Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:21
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Słowo o ofiarności

Dziś postanowiłam po przerwie wrócić do pisania bloga na nasztomaszow.pl, w tym roku skłonił mnie do tego blog mojej imienniczki, skądinąd autorki wielu skrajnie złośliwych felietonów, oczywiście wyrażających osobisty punkt widzenia autorki. Pisanych lekko w ramach tak zwanej pogawędki z czytelnikiem. Co do warsztatu, przyznam szczerze zawsze podziwiałam, co do złośliwości autorki, no cóż nie skomentuję bo osiągnęłabym znacznie wyższy level, ale nie o tym dzisiaj mój wpis.
 
Coraz częściej ostatnio zaczęłam się zastanawiać nad znaczeniem słowa ofiarność i dlatego z zaciekawieniem przeczytałam podszyty nienawiścią do instytucji kościoła wpis na pewnym blogu. Odnosi się on na wprost do mojego rodzinnego miasta i moich przemyśleń. I dlatego podkreślę na wstępie, że według mnie ofiarność to między innymi łączenie się wokół szlachetnego celu, wspólne radowanie się z niesionej pomocy, ze wzajemnym poszanowaniem naszych różnic, odmienności (nie o seksualną mi chodzi). Nie o tolerancji myślę, ale o wszelakiej odmienności, chociażby w poglądzie na to, z której piekarni chleb nam lepiej smakuje i jaką wodę lepiej pić. Wzajemne poszanowanie tworzy bowiem największą wartość. Sama staram się tego uczyć i przyznam szczerze, po ostatnich moich doświadczeniach życiowych doświadczać również. No dobrze, ale o ofiarności miało być, zatem do brzegu. 
 
Osób chorych, fundacji, instytucji, którym chciałabym pomóc jest cały nieboskłon, a ja dysponuję ograniczonymi środkami, dlatego muszę zawsze wybrać gdzie popłyną datki z mojej kieszeni. Zawsze mam dylemat gdzie skierować mój 1%, bo potrzebujących widzę, a morale mi zawsze mówi, a może ktoś inny potrzebuje bardziej. Dlatego wybór jest trudny. Ofiarność bowiem w mojej subiektywnej ocenie nie polega tylko na dawaniu pieniędzy, wystawianiu cennych przedmiotów na akcje charytatywne, czy wrzucaniu w łańcuszkach serduszek w mediach społecznościowych raz do roku żeby się pokazać jako darczyńca, z naklejką na ubraniu, czy czole. Chociaż i ja zawsze jak co roku ulegam tej idei łączenia się wokół szlachetnego celu i wrzucam kasę do puszki. Bo wszystkie działania powinny być wyrazem naszej jedności kiedy cel jest szlachetny.
 
Ale tu i teraz teraz w ramach mojej pogawędki z czytelnikiem chciałabym opisać działania mojej dobrej znajomej, aby pokazać ideę ofiarności. Wszyscy widzimy (szczególnie zimą) bezbronne, chore, głodne, bezpańskie koty. Przechodzimy zazwyczaj obok nich obojętnie myśląc, że prezydent, władze, schronisko, powinny się tym zająć bo to przecież ich, nie mój problem. Pomijam fakt wyższości, czy niższości lubiących koty, nad lubiących psy czy kaczki, czy nad innymi, którzy lubią na przykład kangury, który dla niektórych z blogerek ma znaczenie ideologiczne wręcz. Ta moja dobra znajoma na co dzień pomaga akurat bezdomnym kotom taka jej pasja i w tym przejawia się jej ofiarność. Robi to codziennie nie tylko zimą, kiedy koty potrzebuję więcej pomocy. Robi to lokalnie na swoim podwórku nie bacząc na to kto to powinien zrobić. Robi to z empatią, poświęcając swój wolny czas konsekwentnie.
 
Szanuję ją za to bez względu na fakt jakiej jest orientacji seksualnej, czy narodowości, czy jest panną, rozwódką, jaki ma kolor oczu, włosów, i czy fajnie się ubiera, a fakt do jakiego kościoła chodzi jest mi wyjątkowo obojętny. Robi coś dobrego, dla kotów z mojego osiedla, na co ja nie mam czasu. Gdy widzę ich smutne oczyska (kot z bajki ma wesołe przy nich) zawsze wiem, że Magda jest niedaleko na moim osiedlu i karmę rozsypie tu i ówdzie, a ja mogę iść dalej. Działa lokalnie na swoim podwórku jak potrafi najlepiej, jestem z niej dumna. Znalazła to czego szukała w swoim życiu i jest najlepszym przykładem, że takie działanie przynosi wymierne efekty, chociaż nie likwiduje problemu bezdomnych kotów na całym świecie.
 
Dlatego uważam moi drodzy tomaszowianie, że nasza ofiarność może przybierać różny wymiar. Widzę wiele potrzeb, wiele nieszczęścia, biedy, widzę potrzebę budowania hospicjum w Tomaszowie i wymieniać pewnie mogłabym bez końca. Ale chciałabym najbardziej, aby wszystkie nasze działania były dowodem naszej tomaszowskiej jedności, a podziały społeczeństwa na tych co dają na orkiestrę i tych co dają na „kościół” nie gościły w naszych umysłach.
 
A subiektywnie oceniając uważam, że przejawy prób dzielenia społeczeństwa na lepszych i gorszych nie powinny być podsycane przez jedną z blogerek, która sądzi, że wszystkiemu złu tego świata winna „zła władza” i „panowie w czarnych sukienkach”. Wyrażam mój brak szacunku dla wszystkich tych, którzy próbują podziały w ofiarności ludzkiej wzmacniać i utrwalać w imię niby inteligentnego myślenia. Każdemu z osobna tym roku życzę, aby ofiarność, którą w sobie znajduje była przejawem miłosierdzia, cnoty, empatii, miłości, konsekwencji, cierpliwości, poświęcenia a nie zawziętości podszytej nienawiścią.
 
 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama