[reklama2]
Wydawnictwo powstało na bazie dokumentów przechowywanych w Instytucie Pamięci Narodowej dotyczących NSZZ Solidarność Regionu Łódzkiego przed ogłoszeniem stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku.
- Książka posiada obszerny wstęp który jakby przygotowuje czytelnika do lektury tych dokumentów… przede wszystkim dokumentów tworzonych przez Służbę Bezpieczeństwa – mówi Robert Rabiega.
Podczas promocji książki na ścianie wyświetlany był film przedstawiający m.in jeden z „Marszów Głodowych” zorganizowanych przez Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej 30 lipca 1981 roku.
-Tylko dwa filmy z tego okresu które posiadamy dotyczą Solidarności. Jeden film przedstawia właśnie prezentowany „Marsz Głodowy” w Łodzi, natomiast drugi film dotyczy pierwszego zjazdu NSZZ Solidarność”. - Warto dodać, że filmy te zostały nakręcone przez funkcjonariuszy wydziału kryminalnego. Służby Bezpieczeństwa również nagrywały tego typu materiały lecz wszystkie zostały zniszczone.
Książka opowiada o działalności NSZZ Solidarność na terenie regionu łódzkiego widzianej oczami Służb Bezpieczeństwa. Tomaszów należący w ówczesnym czasie do terenu piotrkowskiego, również nie został pominięty. W lekturze tej znajdziemy informacje o dwóch największych strajkach jakie były przeprowadzone, w zakładach naszego miasta
Pierwszy z nich to protest w zakładzie Tomtex, trwał w sumie 4 dni, od 4 do 8 września. Kolejnym był strajk „Dywanowy” w zakładzie produkcji dywanów Weltom. Trwał on stosunkowo krótko, niespełna 14 godzin i zakończył się sukcesem, władze zakładu wyraziły zgodę na podwyższenie płac o 800zł. Ten strajk był bardzo istotny ze względu na fakt, że to wlasnie on spowodowal zainteresowanie Służb Bezpieczeństwa Tomaszowem, ktore podjęły regularne działania operacyjne.
-Ten mechanizm w zasadzie powtarzał się latem 80 roku w całym kraju czyli w momencie kiedy pojawiły się postulaty socjalne, władze decydowały się na przyjęcie żądań protestujących – Sebastian Pilarski z IPN.
Podczas trwania prezentacji, była możliwość nabycia promowanej książki.
Napisz komentarz
Komentarze