Motywem przewodnim obchodów 600-lecia tej wprawdzie najmniejszej, ale najstarszej po Białobrzegach dzielnicy Tomaszowa stała się jej ścisła symbioza z najbliższą okolicą, tak szczodrze obdarzoną zarówno przez przyrodę, jak i historię. Przypomnijmy zatem, że najstarsza wzmianka o Brzustówce pochodzi ze spisanej w 1411 roku „Księgi ziemskiej piotrkowskiej”. Wspomniany zapisek wymienia, jako właścicieli Brzustówki, Jacka z Zakrzowa i kapitułę włocławską.
Niemal przez całe swoje 600-letnie dzieje była ona wsią, bo dopiero w 1915 roku została włączona do Tomaszowa. I przez cały ten, jakże długi czas, historia Brzustówki nierozerwalnie splatała się z rzeką Pilicą. To tędy prowadziła pilicka przeprawa na uczęszczanym trakcie z Opoczna do Wolborza. To tutaj od dawien dawna czekały na podróżnych zajazdy, gościńce i karczmy. Jednakże główne zajęcie Brzustowian aż do czasów niemal współczesnych stanowiło rolnictwo, uzupełniane od początku XX wieku pracą w tomaszowskich fabrykach, a także dorożkarstwem, wypalaniem wapna albo czerpaniem wody pitnej z „Niebieskich Źródeł”. Liczne, często tragiczne ślady pozostawiły na Brzustówce przetaczające się przez nią dramatyczne wydarzenia z lat I i II wojny światowej.
Właśnie te akcenty uwzględniają sobotnie, oficjalne obchody 600-lecia Brzustówki, które zostaną zapoczątkowane mszą odprawioną o godz. 10.00 w kościele św. Antoniego w intencji jej dawnych i obecnych mieszkańców. Kolejny podniosły akt nastąpi o godz. 12.00 w centrum Brzustówki, gdzie odbędzie się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy oddającej hołd wszystkim pokoleniom mieszkańców Brzustówki z okazji 600-lecia jej istnienia.
Następnie rocznicowe obchody przeniosą się do pobliskiego Skansenu Rzeki Pilicy, gdzie o godz. 13.00 nastąpi otwarcie wystawy historycznej ukazującej historię Brzustówki na przestrzeni dziejów. Oprócz wielu archiwalnych dokumentów i zdjęć na wystawie zostanie zaprezentowany przebieg i plon badań wykopaliskowych, prowadzonych w lipcu br. na obrzeżach Brzustówki. W scenerii rocznicowej wystawy odbędzie się sesja popularno-naukowa, którą wypełnią referaty tomaszowskich historyków-regionalistów omawiające interesujące, choć mało znane rozdziały z 600-letnierj historii Brzustówki.
Niedzielna część jubileuszowych obchodów będzie przebiegała w klimacie rodzinnego pikniku. Zostanie on zapoczątkowany inscenizacją historyczną, odtwarzającą czerpanie wody z „Niebieskich Źródeł” przez brzustowskich woziwodów przed 100 laty. Barwny i rozśpiewany korowód z autentycznym, konnym beczkowozem wyruszy ze skansenu do źródlanego wywierzyska o godz. 13.00.
Po powrocie ze źródeł na skansenowym podwórku rozpoczną się urozmaicone występy estradowe. Publiczności zaprezentują się m.in. artyści z Klubu Wojskowego 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, blisko współpracującej z pilicką placówką. Będzie także okazja do oklaskiwania występów zespołu ludowego „Brzustowianie” z Brzustowa oraz kabaretu wiejskiego „Róża” z Wólki Jagielczyńskiej. Obok będą rozgrywane pasjonujące zawody, konkursy i gry, adresowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Znajdzie się również coś dla podniebienia; zaimprowizowana obok skansenowego młyna „karczma brzustowska” będzie częstowała gości smakowitym chlebem ze smalcem i równie pysznym ciastem drożdżowym.
Warto na koniec podkreślić, że do obchodów 600-lecia Brzustówki, przebiegających pod honorowym patronatem prezydenta Miasta Tomaszowa – Rafała Zagozdona, włączyło się spore grono sponsorów – sympatyków Brzustówki i pilickiego skansenu. Są wśród nich: Ceramika-Paradyż, GLASS_PRODUKT oraz firmy Kazimierza Mordaki, Tomasza Mazurka i Andrzeja Jóźwika. Zapraszamy zatem wspólnie na niecodzienne „urodziny” nadpilickiej, 600-letniej Brzustówki. Wstęp dla wszystkich będzie wolny.
Napisz komentarz
Komentarze