Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:17
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Dlaczego nie obchodzę Walentynek

Halloween i Walentynki są dość często używane jako przykłady na amerykanizację kultury. Z jakiegoś powodu dość powszechne jest twierdzenie, że nie ma nic gorszego i bardziej szkodliwego społecznie niż kulturalne importy zza oceanu – mają one zubażać kulturę, pozbawiać ludzi tożsamości i Bóg wie co jeszcze.

Wydaje się, że tak jednoznaczna ocena jest jednak sporą przesadą. Można zgodzić się, że wiele elementów tak zwanej amerykanizacji jest nie najlepsza – McDonald’s jest na to świetnym przykładem. Jedzenie w tej „restauracji” z pewnością jest szkodliwe, szczególnie dla dzieci, które w ten sposób nabywają złych nawyków żywieniowych. Nie mówiąc o tym, że podawane tam dania są zwyczajnie niezdrowe (a także niesmacznie). Obiad w McDonaldzie jako forma spędzenia czasu z rodziną zapewne nie służy budowie właściwych relacji w rodzinie i oczywiście jest niegodna polecenia. Jednak bar sam w sobie nie jest nośnikiem zmiany kulturowej. Raczej powiedziałabym, że jego popularność jest symptomem takiej zmiany. Z resztą nie jest też tak, że McDonald’s to zawsze McDonald’s – wbrew pozorom w lokalach tej sieci w różnych miejscach na świecie można zjeść różne potrawy.

 

Nie mam zamiaru obchodzić Walentynek, bo wymuszona romantyczność, w moim przekonaniu, nie jest tym, o co chodzi.

 

Mamy do czynienia ze swoistym napięciem między homogenizacją a heterogenizacją. Z jednej strony, na pierwszy rzut oka, wydaje się, że wszędzie jest to samo, z drugiej natomiast okazuje się, że przy głębszej analizie należy uznać, że to, co pozoru jest identyczne, w rzeczywistości różni się od siebie znacząco. Należy uznać za fakt, że pewne trendy płyną z centrów ku peryferiom, ale nie można ignorować faktu, że wszystko to następnie zostaje poddane „ulokalnieniu” – zmienione w warunkach lokalnych tak, by pasowało do całości lokalnego świata.

 

Cały świat ogląda te same filmy i seriale, ale czy cały świat odbiera je dokładnie tak samo? Jak pokazują badania etnograficzne, wcale nie. Zupełnie inaczej są one interpretowane w różnych kontekstach kulturowych. Rzecz dotyczy także i innych zjawisk. Nie jest tak, że to samo zawsze oznacza to samo.

 

Inną jeszcze kwestią jest to, że często skupiamy się na amerykanizacji, nie dostrzegając znacznie poważniejszych (i być może groźniejszych) importów kulturowych. Dla niezbyt liczebnych grup trendy przychodzące od bezpośrednich sąsiadów są znacznie większym problem i w większym stopniu mogą pozbawiać je tożsamości kulturowej, na przykład dla Jawajczyków zagrożeniem jest wchłonięcie przez Indonezję i zastąpienie elementów lokalnej kultury elementami pochodzącymi z kultury większego sąsiada (tak samo dla Koreańczyków zagrożeniem jest japonizacja, dla mieszkańców Kambodży – wietnamizacja, i tak dalej)*.

 

Ale wróćmy może do Halloween i Walentynek. Co roku wiele się mówi, ile szkody te święta, czy raczej pseudoświęta, wyrządzają naszej kulturze, że to nie nasza tradycja, że to niedobrze, że nie powinno się ich obchodzić, i dalej w tym tonie. Zdziwi to zapewne wiele osób o poglądach konserwatywnych, ale nie mam nic do Halloween – jeśli kogoś bawi przebierani się za zombie, tudzież dekorowanie mieszkania dynią, to proszę bardzo. Tak długo, jak długo Halloween nie zastępuje zakorzenionego w naszej kulturze Dnia Wszystkich Świętych, moim zdaniem nie ma nic złego w jego obchodzeniu. Nie na siłę, rzecz jasna, ale jeśli ktoś ma wolę bawić się w stroju wilkołaka czy kościotrupa, to tylko jego sprawa. Jak również tylko jego sprawą jest to, kiedy się bawi – może to robić 31 października. Moim zdaniem znacznie bardziej gorszące jest organizowanie imprez w Wielkim Poście, ale o tym jakoś mniej się mówi.

