora. Koniecznie, przed wybraniem się w teren, trzeba spisać sobie nazwę urzędu, oraz adres po chińsku. Większość przechodniów zapytanych o drogę nie będzie wiedziało co to jest PSB). Warto również skorzystać z numerów telefonów, zadzwonić i potwierdzić godziny otwarcia w dniu, który nas interesuje, oraz czy na pewno przedłużają wizy obcokrajowcom. Może się to wydać prozaiczne, ale nie chcięlibyśmy zostać w sercu Chin, mając jedynie 4 dni na, albo spróbowanie dnia kolejnego (nie mając gwarancji, że przyjmą nam dokumenty), albo przedostanie się do Hong Kongu. Zgodnie zdobrze ugruntowaną podróżniczą legendą, najlepszym miejscem do przedłużenia wizy chińskiej jest Leshan w prowincji Seczuan.
4. POTRZEBNE DOKUMENTY
Żeby uniknąć bycia odsyłanym z jednego końca miasta na drugi, a także zostania bez potrzebnych dokumentów, należy wyposażyć się w:
- paszport - chyba rzecz oczywista.
- potwierdzenie meldunku - w hotelu meldującym oficjalnie obcokrajowców, dostaniemy różowy kwitek. Jeśli nocujemy u znajomych, należy zgłosić się na lokalny komisariat policji, właściwy dla miejsca pobytu, w którym wklepią nasze dane do komputera i wystawią podstęplowane potwierdzenie pobytu tymczasowego. Warto zrobić to kilka dni przed wizytą w PSB. Nocując na dziko w namiocie, niestety, będziemy zmuszeni przenieść się na jakiś czas do miejsca, które ma adres.
- ksero paszportu - poza tym, że będą go wymagać przy meldunku i w PSB, zostaniemy na jakiś czas bez paszportu. Na wypadek bycia wylegitymowanym przez policję czy inne służby, warto zrobić ksero strony głównej paszportu oraz strony z aktualną wizą i stempelkiem wjazdowym
- zdjęcia paszportowe - koniecznie muszą być na niebieskim tle. Jeśli meldujemy się na komisariacie, zabiorą nam 1-2 zdjęć. W PSB, musimy do wniosku załączyć 1 fotkę.
- wyciąg z konta - może nie być konieczny, ale przepisy mówią, że funkcjonariusz może poprosić o udowodnienie posiadania wystarczających środków na koncie.
- bilet powrotny/bilet do jakiegokolwiek kraju poza Chiny - również może nie być przydatny, ale, podobnie jak przy składaniu podania o wizę chińską, warto wyposażyć się w rezerwację lotu w dowolne miejsce poza Chiny z datą taką, o jaką chcemy przedłużyć sobie pobyt. Za darmo, można dokonać rezerwacji lotu np. tutaj: http://www.esky.pl/ .
- wniosek - wniosek można pobrać w PSB, w którym przedłużamy wizę. We wniosku, trzeba zaznaczać pola tak, jakbyśmy starali się o nową wizę turystyczną, pamiętając, że najdłuższy czas pobytu, który możemy dostać to 30 dni.
Po przyjęciu dokumentów, dostaniemy pokwitowanie na paszport oraz druczek do wniesienia opłaty. W zależności, gdzie będziemy przedłużać wizę, poproszą nas o wniesienie opłaty od razu, lub w dniu odbioru, kartą, gotówką, w okienku kasowym lub w banku. Zarówno pokwitowanie na paszport, jak i fakturę należy zachować do dnia odbioru paszportu.
Każde PSB daje również możliwość wysłania paszportu na wskazany adres. Osobiście, choć sam się na tę opcję skusiłem, nie polecam jej. Paszport to nasz najważniejszy dokument i lepiej nie myśleć co by się stało gdyby zgubić go w wielkim kraju będąc ponad tysiąc kilometrów od najbliższej Ambasady czy Konsulatu.
ZRÓŻNICOWANIE
Chiny to jedno z największych państw na Świecie. Każda prowincja, każda prefektura, ma swoje własne zasady. Dlatego, nie zdziwmy się, że w jednym miejscu pójdzie nam jak po maśle, w innym, zarządają stosu dokumentów, a w jeszcze innym, nie przyjmą nam wniosku. Dlatego, pamiętać trzeba by wykonując plan A, mając w zanadrzu plan B.
Również czas uzyskania nowej wizy może wahać się od 1 dnia (Leshan) do nawet ponad tygodnia.
Napisz komentarz
Komentarze