Od czego zaczniemy?
Myślę, że warto powiedzieć po kolei o tym co się wydarzyło we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych, bo tak naprawdę nie ma szkoły, gdzie w ciągu ostatnich 4 lat nic byśmy nie robili.
I liceum?
I liceum to termomodernizacja budynków, które tego wymagały. Cała inwestycja realizowana była w bieżącej kadencji. Wymienione zostały okna, przeprowadzono termomodernizacja zewnętrzną ścian wszystkich budynków znajdujących się na zapleczu. Wiadomo, że nie ruszamy głównego, zabytkowego budynku, ponieważ elewacja jest bardzo ładna. Budynek jest też na tyle termicznie dobrze wykonany, że nie ma takiej potrzeby. Okna zostały wymienione za zgodą konserwatora zabytków i na chwilę obecną, zarówno jeżeli chodzi o wnętrze jak i zewnętrzną stronę budynek jest dobrze przygotowany. Myślimy natomiast o wymianie instalacji centralnego ogrzewania.
W tej chwili wykonywany jest nowy węzeł cieplny…
Wiem o co pan zapyta, że może zaczęliśmy nie od tej strony. Dzisiaj prace przy wymianie instalacji CO odbywają się w sposób mało inwazyjny. Nie ma obawy o to, że jakieś zniszczenia powstaną.
Odnowiliście też salę gimnastyczną
Sala gimnastyczna była odnowiona wewnątrz, wymienione zostały elementy ogrzewania, jest nowa wykładzina. Ta salka jest, można powiedzieć kompaktowa, ale w zupełności wystarcza na potrzeby placówki. Przypomnę też, że aktualnie budujemy boisko wielofunkcyjne na zapleczu szkoły. Było z tym trochę problemów na etapie projektu, ze względu na to, że teren tam nie jest zbyt wielki. To też powód dla którego nie skorzystaliśmy z programu „Orlik”. Nasz projekt zakłada wykonanie boisk, n a których będzie można prowadzić zajęcia dla dwóch, a nawet trzech grup równocześnie, prawie tak jak na Orlikach. Staraliśmy się też planować inwestycje tak, żeby nie trzeba było wycinać tam drzew, są to piękne okazy dębu.
Przejdźmy do II Liceum
II LO to również termomodernizacja całego budynku i dodatkowo wybudowany w ubiegłym roku Orlik. Myślę, że obiekt w tym momencie jest dobrze przygotowany i tam praktycznie nie ma potrzeby podejmowania jakiś działań inwestycyjnych. Można myśleć w przyszłości o większej sali gimnastycznej. Tak, którą szkoła posiada dzisiaj jest zdecydowanie zbyt mała.
III Liceum?
Oczywiście Orlik, pierwszy tak naprawdę w całym Powiecie. W chwili obecnej trwają prace związane z termomodernizacją sali gimnastycznej i zaplecza. Jest również zlecona inwestycja polegająca na dostosowaniu tego obiektu dla potrzeb uczniów niepełnosprawnych, czyli budujemy windę i wewnętrzne rozwiązania, które pozwolą niepełnosprawnym korzystać z tego obiektu korzystać. Potrzeba tam jeszcze sporo pracy związanych z termomodernizacją głównego budynku i poprawą estetyki wokół szkoły.
„Mechanik” od lat wydawał się być zaniedbany…
W Zespole Szkół nr 1 przez wiele lat niestety nic nie robiono. Mówię niestety, ponieważ teraz jak dobraliśmy się do tej infrastruktury, to dopiero okazało się jak wiele jest do zrobienia. Dzisiaj realizowany duży projekt za ponad 8 milionów, który zakłada budowę nowej zupełnie części szkoły. 2 tysiące metrów kwadratowych, gdzie ma znaleźć się 18 sal lekcyjnych i aula na 200 osób. Wszystko staramy się połączyć z istniejącymi budynkami. Mamy również projekt termomodernizacji wszystkich istniejących obecnie budynków.
Elewacja głównego budynku to taki „późny” Gierek.
To prawda. Obecnie znaleźliśmy się w sytuacji, że ekspertyza związana z oceną dachu na głównym budynku wykazała, że ten zagraża on bezpieczeństwu. Należało pilnie podjąć prace związane z zabezpieczeniem konstrukcji i wymianą pokrycia. To zostało już zrobione. W tej chwili zgodnie z harmonogramem trwają prace związane z budową i wszystko wskazuje na to, że inwestycja będzie zrealizowana we właściwy sposób i we właściwym czasie.
To dosyć specyficzne miejsce
Tak się złożyło, że teraz tam się zbiega kilka inwestycji jednocześnie. Budujemy boisko w ILO, miasto przymierza się do budowy ulicy Bibliotecznej, my realizujemy dużą inwestycję związaną z budową szkoły, to wszystko trzeba skoordynować, żeby sobie nawzajem nie przeszkadzać. Już wkrótce powstanie tu nowy kawałek miasta.
Przejdźmy nieco dalej ulicą Św. Antoniego do „Gastronomika”
Zespół szkół nr 2, czyli popularny Gastronomik. Powiem szczerze, że na początku kadencji, kiedy ocenialiśmy stan placówek pod względem stanu techniczne, to była jedna z lepszych szkół. Miała też nową salę gimnastyczną. W poprzedniej kadencji sporo tu zainwestowano. Był jeden temat niedokończony, czyli budowa łącznika pomiędzy dwoma budynkami. Udało nam się pozyskać środki zewnętrzne z RPO i w tej kadencji ten łącznik wybudowaliśmy. Ta szkoła na chwilę obecną jest przyzwoicie przygotowana do realizacji zajęć dydaktycznych.
Brakuje tu przyzwoitego boiska
Nie ma boiska i nie ma specjalnie miejsca na boisko może udałoby się zbudować jakieś małe do siatkówki.
Chyba najgorzej wygląda dzisiaj samochodówka
Tam jest rzeczywiście bardzo dużo do zrobienia. Wybudowaliśmy już właściwie Orlika, natomiast jeśli chodzi o budynki dydaktyczne, to uważam, że powinniśmy tam wybudować zupełnie nowy budynek dydaktyczny w sąsiedztwie z halą sportową. Być może połączone jakimś łącznikiem.
Co z „Włókiennikiem”?
Zespół szkół nr 6, popularny „Włókiennik”, to jest mała kompaktowa szkoła, która bardzo dobrze sobie radzi. Tam jest bardzo dobry wewnętrzny klimat, cały czas pojawiają się ze strony dyrektorki jakieś nowe inicjatywy.
To fakt, pani dyrektor wydaje się być bardzo aktywna
Gdzieś tam nad tą szkołą zawisła kiedyś groźba likwidacji, parę lat temu były prowadzone rozmowy na ten temat. Jest to pozytywny przykład na to, że można się obronić, nie jakimiś metodami pokrętnymi, półśrodkami, tylko własną pracą. Dzisiaj szkoła, żeby się obronić musi mieć coraz lepszą bazę i musi mieć przede wszystkim ucznia. Przykład z ostatniego roku, gdzie wymyślono liceum plastyczne. Bardzo fajny nowy kierunek. Musimy jeżeli chodzi o ofertę oświatową, myśleć o tym, żeby się otwierać bardziej na zapotrzebowanie rynku i wydaje mi się, że ta szkoła właśnie tak funkcjonuje.
Na koniec został nam Ośrodek Szkolno wychowawczy przy ulicy Majowej.
Dla mnie, to jest przykład takiej pozytywnej zmiany w Tomaszowie, mówiliśmy o tym, że można zmienić kawałek miasta a tutaj chyba ten kawałek miasta się zmienił. Pamiętam jak przyjeżdżałem kilka lat temu i patrzyłem, że to taki dziwny teren, że rośnie trawa w sąsiedztwie rzeki, te budynki szare, ten plac ogromny zaniedbany, jakieś szczątkowe ślady trybun. Dzisiaj jak jedziemy Nowowiejską, gdzie elewacje budynków są odnowione, gdzie jest bardzo ładnie położone boisko, gdzie cały teren jest zagospodarowany robi całkowicie inne wrażenie.
Wiem, że w szkołach pojawił się też monitoring
We wszystkich szkołach znalazły się urządzenia monitoringu wizyjnego. W tym przypadku udało nam się również skorzystać z dofinansowania.
Rozmawiamy o ty, co się udało zrobić, a czego się nie udało?
Jeśli chodzi o inwestycje oświatowe to chyba takim problemem, który został, to jest ta termomodernizacja budynków Mechanika. Liczyliśmy, że dostaniemy środki i że równolegle rozpoczniemy realizację rozbudowy i termomodernizacji, tak abyśmy za 2 lata mogli oddać zupełnie nowy obiekt. Nie udało się, chociaż nie jest to zupełnie stracona rzecz, bo w przyszłym roku będą nowe rozdania środków finansowych. Jeśli chodzi o inne zamierzenia w zakresie tych inwestycji oświatowych, to tak naprawdę jest więcej niż zaplanowaliśmy, bo nikt na początku kadencji nie przewidywał Orlików.
Ile wydaliście pieniędzy na cele inwestycyjno – oświatowe?
Pieniędzy na inwestycje oświatowe w ciągu 4 lat wydaliśmy ponad 13 milionów. Warto powiedzieć też, że w tej kwocie prawie 5 mln to środki zewnętrzne.
Ponad 1/3,
Tu tak naprawdę najistotniejsza jest rola Wydziału Funduszy Pomocowych Strategii Rozwoju i Inwestycji, z którym mam przyjemność współpracować, bo budować za własne nie jest tak bardzo trudno, trudno jest o tyle, że trzeba je mieć. Trudno jest też wydawać publiczne pieniądze, trudno je wydawać skutecznie.
W kolejnej części zajmiemy się inwestycjami w infrastrukturę oświatową, jakimi może pochwalić sie miasto.
Poniżej pełne zestawienie inwestycji w Powiecie
INFORMACJA O INWESTYCJACH W OŚWIACIE REALIZOWANYCH W LATACH 2007 – 2010
Rok 2007
1. Docieplenie stropodachu sali w-f i ścian w budynku łącznika sali w-f z zapleczem w I LO w Tomaszowie Mazowieckim.
Całkowita wartość projektu - 347.805,71 zł
z tego:
Pożyczka z WFOŚiGW - 277.505,71 zł
Środkiz PFOŚiGW - 70.300,00 zł ( jako wkład własny powiatu ).
2. „Termomodernizacja budynku II LO w Tomaszowie Maz. ul. Jałowcowa 10”
Całkowita wartość projektu - 323.984,79 zł
z tego:
Pożyczka z WFOŚiGW- - 259.000,00 zł
Środkiz PFOŚiGW - 64.984,79 zł ( jako wkład własny powiatu ).
3. „Adaptacja pomieszczeń budynku C w ZSP nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim na sale lekcyjne”.
Całkowita wartość projektu - 59.495,90 zł
Inwestycja finansowana z środków pochodzących z budżetu powiatu.
4. „Modernizacja węzła cieplnego budynku C ZSP nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim”.
Całkowita wartość projektu - 58.688,31 zł
Inwestycja finansowana z środków pochodzących z budżetu powiatu.
5. „Modernizacja podłogi i malowanie sali gimnastycznej w I LO w Tomaszowie Maz.”.
Całkowita wartość projektu - 128.149,25 zł
Inwestycja finansowana z środków pochodzących z budżetu powiatu.
6. „Przebudowa pomieszczeń MDK ul. Mościckiego 3 w Tomaszowie Mazowieckim”.
Całkowita wartość projektu - 20.588,72 zł
Inwestycja finansowana z środków pochodzących z budżetu powiatu.
Ogólna wartość inwestycji
Środki własne powiatu - 402.206,97 zł
Środki z WFOŚiGW - 536.505,71 zł
Rok 2008
1. „Termomodernizacja budynków I LO w Tomaszowie Mazowieckim”.
Całkowita wartość projektu - 610.329,57 zł
Pożyczka z WFOŚiGW - 403.828,60 zł
Środki własne - 206.500,97 zł
z tego:
Budżet powiatu - 84.500,97 zł
Dotacja z PFOŚiGW - 122.000,00zł
2. Budowa kompleksu sportowego ramach projektu pn: „Moje boisko Orlik 2012” III Liceum Ogólnokształcące, ul.Nadrzeczna 17/25, Tomaszów Mazowiecki.
Całkowita wartość projektu - 1.234.950,55 zł
z tego:
Dotacja z budżetu państwa przez Urz. Woj. - 333.000,00 zl
Dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego - 333.334,00 zł
Środki własne powiatu - 568.616,55 zł
3. Dostosowanie budynku ZSP Nr 6 w Tomaszowie Mazowieckim do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Całkowita wartość projektu - 21.091,95 zł
4. Remont pokrycia dachu z ociepleniem na budynkach Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 w Tomaszowie Maz. ul. Strefowa 3.
Całkowita wartość projektu - 145.881,57 zł
z tego:
Z subwencji oświatowej - 93.200,00 zł
Wkład własny powiatu - 52.681,57 zł
5. Remont pomnika poświęconego Piłsudczykom zlokalizowanego na rondzie u zbiegu ulicy Legionów i Al. Piłsudskiego.
Całkowita wartość projektu - 11.895,00 zł
Ogólna wartość inwestycji -2.024.148,64 zł
Środki własne powiatu - 860.786,04 zł
Środki z WFOŚiGW - 403.828,60 zł
Dotacja z budżetu państwa przez Urz. Woj. - 333.000,00 zł
Dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego - 333.334,00 zł
Subwencja oświatowa - 93.200,00 zł
Rok 2009
1. Budowa kompleksu sportowego w ramach projektu pn. „Moje boisko – Orlik 2012” II LO ul. Jałowcowa 10, Tomaszów Mazowiecki.
Całkowita wartość projektu - 1.290.866,26 zł
z tego:
Środki własne - 624.532,26 zł
Środki zewnętrzne - 666.334,00 zł
z tego:
Ministerstwo Sportu i turystyki - 333.000,00 zł
Łódzki Urząd Marszałkowski - 333.334,00 zł
2. Budowa kompleksu sportowego w ramach projektu pn. „Moje boisko – Orlik 2012” SOSW ul. Majowa 1/9, Tomaszów Maz.
Całkowita wartość projektu - 1.531.819,17 zł
z tego:
Środki własne - 865.485,17 zł
Środki zewnętrzne - 666.334,00 zł
z tego:
Ministerstwo Sportu i turystyki - 333.000,00 zł
Łódzki Urząd Marszałkowski - 333.334,00 zł
3. Zakup samochodu dla zespołu Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Tomaszowie Mazowieckim
Całkowita wartość projektu (środki własne) - 49.500,00 zł
4. Monitoring wizyjny w szkołach i plcówkach.
Całkowita wartość projektu - 85.830,02 zł
z tego
Środki własne - 22.630,02 zł
Środki zewnętrzne (Kuratorium Ośw. w Łodzi) - 63.200,00 zł
5. Termomodernizacja budynków SOSW ul. Majowa 1/9, Tomaszów Maz.
Całkowita wartość projektu - 221.660,58 zł
z tego :
Środki własne - 96.705,37 zł
w tym: PFOŚi GW - 44.000,00 zł
Środki zewnętrzne - 124.955,21 zł
w tym:pożyczka z WFOŚiGW - 115.872,73 zł
umożenie z WFOŚiGW - 9.082,48 zł
6. Kompleksowa termomodernizacja budynków ZSP Nr 1w Tomaszowie Maz.
Całkowita wartość projektu - 148.617,80 zł
z tego:
Wydatki w roku 2008 - 54.656,00 zł
Wydatki w roku 2009 - 93.961,80 zł
w tym: PFOŚiGW - 72.123,80 zł
7. Rozbudowa kompleksu dydaktycznego w ZSP Nr 2 w Tomaszowie Maz. poprzez budowę łącznika wielofunkcyjnego.
Całkowita wartość projektu - 735.724,82 zł
z tego:
Środki własne - 151.967,46 zł
Środki zewnętrzne - 583.757,36 zł
8. Nowoczesna szkoła zawodowa: budowa budynku dydaktyczno-szkoleniowego przy ZSP Nr 1 w Tomaszowie Maz.
Całkowita wartość projektu - 399.556,86 zł
Wydatki poniesione w 2008 roku - 15.000,00 zł
Wydatki poniesione w 2009 roku - 384.556,86 zł
Ogólna wartość inwestycji - 4.463.241,49zł
Środki własne powiatu - 2.358.994,92 zł
Środki z WFOŚiGW - 124.955,21 zł
Ministerstwo Sportu i turystyki - 666.000,00 zł
Dotacja z budżetu państwa przez Urz. Woj. - 666.334,00 zł
Kuratorium Oświaty w Łodzi - 63.200,00 zł
RPO WŁ - 583.757,36 zł
Rok 2010
1. „Termomodernizacja budynków III Liceum Ogólnokształcącego w Tomaszowie Maz. – I etap sala sportowa”,
Wydatki do poniesienia w 2010 rok - 218.440,95 zł.
2. „Termomodernizacja budynków Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, budynek warsztatów Szkoły Zawodowej”.
Wydatki do poniesienia w 2010 rok - 154.383,84 zł
z tego:
Umorzenia z WFOŚiGW - 89.818,45 zł
3. „Dostosowanie budynku III Liceum Ogólnokształcącego w Tomaszowie Mazowieckim dla potrzeb osób niepełnosprawnych”
Wydatki przewidziane na 2010 rok - 440.142,46 zł
4. „Budowa kompleksu sportowego w ramach projektu pn. „Moje boisko – Orlik 2012” Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3, ul. Legionów 47, Tomaszów Maz.”
Wydatki przewidziane na 2010 rok - 815.101,28 zł
z tego:
33% dotacja z Urzędu Marszałkowskiego - 269.000,00 zł
33% dotacja z Ministerstwa Sportu - 269.000,00 zł
5. Wykonanie ogrodzenia między II LO i Gimnazjum nr 6
Dotacja do Urzędu Miasta - 8.756,55 zł
6. Nowoczesna szkoła zawodowa: budowa budynku dydaktyczno – szkoleniowego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Tomaszowie Maz.
Wydatki przewidziane na 2010 rok - 2.675.000,00 zł
7. „Budowa boiska w I Liceum Ogólnokształcącym w Tomaszowie Mazowieckim”
Wydatki przewidziane na 2010 rok - 815.869,00 zł
Ogólna wartość inwestycji - 5.119.154,08 zł
Środki własne powiatu - 4.491.335,63 zł
Środki z WFOŚiGW - 89.818,45 zł
Ministerstwo Sportu i turystyki - 269.000,00 zł
Dotacja z budżetu państwa przez Urz. Woj. - 269.000,00 zł
Napisz komentarz
Komentarze