Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 10 kwietnia 2025 05:14
Reklama
Reklama

Do Pilicy przytulona

Zaplanowana na najbliższą sobotę i niedzielę kulminacja tegorocznych obchodów 600-lecia nadpilickiej dzielnicy Tomaszowa – Brzustówki zapowiada się wyjątkowo okazale. Według pierwotnych zamierzeń komitetu organizacyjnego jubileusz ten miała zainaugurować majówka historyczna, odbywająca się 3 maja w Skansenie Rzeki Pilicy. Niestety, niespodziewany atak iście zimowej aury zmusił organizatorów do odwołania tej imprezy. Została ona przesunięta na zbliżający się weekend, dzięki czemu 600-letnie „urodziny” Brzustówki potrwają dwa dni i dostarczą gościom wiele wzruszających chwil oraz okazji do miłego relaksu w rodzinnym gronie.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

 

Reklama

Motywem przewodnim obchodów 600-lecia tej wprawdzie najmniejszej, ale najstarszej po Białobrzegach dzielnicy Tomaszowa stała się jej ścisła symbioza z najbliższą okolicą, tak szczodrze obdarzoną zarówno przez przyrodę, jak i historię. Przypomnijmy zatem, że najstarsza wzmianka o Brzustówce pochodzi ze spisanej w 1411 roku „Księgi ziemskiej piotrkowskiej”. Wspomniany zapisek wymienia, jako właścicieli Brzustówki, Jacka z Zakrzowa i kapitułę włocławską.

 

Niemal przez całe swoje 600-letnie dzieje była ona wsią, bo dopiero w 1915 roku została włączona do Tomaszowa. I przez cały ten, jakże długi czas, historia Brzustówki nierozerwalnie splatała się z rzeką Pilicą. To tędy prowadziła pilicka przeprawa na uczęszczanym trakcie z Opoczna do Wolborza. To tutaj od dawien dawna czekały na podróżnych zajazdy, gościńce i karczmy. Jednakże główne zajęcie Brzustowian aż do czasów niemal współczesnych stanowiło rolnictwo, uzupełniane od początku XX wieku pracą w tomaszowskich fabrykach, a także dorożkarstwem, wypalaniem wapna albo czerpaniem wody pitnej z „Niebieskich Źródeł”. Liczne, często tragiczne ślady pozostawiły na Brzustówce przetaczające się przez nią dramatyczne wydarzenia z lat I i II wojny światowej.

 

Właśnie te akcenty uwzględniają sobotnie, oficjalne obchody 600-lecia Brzustówki, które zostaną zapoczątkowane mszą odprawioną o godz. 10.00 w kościele św. Antoniego w intencji jej dawnych i obecnych mieszkańców. Kolejny podniosły akt nastąpi o godz. 12.00 w centrum Brzustówki, gdzie odbędzie się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy oddającej hołd wszystkim pokoleniom mieszkańców Brzustówki z okazji 600-lecia jej istnienia.

 

Następnie rocznicowe obchody przeniosą się do pobliskiego Skansenu Rzeki Pilicy, gdzie o godz. 13.00 nastąpi otwarcie wystawy historycznej ukazującej historię Brzustówki na przestrzeni dziejów. Oprócz wielu archiwalnych dokumentów i zdjęć na wystawie zostanie zaprezentowany przebieg i plon badań wykopaliskowych, prowadzonych w lipcu br. na obrzeżach Brzustówki. W scenerii rocznicowej wystawy odbędzie się sesja popularno-naukowa, którą wypełnią referaty tomaszowskich historyków-regionalistów omawiające interesujące, choć mało znane rozdziały z 600-letnierj historii Brzustówki.

Niedzielna część jubileuszowych obchodów będzie przebiegała w klimacie rodzinnego pikniku. Zostanie on zapoczątkowany inscenizacją historyczną, odtwarzającą czerpanie wody z „Niebieskich Źródeł” przez brzustowskich woziwodów przed 100 laty. Barwny i rozśpiewany korowód z autentycznym, konnym beczkowozem wyruszy ze skansenu do źródlanego wywierzyska o godz. 13.00.

 

Po powrocie ze źródeł na skansenowym podwórku rozpoczną się urozmaicone występy estradowe. Publiczności zaprezentują się m.in. artyści z Klubu Wojskowego 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, blisko współpracującej z pilicką placówką. Będzie także okazja do oklaskiwania występów zespołu ludowego „Brzustowianie” z Brzustowa oraz kabaretu wiejskiego „Róża” z Wólki Jagielczyńskiej. Obok będą rozgrywane pasjonujące zawody, konkursy i gry, adresowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Znajdzie się również coś dla podniebienia; zaimprowizowana obok skansenowego młyna „karczma brzustowska” będzie częstowała gości smakowitym chlebem ze smalcem i równie pysznym ciastem drożdżowym.

 

Warto na koniec podkreślić, że do obchodów 600-lecia Brzustówki, przebiegających pod honorowym patronatem prezydenta Miasta Tomaszowa – Rafała Zagozdona, włączyło się spore grono sponsorów – sympatyków Brzustówki i pilickiego skansenu. Są wśród nich: Ceramika-Paradyż, GLASS_PRODUKT oraz firmy Kazimierza Mordaki, Tomasza Mazurka i Andrzeja Jóźwika. Zapraszamy zatem wspólnie na niecodzienne „urodziny” nadpilickiej, 600-letniej Brzustówki. Wstęp dla wszystkich będzie wolny.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ajdejano 07.08.2011 17:01
Kiki- przybijam Ci piąteczkę. Znaleźli się zafajdani "antykomuniści", którzy nie zrobili w życiu nic konkretnego i zwykła zawiść każe im opluwać człowieka, który, jak mało kto, zrobił coś konkretnego dla miasta i powiatu.

Reklama
ott 05.08.2011 18:42
ot i znowu puszczaja przekomarzanki na forum,to to puszcza a jak sie prawde pisze to cenzor mowi,ze za duzo epitetow...a tu epitet na epitecie...echh kto te teksty tu dopuszcza?

młoda... 05.08.2011 17:43
te kiki! tyś głupek ,komuch czy h.niewiadomo?....w każdym bądź razie dużo zdrówka życzę ...bo na rozum.....

kiki 05.08.2011 17:23
@7 Qurde.....na takiego jak ty komucha luja, noga sama się rozbuja.

młoda do ...6...komuchu! 05.08.2011 17:12
a kto ci nogę rozbuja? kiszczak,jaruzel,kania czy napieral?

kiki 05.08.2011 15:53
Kto śmie obraża A.Kobalczyka,skopię takiemu lub takiej dupę!

Prawda jest jedna... 05.08.2011 10:00
uderz w stół...a komuszki się odezwą....

Pomocnik 05.08.2011 08:42
Ajdejano. Zgryżliwe wpisy pod adresem kogokolwiek będą zawsze, bo to jest chyba jedno z niewielu miejsc gdzie tacy ludzie mogą zabrać głos. Prawdopodobnie nikt nie chce słuchać tego bełkotu i braku kultury osobistej.

ajdejano 04.08.2011 22:34
Do autora wpisu nr 2: kolego - nie bądź zgryźliwy. Andrzeja Kobalczyka szanuję za Jego oddanie sprawie, której służy, za Jego pasję, za Jego profesjonalizm w tym, co robi. I oby było więcej takich pasjonatów i zarazem profesjonalistów. Wtedy nie będę się wkur...ł na tych rożnych lokalnych tzw. działaczy społecznych, politycznych - i jak ich tam zwał. Andrzeju (mogę tak napisać - ponieważ jestem z Nim "na ty") - puszczaj "mimo" takie wpisy jak wpis nr 2 i rób swoje. Zresztą - wiem , że i tak to robisz.

Głos Robotniczy 04.08.2011 17:17
a pogadanki o sukcesach komunizmu nie bedzie?...panie.k.

lionel 04.08.2011 16:44
Super zdjęcia.. Macie może więcej ?

Reklama

Opinie

Do 2150 r. Wenecja może okresowo znaleźć się pod wodą; zagrożone też polskie miasta

Do roku 2150 r. Wenecja oraz wyspy i bagna Laguny Weneckiej mogą okresowo znaleźć się pod wodą podczas powodzi morskich – potwierdziła analiza włoskich naukowców. W rozmowie z PAP oceanolog prof. Jacek Piskozub podkreślił, że do końca wieku zalaniu ulec mogą też niektóre polskie miejscowości, w tym dzielnice Gdańska.Data dodania artykułu: 09.04.2025 11:55
Do 2150 r. Wenecja może okresowo znaleźć się pod wodą; zagrożone też polskie miasta

„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

Narodowy Bank Polski zaprasza do udziału w wyjątkowym konkursie na temat rezerw złota.Data dodania artykułu: 09.04.2025 10:22Liczba komentarzy artykułu: 2
„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 0°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 25 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 337

Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 337

Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 337 w wykonaniu standardowym w kolorze buk. Akcesoria: stolik Rubens 3 w kolorze buk.Łóżko PB 337 jest szczególnym łóżkiem do opieki długoterminowej, które w przeciwieństwie do klasycznych łóżek posiada możliwość opuszczenia krawędzi leża do poziomu ok. 23 cm. Niskie, dolne położenie leża ułatwia dostęp osobom z problemami z koordynacją ruchową i zwiększa bezpieczeństwo pacjenta nawet przy opuszczonych barierkach bocznych.Więcej informacjiKolory standardowe: DETALE PRODUKTU:1. Położenie leża 23 cm od podłogi4. Solidne koło z hamulcem2. Zabudowane napędy podnoszenia łóżka5. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji3. Leże z regulacją twardości6. Dodatkowa regulacja za pomocą rastomatu OPCJE:zmiana wypełnienia leża • zmiana długości leża • zmiana kolorystykiPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 23 do 63 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:219 × 102 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 7 cmCiężar całkowity:101,4 kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-337 [PDF]
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama