Niestety drugi etap ministerialnego Programu tzw. „schetynówek” nie jest już tak atrakcyjny finansowo, jak miało to miejsce pierwotnie. Obniżono drastycznie zarówno poziom, jak i maksymalny poziom dofinansowania.
Ulica POW, jaką będzie realizował Powiat Tomaszowski nie należy do najtańszych. Za 350 metrów bieżących drogi zapłacimy prawie 1,6 miliona złotych. Wnioskowana kwota dotacji w przypadku tej inwestycji wynosiła 682.570 zł. Na dzień dzisiejszy, ze względu na wyczerpanie dostępnych środków przyznano nam jedynie 439 tysięcy złotych. Zarząd Powiatu zapewnia jednak, że również pozostała kwota trafi do Tomaszowa, kiedy pojawią się wolne środki z rozstrzygnięć przetargowych.
Oczywiście wciąż pozostaje otwartym pytanie, czy na ulicy, przy której znajduje się Urząd Miasta skończą się problemy parkingowe. W godzinach pracy magistratu zaparkowanie w tym miejscu graniczy z cudem, o czym może się przekonać każdy, kto próbował załatwić w urzędzie jakąkolwiek sprawę lub chociażby wybrać się na zakupy do domu handlowego TOMAX. Prawie wszystkie samochody należą do miejskich urzędników. Niestety w planach przebudowy nie uwzględniono dodatkowych parkingów w tym miejscu.
Budowa ulicy Bibliotecznej, to inwestycja konieczna ze względu na prowadzoną przez Powiat inwestycję w postaci nowego budynku dydaktycznego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1, czyli popularnym „Mechaniku”. Już w fazie projektowania, brała ona pod uwagę fakt, że miasto zbuduje ulicę łączącą Św. Antoniego ze skrzyżowaniem przy ulicy Seweryna i 14-Brygady. Niestety pierwotny upadek „dużego” Programu Rewitalizacji a następnie dwie przegrane projektu „Otwarte Miasto” w konkursach organizowanych przez Zarząd Województwa wymusiły konieczność zrealizowania tej inwestycji ze środków własnych lub częściowo z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.
Ulicę Biblioteczną współfinansuje także Powiat Tomaszowski, ponieważ bez jej szybkiej budowy, nowy obiekt „Mechanika” zostałby pozbawiony drogi pożarowej i mogłoby się okazać, że jego szybkie oddanie do użytku jest niemożliwe.
Koszt budowy 350m ulicy Bibliotecznej to 1,32 miliona złotych, 566 tysięcy pochodzić ma ze środkó MSWiA.
Na zakończenie warto dodać, że wlot nowej ulicy od strony Świętego Antoniego znajdzie się na naprzeciw obecnej siedziby Starostwa, Zniknie więc parterowy łacznik pomiędzy dwoma czterokondygnacyjnymi kamienicami, który stanowił wątpliwą ozdobę naszego miasta.
Napisz komentarz
Komentarze