W części plenarnej uczestnicy Sejmiku mieli okazje zapoznać się m.in. z bardzo ciekawym wykładem dr Rafała Rouby z tomaszowskiej filii Uniwersytetu Łódzkiego. Jego tematem była rewitalizacja zabytkowych obiektów kultury i jej wpływ na jakość i poziom życia mieszkańców. Zaprezentowano nie tylko korzyści ale także podstawowe błędy, jakie popełniane są przy przywracaniu do życia zabytków budynków. Dotyczą one przede wszystkim użycia niewłaściwych materiałów budowlanych ale także walorów estetycznych.
Na temat rewitalizacji w ujęciu „tomaszowskim” opowiadał zebranym Pełnomocnik prezydenta miasta Grzegorz Sławiński. Przedstawiono prezentację multimedialną obrazującą działania w dziedzinie kultury takie jak Mediateka, czy Miejskie Centrum Kultury.
Sejmik był także okazją do zaprezentowania dorobku kulturalnego tegorocznego gospodarza, czyli tomaszowskiego Młodzieżowego Domu Kultury. O sukcesach a także o problemach opowiedział dyrektor Tomasz Zdonek.
Tę część spotkania ubarwił dźwiękami gitary klasycznej, młody i niezwykle utalentowany gitarzysta Piotr Przedbora.
Po południu uczestnicy przenieśli się do auli filii Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie dyskutowano m.in. na temat edukacyjnych i kulturalnych funkcji placówek wychowania pozaszkolnego w rozwijaniu uzdolnień dzieci i młodzieży, zaprezentowano działalność 10 modelowych placówek z całej Polski oraz wymieniono doświadczenia w trakcie dyskusji z udziałem ekspertów Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Wręczono także odznaczenia przyznane przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla zasłużonych w swojej działalności dyrektorów i instruktorów. Jedno z nich otrzymał Tadeusz Kotela z tomaszowskiego MDK.
Tematem przewodnim drugiego dnia były warsztaty tematyczny oraz dyskusje dotyczące pracy z uczniem zdolnym w placówkach wychowania pozaszkolnego.
W czasie Sejmiku prowadzono także zajęcia warsztatowe na temat: dobrych doświadczeń w realizacji i ewaluacji programu profilaktycznego w placówkach wychowania pozaszkolnego; triangulacji jako skutecznej metody badań jakościowych i kontekstowych w ewaluacji placówki wychowania pozaszkolnego; public relations w placówkach wychowania pozaszkolnego: modelu „kulturalnego kibicowania”, czyli jak placówka wychowania pozaszkolnego może propagować zasadę fair play.
Na zakończenie drugiego sejmikowego dnia odbył się koncert grupy Stare Dobre Małżeństwo zorganizowany przez Miejski Ośrodek Kultury.
Nieodłączną częścią sejmikowych obrad jest tzw. „giełda pomysłów”, tym razem rozmawiano o nowych trendach w placówkach.
Na zakończenie podsumowano warsztaty i obrady oraz przyjęto uchwały XVII Ogólnopolskiego Sejmiku Placówek Wychowania Pozaszkolnego, które w formie pisemnej zostaną przekazane najwyższym władzom oświatowym w naszym kraju.
- Jestem usatysfakcjonowany z faktu organizacji Sejmiku, który w Tomaszowie odbył się po raz pierwszy - podsumowywał 3-dniowe obrady Tomasz Zdonek. -Wpłynie to bez wątpienia na pozytywną wizerunek miasta i regionu. Do tej pory oprócz Krakowa, tylko Warszawa i Opole miały możliwość gościć uczestników.
[reklama2]
Napisz komentarz
Komentarze