Powiatowy LPR został dostosowany do możliwości finansowych powiatu oraz pozyskiwania zewnętrznych funduszy niezbędnych do realizacji inwestycji służących poprawie sytuacji społeczno -gospodarczej Powiatu Tomaszowskiego. Zaktualizowano także zadania inwestycyjne w zakresie nazw, terminu i środków przeznaczonych na realizację poszczególnych zadań.
Zarząd Powiatu uzupełnił dokument o kolejne inwestycje, których zrealizowanie niezbędne jest w ciągu najbliższych czterech lat.
Dla nikogo nie jest tajemnicą, jakie warunki nauczania panują dzisiaj w Zespole Szkół Pondgimnazjalnych numer 3, czyli popularnej „Samochodówce”. Wymagają one podjęcia natychmiast działań mających na celu budowę nowego budynku dydaktycznego. To zadanie Powiat zaplanował zrealizować z środków unijnych, jakie będą dostępne w kolejnym okresie finansowania. W ten sposób, Powiat Tomaszowski, jako jeden z pierwszych Samorządów, rozpoczął przygotowania do aplikowania o środki unijne w latach 2014-2020.
W ramach dostosowywania placówek oświatowych do potrzeb osób niepełnosprawnych powiat planuje wybudować windę dla niepełnosprawnych w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim.
W ciągu najbliższych trzech lat (2011-213) zostanie też w naszym mieście zbudowany nowy, przyjazny i dostosowany do współczesnych warunków Dom Dziecka. Jeszcze w tym roku zostanie przygotowana dokumentacja techniczna. Początkowo planowano zakup budynku na wolnym rynku. Zdecydowano jednak, że tańszą od zakupu a następnie adaptacji będzie budowa od podstaw. Placówka powstanie na terenie Ośrodka Szkolno Wychowawczego przy ulicy Nowowiejskiej. Wychowankowie będą mieli, więc dostęp do obiektów sportowych oraz placu zabaw dla najmłodszych dzieci, który powstanie w tym roku w ramach programu „Radosna szkoła”.
O dom dziecka właśnie pytała radna Barbara Klatka – Wpisanie tej inwestycji bardzo mnie cieszy – mówiła radna. – Na 2011 rok jest wpisana kwota 50 tysięcy złotych. Rozumiem, że to będzie dokumentacja. Na rok 2012 mamy wpisane milion złotych, co oznacza, że budynek Domu Dziecka zostanie w całości wybudowany. Czy w takim razie 100 tysięcy w roku kolejnym planujecie Państwo przeznaczyć na wyposażenie?
Przy okazji radni dowiedzieli się, że do obecnej siedziby zostanie w przyszłości przeniesiony Powiatowy Urząd Pracy.
Radna Ewa Wendrowska pytała o wpisane do LPR ulice Orzeszkowej, Legionów oraz POW. Mariusz Węgrzynowski o spójność planowanej przebudowy ulicy Św. Antoniego z planowaną przez miasto budową ulicy Bibliotecznej oraz o możliwość zrealizowania hali sportowej przy II Liceum Ogólnokształcącym. Małgorzata Nowak uważa natomiast, że Lokalny Plan Rozwoju jest jedynie zbiorem „pobożnych życzeń”.
Warto zaznaczyć, że Lokalny Plan Rozwoju Powiatu Tomaszowskiego na lata 2007-2015 z poszerzoną prognozą do roku 2020 stanowi dokument o charakterze programu operacyjnego. Jest to zbiór celów: strategicznych i szczegółowych oraz zadań inwestycyjnych przeznaczonych do wprowadzenia w życie w celu poprawy sytuacji społeczno-gospodarczej wspólnoty lokalnej a także stwarza możliwości aplikacji o zewnętrzne źródła finansowania.
Napisz komentarz
Komentarze