Tomaszów Maz., 27 października 2010 r.
Oświadczenie
Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego
Szanowni Mieszkańcy Miasta Tomaszowa Mazowieckiego,
W związku z wydanym przez Pana Marcina Witko oświadczeniem pt. „Tonący brzydko się chwyta” opublikowanym m.in. na portalu internetowego NaszTomaszow.pl
oświadczam, co następuje:
Czy w sprawie, na skutek której Pan Marcin Witko opublikował swoje oświadczenie, doszło do złamania prawa ocenią powołane do tego celu organy wymiaru sprawiedliwości.
Żaden Sąd, ani też inny organ wymiaru sprawiedliwości nie zajmował się sprawą, która mnie zaniepokoiła jako Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego tj. faktem, że Pan Marcin Witko jako nauczyciel korzystający z urlopu dla poratowania zdrowia, podjął inne zarobkowe zatrudnienie.
Sąd Rejonowy w Tomaszowie Mazowieckim, a następnie jako sąd II instancji Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim, zajmował się sprawą ustalenia prawa Pana Marcina Witko do urlopu dla poratowania zdrowia, nie zaś jego wykorzystaniem.
Mija się z prawdą Pan Marcin Witko twierdząc, iż obie sprawy wygrał. W owej sprawie (nie zaś sprawach) doszło do zawarcia ugody.
Przepis art. 73 ust. 1b ustawy Karta Nauczyciela, na który to w swym oświadczeniu powołuje się Pan Marcin Witko stanowił, że wprzypadku stwierdzenia, iż w okresie płatnego urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel wykonuje zatrudnienie lub prowadzi działalność sprzeczną z celami udzielonego urlopu, dyrektor szkoły odwołuje nauczyciela z urlopu, określając termin, w którym nauczyciel obowiązany jest do powrotu do pracy.
Ustawą z dnia 15 lipca 2004 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela (Dz.U. Nr 179, poz. 1845) została zmieniona treść art. 73 Karty. W szczególności uzyskał nowe brzmienie przepis ustępu 7, w którym ustawodawca stwierdził, że w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej(…).Zmiana ta została ogłoszona w dniu 16 sierpnia 2004 r., natomiast zaczęłaobowiązywaćpo upływie 14 dni od dnia ogłoszenia tj. od 31 sierpnia 2004 r.)
Pan Marcin Witko korzystał z urlopu dla poratowania zdrowia w roku 2006, a zatem już w czasie obowiązywania zmienionego przepisu art. 73 ust.7 ustawy Karta Nauczyciela.
Wykładnia powołanych przepisów jest jednoznaczna i nie wymaga ona żadnego komentarza.
Pan Marcin Witko nie miał żadnych podstaw do tego, aby stwierdzić, że złożone przez Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, było personalnym atakiem skierowanym w stosunku do jego osoby „jako przeciwnika”.
Prezydent Miasta, zgodnie z obowiązującym prawem, stoi na straży finansów publicznych. W przypadku choćby drobnej wątpliwości co do niezgodnego z prawem ich wykorzystania ma obowiązek podjąć kroki prawem przewidziane, co też miało miejsce w przypadku przedmiotowej sprawy.
Przykrym jest, że osoba, która aspiruje do funkcji prezydenta miasta wykazuje ignorancję w zakresie obowiązującego prawa, zaś bezpodstawnie upatrując personalnego ataku na swoją osobę, za wszelką cenę stara się odwrócić uwagę od dokonanego złamania norm prawnych i zmierza do zdyskredytowania w oczach opinii publicznej urzędującego Prezydenta. Wątpliwe w tej sytuacji staje się czy taka osoba posiada wymagane cechy i kompetencje do bycia gospodarzem miasta.
Smutne jest, że Pan Marcin Witko nawołując do rzeczowej dyskusji, sam o niej zapomina, posługując się retoryką, która nic wspólnego z meritum nie ma. Brak argumentów stara się zastąpić krzykliwymi sloganami. Dlatego też przywołane przez Pana Marcina Witko powiedzenie „tonący brzydko się chwyta” staje się w pełni aktualne w odniesieniu do jego osoby.
Z wyrazami szacunku
Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego
/-/ Rafał Zagozdon
Napisz komentarz
Komentarze