 

Tak naprawdę nie mam też nic przeciwko temu, by obchodzić Walentynki, oczywiście tylko jeśli ktoś ma na to ochotę. Trochę przeszkadza mi, że to pseudoświęto trochę zbyt nachalnie jest narzucane wszystkim, czy tego sobie życzą, czy nie. Ale jeśli ktoś uważa, że fajnie jest tego dnia świętować, to czemu nie? W końcu co mnie to obchodzi, cytując Chmielewską, “nie mojej babci buraczki”.

 

Skoro nie mam nic do Walentynek, to czemu ich nie obchodzę, spyta ktoś. I bardzo słusznie, bo nie mam nic do tego „święta” tylko i wyłącznie w wymiarze globalnym. W wymiarze osobistym mam mu bardzie wiele do zarzucenia. Nie mam zamiaru obchodzić Walentynek, bo wymuszona romantyczność, w moim przekonaniu, nie jest tym, o co chodzi. Walentynki to okazywanie sobie miłości na komendę, a to mi zupełnie nie odpowiada. Ale jeśli komuś nie przeszkadzają plastikowe serduszka i „Kocham cię” powiedziane z poczucia obowiązku, to już tylko i wyłącznie jego sprawa, a mnie nic do tego.

 


 

*Jeśli ktoś pragnie poczytać więcej o zmianach kulturowych związanych z globalizacją polecam tekst Arjuna Appadurai pt. “Disjuncture and Difference in the Global Cultural Economy” w “Modernity at Large”, Minneapolis Londyn 2003.

 

Anna Grabińska

Goniec Wolności

www.goniecwolnosci.pl

 

Naszym czytelnikom polecamy miesięcznik „Goniec Wolności”, wydawany przez Stowarzyszenie Konserwatywno – Liberalne „Koliber”.   Pozdrawiamy redakcję.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ajdejano 14.02.2011 22:46
Brawo kiki ! Widzę, że będziemy musieli - jako jedyni odważni przeciwnicy tych mętów społecznych - śmierdzących żydłaków - umówić się wreszcie na porządną pejsa..wkę. A jest taka knajpa w Tomaszowie.... I facio - właściciel knajpy jest również zajadłym wrogiem tego żydowskiego ścierwa.

ajdejano 14.02.2011 21:57
Do wpisu nr 13 - jes: jestem trochę dygnięty i jak przeczytałem ten Twój wpis - to wybuchnąłem pustym śmiechem. Dobre !!! Impreza z okazji pierwszej menstruacj !! Dobry pomysł ! Proponuję dodatkowy zestaw: - impreza z okazji pierwszego wpier.....ia teściowej, - impreza z okazji wsadzenia do pierdla tego sukin...a szwagra, itd. , itp. No - nie !!! Ale na pierwszą menstruację bym k...a nie wpadł. Pozdro - ajdejano.

jes 14.02.2011 20:13
wlasnie trzeba nasze tradycje podtrzymywac a nie nowe sprowadzac!bo nam dni na swietowanie zabraknie...!juz nawet bale na zakonczenie podstawowek wymyslili!!!13-latki zaliczaja solarium,kosmetyczke,fryzjerke a matki w siodmym niebie...niech sie w glowe pukna kogo wychowaly?moze jeszcze bal na pierwsza menstruacje...

ajdejano 14.02.2011 19:37
Do kiki: AŻ TY - zarazo jedna ! Lubię Cię ! Lubię Cię - chociaż mi nieraz dawałeś "popalić". I tak ma być !!! Powiem więcej: chcą - to niech w te ich walentynki ogólnie - WALĄ SIĘ !!! Je..ć przygłupów !!! Pozdrawiam - ajdejano.

toom 14.02.2011 19:04
Tak jest NOC ŚWIĘTOJAŃSKA lub inaczj NOC KUPAŁY to jest nasze wspaniałe Święto Zakochanych i powinno być mocno wypromowane a nie jakiś Walenty - co za bzdura, to jest chyba opiekun chorych i samotnych!

kiki 14.02.2011 18:49
ajdejano...masz absolutną racje,że z Polski Ameryki się nie zrobi nigdy,natomiast z tego amerykańskiego raju żydłactwo zrobiło kibucowski swój kołchoz to,święta prawda ! Chcą to niech się w walentynki walą po mordach i to jeszcze na adidasa.

ajdejano 14.02.2011 18:17
Do adka: tak "Miszczu" adku - wiemy ! To Noc Kupały. Ale - jak sam zauważyłes- jest to bardzo stara tradycja ( my - ludziska dodamy, że slowiańska), do której nijak mają się te DEBILOWATE WALENTYNKI RODEM Z RÓWNIE DEBILOWATEJ AMERYKI ( CZYTAJ - DEBILOWATYCH USA). Ja właśnie obchodzę urodziny w dniu 23 czerwca a imieniny w dniu 24 czerwca - i dlatego dla mnie Noc Kupały - to szczególne Święto, które ja w żaden sposób nie mogę równać z tymi debilowatymi amerykańskimi walentynkami. Pozdro - ajdejano.

adek 14.02.2011 17:53
A czy wiecie ludziska ze w naszej tradycji (tej starszej, dużo starszej :)) jest odpowiednik walentynek? wiecie co to za dzień i kiedy jest obchodzony? podpowiem że w czerwcu :)

ajdejano 14.02.2011 17:05
Do Autora wpisu nr 1: jeżeli już brawa - to nie dla Autora, tylko dla Autorki (cytowanego artykułu). Ogólnie wiadomo, że społeczeństwo amerykańskie (USA) to w 10% wybitne jednostki - nobliści, naukowcy, elita finansowa i gospodarcza ( czyli m.innymi zafajdane żydłaki - pejsole, które rządzą finansami całego świata) - jednym słowem czołówka światowa, natomiast w 40% to zwykli dorobkiewicze zapier.....jący na amerykański dobrobyt a cała reszta - czyli około 50 % całości - to: czarnuchy i pozostali biali - z reguły wtórni analfabeci, debile, grubasy, spaśniaki, te bezmózgowia, wpier......cy te swoje hot dogi, pizze, hamburgery itp.itd., którzy z reguły nie wiedzą co to jest i gdzie jest Polska a nawet Europa. Jednym słowem - w całej masie jest to przygłupiaste społeczeństwo, które my na siłę staramy się małpować. Jest to po prostu żenujące - żeby nie powiedzieć wkur......ce. Z pozdrowieniami dla tych różnych fircyków, co to dzisiaj memłają to swoje "kocham cię" bo tak im każą media - ajdejano.

Jaśnie oświecony 14.02.2011 16:53
"znacznie bardziej gorszące jest organizowanie imprez w Wielkim Poście, ale o tym jakoś mniej się mówi." że niby dlaczego ? jak ktos nie praktykuje/nie wierzy to laczego ma nie pobalować ? a co do walentynek zgadzam sie.

gośc 14.02.2011 14:21
brawo!!!!!!

Tymoteuszka 14.02.2011 13:10
Walentynki to następna głupota, jaka wkradła się do naszego kraju. Kochać trzeba cały rok, a nie tylko w tym dniu. Serduszka, kwiaty, czekoladki...Paranoja.

nick 14.02.2011 12:30
mądrze:) stop badziewiom z zachodu!! my mamy piękną kulturę, nie potrzebujemy cudzej, ja wolę cały rok szanować kobiety, np. poprzez głupie ustępowanie miejsca, czy przepuszczanie w drzwiach niż raz w roku kupić czekoladki w kształcie serca:D

stiwen 14.02.2011 11:15
Świetne

Kwaśny deszcz 14.02.2011 09:53
Brawo dla autora :)

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama