Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:17
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Deweloperzy pod lupą

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zwraca co jakiś czas uwagę na umowy, jakie nabywcy mieszkań podpisują z deweloperami. W ubiegłym roku wydano aż 44 decyzje w sprawie niedozwolonych klauzul stosowanych we wzorcach umów, jakie zawierają przedsiębiorcy budujący i sprzedający nowe mieszkania.

Mimo apokaliptycznej wizji polskiej gospodarki, jaką przedstawiają media i część polityków, pierwotny rynek mieszkaniowy ma się bardzo dobrze. Oferta jest coraz bogatsza i bardziej zróżnicowana. Według danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego tylko w pierwszym półroczu 2010 roku przekazano do użytku 405 bloków mieszkalnych czyli o blisko 50 więcej niż w tym samym okresie 2009 roku.

 

Zakup nowego mieszkania wiąże się najczęściej z podpisaniem umowy jeszcze na etapie jego budowy. Umowy te znajdują się pod szczególnych  nadzorem UOKiK.  -  Urząd chroni prawa konsumentów, między innymi regularnie kontrolując wzorce umów stosowanych przez deweloperów – informuje Małgorzata Cieloch, rzecznik rasowy Urzędu. - Badamy także wzorce umów stosowane przez spółdzielnie mieszkaniowe i towarzystwa budownictwa społecznego, ponieważ nabywcy oferowanych przez nie mieszkań mają te same prawa, co klienci spółek deweloperskich. Z naszych doświadczeń wynika, że przedsiębiorcom zdarza się naruszać interesy konsumentów.

 

W minionym roku Prezes UOKiK wydała 44 decyzje dotyczące spółek deweloperskich, nakładając 23 kary w łącznej wysokości 2 464 753. Warto podkreślić, że 16 przedsiębiorców dobrowolnie zobowiązało się do zaprzestania stosowania niedozwolonych praktyk.

 

- Podstawowym problemem było stosowanie we wzorcach umów postawień tożsamych z wpisanymi do rejestru klauzul niedozwolonych. Urząd zakwestionował w ubiegłym roku 297 takich postanowień -  wyjaśnia rzecznik.

 

Jedną z najczęściej stosowanych niedozwolonych praktyk było, zastrzeganie przez przedsiębiorcę w treści wzorca umownego, że cena mieszkania może zostać podniesiona w przypadku zmiany stawki podatku VAT, a kupujący nie może od takiej umowy odstąpić.Prezes UOKiK zakwestionowała postanowienie ponieważ zgodnie z prawem w przypadku zmiany istotnych warunków umowy (np. ceny czy lokalizacji) konsument powinien mieć możliwość odstąpienia od niej, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.

 

Prezes UOKiK zakwestionowała także postanowienia, które dawały przedsiębiorcom możliwość zmiany metrażu mieszkania. - W konsekwencji nabywca nie mógł być pewny ani ceny, ani wielkości kupowanego lokalu jednocześnie nie mając możliwości odstąpienia od umowy – dowiadujemy się z informacji UOKiK – Jeden z przedsiębiorców na przykład zastrzegał w umowie, że gdy powierzchnia oddanego do użytku mieszkania będzie się różnić o mniej niż 2 procent to jego cena nie ulegnie zmianie. Jednocześnie spółka zastrzegała, że gdyby powierzchnia mieszkania różniła się o więcej niż 2 procent, cena mieszkania będzie zmieniona.

 

- Taki zapis oznaczał, że klient, który zawarł umowę na zakup mieszkania o powierzchni na przykład 80 metrów nie mógłby od niej odstąpić nawet, gdyby w rzeczywistości mieszkanie miało powierzchnie 50 lub 60 metrów – dodaje tomaszowski rzecznik konsumentów Agnieszka Drzewoska Łuczak. - Tymczasem mamy tu do czynienia z istotna zmianą warunków umowy. W takim przypadku konsument ma prawo odstąpienia od niej oraz domagania rekompensaty odpowiedniej do poniesionych kosztów i utraconych korzyści.

 

Niektórzy przedsiębiorcy zastrzegają także możliwość przesunięcia terminu oddania lokalu ze względu na wystąpienie niezależnych od nich przeszkód. Może to być na przykład wystąpienie warunków atmosferycznych uniemożliwiających lub utrudniających prowadzenie robót w normalnym trybie.

 

Tymczasem zgodnie z obowiązującym w naszym prawem okoliczności tego rodzaju nie mogą być przyczyną wyłączenia odpowiedzialności przedsiębiorcy. – Przedsiębiorca powinien przewidzieć możliwość wystąpienia tego rodzaju okoliczności i uwzględnić je określając realny termin wykonania zobowiązania – podkreśla Agnieszka Drzewoska – Łuczak.

 

Jak informuje UOKiK do niedawna problemem było także wprowadzanie nabywców mieszkań w błąd przez niezgodne z prawdą informacje pojawiające się w reklamach firm deweloperskich. W ubiegłym roku Urząd stwierdził tylko jeden tego typu przypadek. Tym razem przedsiębiorca naruszył prawa konsumentów podają w reklamie cenę mieszkania nie uwzględniającą podatku VAT.

 

- Podawana przez przedsiębiorcę cena powinna zawierać podatek od towarów i usług- poinformowała rzecznik UOKiK.

 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał także grzywną tomaszowską spółkę deweloperską Ezbud – Interster”. W 2008 roku stwierdzono, że stosowane przez firmę wzorce umów zawierają klauzule naruszające zbiorowe interesy konsumentów. Wskazano w tym przypadku cztery niedozwolone klauzule

 

Pierwsza z nich dotyczyła wspomnianej wyżej możliwości przesunięcia terminu realizacji umowy o 60 dni bez możliwości odstąpienia od niej nabywcy mieszkania ani też powstania roszczeń w stosunku do sprzedawcy. Zdaniem prezes UOKiK , postanowienie tego typu wpisano do rejestru postanowień wzorców umowy uznanych za niedozwolone, o którym mowa w art. 47945 ustawy z dnia  17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego pod numerem 920.

 

Drugi z zakwestionowanych punktów dotyczył wzrostu ceny mieszkania w przypadku wprowadzenia „innych podatków i świadczeń publicznoprawnych o charakterze cenotwórczym lub podwyższeniu już istniejących, które są niezależne od woli stron”. Według Urzędu postanowienie takie zostało wpisane do rejestru postanowień wzorców umowy uznanych za niedozwolone pod numerem 885.

 

W kolejnym zakwestiowanym zapisie spółka narzucała nabywcom mieszkań formę zarządzania nieruchomością na okres minimum pięciu lat, czyniąc siebie zarządcą części wspólnej budynku.

 

Ponadto spółka wskazała w umowie, że „spory mogące wyniknąć ze stosunku prawnego objętego umową strony poddają pod rozstrzygnięcie sądu miejscowego właściwego dla siedziby Sprzedającego”. Także to postanowienie zostało wpisane do rejestru postanowień wzorców umowy uznanych za niedozwolone (pod numerem 922).

 

Tomaszowska spółka za stosowanie niedozwolonych wzorców umów została przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarana karą pieniężną w wysokości 9 tysięcy złotych.

 

Obecnie w rejestrze niedozwolonych klauzul umownych znajduje się 247 zarejestrowanych postanowień stosowanych przez firmy zajmujące się nieruchomościami. UOKiK może wszcząć przeciwko stosującemu zakazane praktyki przedsiębiorcy postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Maksymalna możliwa kara wynosi 10 proc. przychodu przedsiębiorcy w roku poprzedzającym wydanie decyzji.

 

W wypadku sporu z przedsiębiorcą, w tym również w postępowaniu sądowym, konsument może zgłosić się po bezpłatną pomoc do powiatowego lub miejskiego rzecznika konsumentów, a także organizacji konsumenckich. Ich adresy znajdują się na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
łaski 17.02.2011 10:18
A co to za problem zmienić zarządce i co z tego że EZBUD wpisał to lokatorom w akty notarialne? Należy zwołać zebranie członków wspólnoty i do tego zaprosić notariusza. Przeprowadzacie głosowanie przy notariuszu w sprawie odwołania zarządcy. Jako że te klauzule z aktów notarialnych są zakazane przez UOKiK, EZBUD nic nie może takiej wspólnocie zrobić że ich pozbawiła zarządu nad nieruchomością.

.----. 11.02.2011 14:22
Uważajcie co podpisujecie z naszym lokalnym megadeweloperem bo można się nieźle naciąć, a ceny jak na Tomaszów ogromne jak w dużym mieście a nie miasteczku z dużym bezrobociem i bez perspektyw. Odstąpienie już od zawartej umowy to jest trudne. Najlepiej każdą umowę konsultować z prawnikiem, a jak nie będą chcieli udostępnić wzoru umowy po prostu nic nie podpisywać bo to decyzja która będzie miała konsekwencje na lata, a nie kupno koszuli na rynku !!! Poczytajcie sobie dokument z linku http://decyzje.uokik.gov.pl/de...20o.o..pdf

Marinna 09.02.2011 20:05
Ania ma racje, bez doradcy to teraz ani rusz ze znalezieniem dobrego kredytu, a jeszcze niezle naciac sie mozna. ja chyba trzy miesiace szukalam czegos na wlasna reke az w koncu z mezem poslzismy do Open Finance i juz gorki poszlo:)

Moskal 08.02.2011 19:03
Gdzieś trzeba mieszkać przecież nie wszędzie chcą ludzi zrobić w Karola. I jeszcze da się znaleźć mieszkanie w rozsądnej cenie i kredyt do tego.

dla zainteresowanych jak nasz developer walczy;) 08.02.2011 12:44
wejdź na strone uokik decyzja nr RŁO 56/2008 kilkuset mieszkańców zostało naciągniętych, są zależni od zarządcy na 5 lat który bierze niebotyczne pięniądze za zarządzanie, przykład ezbud 0,95 za m2 a w łodzi 0,40 zł za m2 a najgorsze że trzeba się o wszystko prosić i za wszystko się płaci...wszystko jest pięknie do momentu podpisania umowy a później niech się dzieje.....

Ania 08.02.2011 10:36
Niestety z kredytami nie jest łatwo, ale nie ma co liczyć na to , ze będzie lepiej, tylko zabrać się do poszukiwań najlepiej chyba skorzystać z pomocy doradcy, oni maję tyle ofert, ze dla każdego coś się znajdzie...

max 07.02.2011 21:24
i co z tego, jak w bankach coraz gorzej z kredytem

notka 07.02.2011 16:34
rasowy rzecznik tzn.profesjonalny? ;)

... 07.02.2011 14:50
9.000 to ezbud na waciki wydaje

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama