Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 15:22
Reklama
Reklama

W powiatowej oświacie

Mijają właśnie 4 lata obecnej kadencji Samorządu. 21 listopada po raz kolejny pójdziemy do urn, by wybrać naszych przedstawicieli w radach oraz prezydenta miasta. Warto więc chyba przyjrzeć się temu, czym obecne władze samorządowe mogą się pochwalić, spróbować sobie odpowiedzieć na pytanie: czy ta kadencja różni się w jakiś sposób od poprzednich, czy jest lepiej i czy można było więcej? Zaczynamy od inwestycji w powiatową infrastrukturę oświatową, czyli od nakładów, jakie poniesiono na różnego rodzaju działania w szkołach ponadgimnazjalnych. Wydatkowana przez cztery lata kwota jest niebagatelna, ponieważ sięga 13 milionów złotych. O rozmowę na ten temat poprosiliśmy członka Zarządu Powiatu odpowiedzialnego za inwestycje, pana Bogdana Kąckiego.

Od czego zaczniemy?

Myślę, że warto powiedzieć po kolei o tym co się wydarzyło we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych, bo tak naprawdę nie ma szkoły, gdzie w ciągu ostatnich 4 lat nic byśmy nie robili.

 

I liceum?

I liceum to termomodernizacja budynków, które tego wymagały. Cała inwestycja realizowana była w bieżącej kadencji. Wymienione zostały okna, przeprowadzono termomodernizacja zewnętrzną ścian wszystkich budynków znajdujących się na zapleczu. Wiadomo, że nie ruszamy głównego, zabytkowego budynku, ponieważ elewacja jest bardzo ładna. Budynek jest też na tyle termicznie dobrze wykonany, że nie ma takiej potrzeby. Okna zostały wymienione za zgodą konserwatora zabytków i na chwilę obecną, zarówno jeżeli chodzi o wnętrze jak i zewnętrzną stronę budynek jest dobrze przygotowany. Myślimy natomiast  o wymianie instalacji centralnego ogrzewania.

 

W tej chwili wykonywany jest nowy węzeł cieplny…

Wiem o co pan zapyta, że może zaczęliśmy nie od tej strony. Dzisiaj prace przy wymianie instalacji CO odbywają się w sposób mało inwazyjny. Nie ma obawy o to, że jakieś zniszczenia powstaną.

 

Odnowiliście też salę gimnastyczną

Sala gimnastyczna była odnowiona wewnątrz, wymienione zostały elementy ogrzewania, jest nowa wykładzina. Ta salka jest, można powiedzieć kompaktowa, ale w zupełności wystarcza na potrzeby placówki. Przypomnę też, że aktualnie budujemy boisko wielofunkcyjne na zapleczu szkoły. Było z tym trochę problemów na etapie projektu, ze względu na to, że teren tam nie jest zbyt wielki. To też powód dla którego nie skorzystaliśmy z programu „Orlik”. Nasz projekt zakłada wykonanie boisk, n a których będzie można prowadzić zajęcia dla dwóch, a nawet trzech grup równocześnie, prawie tak jak na Orlikach. Staraliśmy się też planować inwestycje tak, żeby nie trzeba było wycinać tam drzew, są to piękne okazy dębu.

 

Przejdźmy do II Liceum

II LO to również termomodernizacja całego budynku i dodatkowo wybudowany w ubiegłym roku Orlik. Myślę, że obiekt w tym momencie jest dobrze przygotowany i tam praktycznie nie ma potrzeby podejmowania jakiś działań inwestycyjnych. Można myśleć w przyszłości o większej sali gimnastycznej. Tak, którą szkoła posiada dzisiaj jest zdecydowanie zbyt mała.

 

III Liceum?

Oczywiście Orlik, pierwszy tak naprawdę w całym Powiecie. W chwili obecnej trwają prace związane z termomodernizacją sali gimnastycznej i zaplecza. Jest również zlecona inwestycja polegająca na dostosowaniu tego obiektu dla potrzeb uczniów niepełnosprawnych, czyli budujemy windę i wewnętrzne rozwiązania, które pozwolą niepełnosprawnym korzystać z tego obiektu korzystać. Potrzeba tam jeszcze sporo pracy związanych z termomodernizacją głównego budynku i poprawą  estetyki wokół szkoły.

 

„Mechanik” od lat wydawał się być zaniedbany…

W Zespole Szkół nr 1 przez wiele lat niestety nic nie robiono. Mówię niestety, ponieważ teraz jak dobraliśmy się do tej infrastruktury, to dopiero okazało się jak wiele jest do zrobienia. Dzisiaj realizowany duży projekt za ponad 8 milionów, który zakłada budowę nowej zupełnie części szkoły. 2 tysiące metrów kwadratowych, gdzie ma znaleźć się 18 sal lekcyjnych i aula na 200 osób. Wszystko staramy się połączyć z istniejącymi budynkami. Mamy również projekt termomodernizacji wszystkich istniejących obecnie budynków.

 

Elewacja głównego budynku to taki „późny” Gierek.

To prawda. Obecnie znaleźliśmy się w sytuacji, że ekspertyza związana z oceną dachu na głównym budynku wykazała, że ten zagraża on bezpieczeństwu. Należało pilnie podjąć prace związane z zabezpieczeniem konstrukcji i wymianą pokrycia. To zostało już zrobione. W tej chwili zgodnie z harmonogramem trwają prace związane z budową i wszystko wskazuje na to, że inwestycja będzie zrealizowana we właściwy sposób i we właściwym czasie.

 

To dosyć specyficzne miejsce

Tak się złożyło, że teraz tam się zbiega kilka inwestycji jednocześnie. Budujemy boisko w ILO, miasto przymierza się do budowy ulicy Bibliotecznej, my realizujemy dużą inwestycję związaną z budową szkoły, to wszystko trzeba skoordynować, żeby sobie nawzajem nie przeszkadzać. Już wkrótce powstanie tu nowy kawałek miasta.

 

Przejdźmy nieco dalej ulicą Św. Antoniego do „Gastronomika”

Zespół szkół nr 2, czyli popularny Gastronomik. Powiem szczerze, że na początku kadencji, kiedy ocenialiśmy stan placówek pod względem stanu techniczne, to była jedna z lepszych szkół. Miała też nową salę gimnastyczną. W poprzedniej kadencji sporo tu zainwestowano. Był jeden temat niedokończony, czyli budowa łącznika pomiędzy dwoma budynkami. Udało nam się pozyskać środki zewnętrzne z RPO i w tej kadencji ten łącznik wybudowaliśmy. Ta szkoła na chwilę obecną jest przyzwoicie przygotowana do realizacji zajęć dydaktycznych.

 

Brakuje tu przyzwoitego boiska

Nie ma boiska i nie ma specjalnie miejsca na boisko może udałoby się zbudować jakieś małe do siatkówki.

 

Chyba najgorzej wygląda dzisiaj samochodówka

Tam jest rzeczywiście bardzo dużo do zrobienia. Wybudowaliśmy już właściwie Orlika, natomiast jeśli chodzi o budynki dydaktyczne, to  uważam, że powinniśmy tam wybudować zupełnie nowy budynek dydaktyczny w sąsiedztwie z halą sportową. Być może połączone jakimś łącznikiem.

 

Co z „Włókiennikiem”?

Zespół szkół nr 6, popularny „Włókiennik”, to jest mała kompaktowa szkoła, która bardzo dobrze sobie radzi. Tam jest bardzo dobry wewnętrzny klimat, cały czas pojawiają się ze strony dyrektorki jakieś nowe inicjatywy.

 

To fakt, pani dyrektor wydaje się być bardzo aktywna

Gdzieś tam nad tą szkołą zawisła kiedyś groźba likwidacji, parę lat temu były prowadzone rozmowy na ten temat. Jest to pozytywny przykład na to, że można się obronić, nie jakimiś metodami pokrętnymi, półśrodkami, tylko własną pracą. Dzisiaj szkoła, żeby się obronić musi mieć coraz lepszą bazę i musi mieć przede wszystkim ucznia. Przykład z ostatniego roku, gdzie wymyślono liceum plastyczne. Bardzo fajny nowy kierunek. Musimy jeżeli chodzi o ofertę oświatową, myśleć o tym, żeby się otwierać bardziej na zapotrzebowanie rynku i wydaje mi się, że ta szkoła właśnie tak funkcjonuje.

 

Na koniec został nam Ośrodek Szkolno wychowawczy przy ulicy Majowej.

Dla mnie, to jest przykład takiej pozytywnej zmiany w Tomaszowie, mówiliśmy o tym, że można zmienić kawałek miasta a tutaj chyba ten kawałek miasta się zmienił. Pamiętam jak przyjeżdżałem kilka lat temu i patrzyłem, że to taki dziwny teren, że rośnie trawa w sąsiedztwie rzeki, te budynki szare, ten plac ogromny zaniedbany, jakieś szczątkowe ślady trybun. Dzisiaj jak jedziemy Nowowiejską, gdzie elewacje budynków są odnowione, gdzie jest bardzo ładnie położone boisko, gdzie cały teren jest zagospodarowany robi całkowicie inne wrażenie.

 

Wiem, że w szkołach pojawił się też monitoring

We wszystkich szkołach znalazły się urządzenia monitoringu wizyjnego.  W tym przypadku udało nam się również skorzystać z dofinansowania.

 

Rozmawiamy o ty, co się udało zrobić, a czego się nie udało?

Jeśli chodzi o inwestycje oświatowe to chyba takim problemem, który został, to jest ta termomodernizacja budynków Mechanika. Liczyliśmy, że dostaniemy środki i że równolegle rozpoczniemy realizację rozbudowy i termomodernizacji, tak abyśmy za 2 lata mogli oddać zupełnie nowy obiekt. Nie udało się, chociaż nie jest to zupełnie stracona rzecz, bo w przyszłym roku będą nowe rozdania środków finansowych. Jeśli chodzi o inne zamierzenia w zakresie tych inwestycji oświatowych, to tak naprawdę jest więcej niż zaplanowaliśmy, bo nikt na początku kadencji nie przewidywał Orlików.

 

Ile wydaliście pieniędzy na cele inwestycyjno – oświatowe?

Pieniędzy na inwestycje oświatowe w ciągu 4 lat wydaliśmy ponad 13 milionów. Warto powiedzieć też, że w tej kwocie prawie 5 mln to środki zewnętrzne.

 

Ponad 1/3,

Tu tak naprawdę najistotniejsza jest rola Wydziału Funduszy Pomocowych Strategii Rozwoju i Inwestycji, z którym mam przyjemność współpracować, bo budować za własne nie jest tak bardzo trudno, trudno jest o tyle, że trzeba je mieć. Trudno jest też wydawać publiczne pieniądze, trudno je wydawać skutecznie.

 

W kolejnej części zajmiemy się inwestycjami w infrastrukturę oświatową, jakimi może pochwalić sie miasto.

 

Poniżej pełne zestawienie inwestycji w Powiecie

 

 


INFORMACJA O INWESTYCJACH W OŚWIACIE REALIZOWANYCH W LATACH 2007 – 2010
 

 

Rok 2007

 

1. Docieplenie stropodachu sali w-f i ścian w budynku łącznika sali w-f  z zapleczem w  I LO w Tomaszowie Mazowieckim.

Całkowita wartość projektu   - 347.805,71 zł

z tego:

Pożyczka z WFOŚiGW        - 277.505,71 zł

Środkiz  PFOŚiGW             -   70.300,00 zł  ( jako wkład własny powiatu ).


2. „Termomodernizacja budynku II LO w Tomaszowie Maz. ul. Jałowcowa 10”

Całkowita wartość projektu   - 323.984,79 zł

z tego:

Pożyczka z WFOŚiGW-       - 259.000,00 zł

Środkiz  PFOŚiGW             -   64.984,79 zł  ( jako wkład własny powiatu ).


3. „Adaptacja pomieszczeń budynku C w ZSP nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim na sale lekcyjne”.

Całkowita wartość projektu   - 59.495,90 zł

Inwestycja finansowana z środków pochodzących z budżetu powiatu.


4. „Modernizacja węzła cieplnego budynku C ZSP nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim”.

Całkowita wartość projektu   - 58.688,31 zł

Inwestycja finansowana z środków pochodzących z budżetu powiatu.


5. „Modernizacja podłogi i malowanie sali gimnastycznej w I LO w Tomaszowie Maz.”.

Całkowita wartość projektu   - 128.149,25 zł

Inwestycja finansowana z środków pochodzących z budżetu powiatu.


6. „Przebudowa pomieszczeń MDK ul. Mościckiego 3 w Tomaszowie Mazowieckim”.

Całkowita wartość projektu   - 20.588,72 zł

Inwestycja finansowana z środków pochodzących z budżetu powiatu.
 

Ogólna wartość inwestycji

Środki własne powiatu - 402.206,97 zł

Środki z WFOŚiGW - 536.505,71 zł
 

 

Rok 2008

 

1. „Termomodernizacja budynków I LO w Tomaszowie Mazowieckim”.

Całkowita wartość projektu   - 610.329,57 zł

Pożyczka z WFOŚiGW  - 403.828,60 zł

Środki własne  - 206.500,97 zł

z tego:

Budżet powiatu  -  84.500,97 zł

Dotacja z PFOŚiGW  - 122.000,00zł


2. Budowa kompleksu sportowego ramach projektu pn: „Moje boisko Orlik 2012” III Liceum Ogólnokształcące, ul.Nadrzeczna 17/25, Tomaszów Mazowiecki.

Całkowita wartość projektu  - 1.234.950,55 zł

z tego:

Dotacja z budżetu państwa przez Urz. Woj.  -   333.000,00 zl

Dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego  -  333.334,00 zł

Środki własne powiatu  -   568.616,55 zł


3. Dostosowanie budynku ZSP Nr 6 w Tomaszowie Mazowieckim do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Całkowita wartość projektu  -  21.091,95 zł


4. Remont pokrycia dachu z ociepleniem na budynkach Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 w Tomaszowie Maz. ul. Strefowa 3.

Całkowita wartość projektu  -  145.881,57 zł

z tego:

Z subwencji oświatowej  -  93.200,00 zł

Wkład własny powiatu  -  52.681,57 zł


5. Remont pomnika poświęconego Piłsudczykom zlokalizowanego na rondzie u zbiegu ulicy Legionów i Al. Piłsudskiego.

Całkowita wartość projektu  -  11.895,00 zł


Ogólna wartość inwestycji  -2.024.148,64 zł

Środki własne powiatu  -   860.786,04 zł

Środki z WFOŚiGW  -  403.828,60 zł

Dotacja z budżetu państwa przez Urz. Woj.   -   333.000,00 zł

Dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego  -  333.334,00 zł

Subwencja oświatowa  -  93.200,00 zł
 

 

Rok 2009

 

1. Budowa kompleksu sportowego w ramach projektu pn. „Moje boisko – Orlik 2012” II LO ul. Jałowcowa 10, Tomaszów Mazowiecki.

Całkowita wartość projektu - 1.290.866,26 zł

z tego:

Środki własne -    624.532,26 zł

Środki zewnętrzne -    666.334,00 zł

z tego:

Ministerstwo Sportu i turystyki -    333.000,00 zł

Łódzki Urząd Marszałkowski   -    333.334,00 zł


2. Budowa kompleksu sportowego w ramach projektu pn. „Moje boisko – Orlik 2012” SOSW ul. Majowa 1/9, Tomaszów Maz.

Całkowita wartość projektu - 1.531.819,17 zł

z tego:

Środki własne -    865.485,17 zł

Środki zewnętrzne  -    666.334,00 zł

z tego:

Ministerstwo Sportu i turystyki  -    333.000,00 zł

Łódzki Urząd Marszałkowski -    333.334,00 zł

 

3. Zakup samochodu dla zespołu Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Tomaszowie Mazowieckim

Całkowita wartość projektu (środki własne) -     49.500,00 zł


4. Monitoring wizyjny w szkołach i plcówkach.

Całkowita wartość projektu -     85.830,02 zł

z tego

Środki własne -    22.630,02 zł

Środki zewnętrzne (Kuratorium Ośw. w Łodzi) -    63.200,00 zł


5. Termomodernizacja budynków SOSW ul. Majowa 1/9, Tomaszów Maz.

Całkowita wartość projektu -   221.660,58 zł

z tego :

Środki własne -     96.705,37 zł

w tym: PFOŚi GW -     44.000,00 zł

Środki zewnętrzne -   124.955,21 zł

w tym:pożyczka z WFOŚiGW -   115.872,73 zł

umożenie  z WFOŚiGW -  9.082,48 zł


 6. Kompleksowa termomodernizacja budynków ZSP Nr 1w Tomaszowie Maz.

Całkowita wartość projektu -   148.617,80 zł                    

z tego:

Wydatki w roku 2008  -    54.656,00 zł

Wydatki w roku 2009   -    93.961,80 zł

w tym: PFOŚiGW  -    72.123,80 zł


7. Rozbudowa kompleksu dydaktycznego w ZSP Nr 2 w Tomaszowie Maz. poprzez budowę łącznika wielofunkcyjnego.

Całkowita wartość projektu  -    735.724,82 zł

z tego:

Środki własne   -    151.967,46 zł

Środki zewnętrzne  -    583.757,36 zł


8. Nowoczesna szkoła zawodowa: budowa budynku dydaktyczno-szkoleniowego przy ZSP Nr 1 w Tomaszowie Maz.

Całkowita wartość projektu  -   399.556,86 zł

Wydatki poniesione w 2008 roku  -     15.000,00 zł

Wydatki poniesione w 2009 roku  -   384.556,86 zł


Ogólna wartość inwestycji   - 4.463.241,49zł

Środki własne powiatu  - 2.358.994,92 zł

Środki z WFOŚiGW   -   124.955,21 zł

Ministerstwo Sportu i turystyki  -   666.000,00 zł

Dotacja z budżetu państwa przez Urz. Woj.    -   666.334,00 zł

Kuratorium Oświaty w Łodzi  -     63.200,00 zł

RPO WŁ  -   583.757,36 zł



Rok 2010

1. „Termomodernizacja budynków III Liceum Ogólnokształcącego w Tomaszowie Maz. – I etap sala sportowa”,

Wydatki do poniesienia w 2010 rok   -  218.440,95 zł.


2. „Termomodernizacja budynków Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, budynek warsztatów Szkoły Zawodowej”.

Wydatki do poniesienia w 2010 rok -     154.383,84 zł

z tego:

Umorzenia  z WFOŚiGW   -   89.818,45 zł

                                              

3. „Dostosowanie budynku III Liceum Ogólnokształcącego w Tomaszowie Mazowieckim dla potrzeb osób niepełnosprawnych”

Wydatki przewidziane na 2010 rok  -     440.142,46  zł


4. „Budowa kompleksu sportowego w ramach projektu pn. „Moje boisko – Orlik 2012” Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3, ul. Legionów 47, Tomaszów Maz.”

Wydatki przewidziane na 2010 rok  -   815.101,28 zł

z tego:

33% dotacja z Urzędu Marszałkowskiego   -   269.000,00 zł

33% dotacja z Ministerstwa Sportu   -   269.000,00 zł


5. Wykonanie ogrodzenia między II LO i Gimnazjum nr 6

Dotacja do Urzędu Miasta  -      8.756,55 zł


6. Nowoczesna szkoła zawodowa: budowa budynku dydaktyczno – szkoleniowego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Tomaszowie Maz.

Wydatki przewidziane na 2010 rok  -  2.675.000,00 zł


7. „Budowa boiska w I Liceum Ogólnokształcącym w Tomaszowie Mazowieckim”

Wydatki przewidziane na 2010 rok  - 815.869,00 zł


Ogólna wartość inwestycji  - 5.119.154,08 zł

Środki własne powiatu  - 4.491.335,63 zł
Środki z WFOŚiGW  -    89.818,45 zł
Ministerstwo Sportu i turystyki   -   269.000,00 zł
Dotacja z budżetu państwa przez Urz. Woj.    -   269.000,00 zł




 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Trn 22.10.2010 08:17
ech, czemu wszystko sie modernizuje wraz z moim odejściem ze szkół. Skoro tak wiele zostało zainwestowane w te szkoły to niby dobrze, ale naprawdę, jeżeli ktoś ma coś jeszcze modernizować to niech weźmie się za Mechanik, bo to najbardziej liczna szkoła i tu potrzeba ulepszeń, żeby ta gromada miała jakieś konkretne warunki.

autor 14.10.2010 21:51
Ależ fantastyczne zdjęcie. Oddaje całą kadencję - uśmiechnięci trzej przyjaciele z boiska.

Wyborczyni 13.10.2010 21:43
Panie Bogdanie chyba jednak ten artykuł to za mało żeby zostać wójtem gminny, za mało

Marcin 13.10.2010 15:41
Jak już tak remontują, to mogli by wyremontowac ściany i podłogi na korytarzach w 1LO. Bo jak pracownie lekcyjne są zadbane, czyste i ogólnie nie można narzekac, tak na korytarzach odświeżenie by się przydało. No i co najważniejsze, a dotyczy to się wszystkich szkół w powiecie, to Starostwo Powiatowe powinno pamiętac, że remonty remontami, ale najważniejsze w szkołach są pomoce naukowe, książki w bibliotekach itp. A tu nie jest wspomniane nic, ile Starostwo Powiatowe wydało na te rzeczy. Czyżby najważniejsze było to, aby tak wydawac pieniądze, żeby każdy mieszkaniec powiatu widział, a nie to, aby szkoły były wyposażone w jak najlepsze pomoce naukowe?

pkm 12.10.2010 21:18
A kto odpowiada za oświatę, kto za inwestycje - czyż nie "wieśniaki" z PSL-u? to, że tak długo współrządzą w powiecie to chyba nie przypadek, ani skutek pomroczności jasnej wyborów tylko wybór fachowców znających samorządowe rzemiosło jak mało kto, w końcu te ponad 120 lat tradycji o czymś świadczy. Warto stawiać na sprawdzone konie, a nie na dziwaków z pochodniami.

maniek 12.10.2010 21:03
znowu bledy ------------ 8 baniek za boisko w 1 lo ? to chyba na euro 2012

qwer 12.10.2010 09:47
A ja uważam że wmiarę obiektywny artykuł, napewno ciekawy. Skupiony na szkołach, a akurat tutaj chyba samorząd nie próżnował. Problemem szkół niestety jednak nie jest infrastruktura, a głównie kierunki ksztalcenia i to jest problem ogólnopolski. Dalej Ktoś niżej narzeka na ronda - nie znam się na kwestiach stricto technicznych, ale jako kierowca uważam, że im więcej takich rond powstanie, tym lepiej.

proste pytania 12.10.2010 08:39
Cz Pan Bogdam Kacki raczy nam wyjasnić czy członkowie Zarządu Powiatu odpowiedzialni za inwestycję sami z własnej kieszeni czy może ktos inny odda mieszkańcom powiatu ok 1,5 mln zł za podwójnie, błędnie zapłaconą sciężke rowerową do Spały? A likwidacja szkoły Budowlanki to też wielki sukces w dziedzinie oswiaty Pana Kąckiego i Pana Wicestarosty Staronia z PSL odpowiedzialnego za oswiatę? Już nawet o dyrektorze Rupniewskim i jego przpadłosciach litosciwe nie wspominam...

K. 12.10.2010 08:08
O Panie Mariuszu, łapie Pan punkty?

.. 12.10.2010 00:35
No to zaczęła się kampania listopadowa i robienie ludziom wody z mózgu, aby w końcu jak baranów zapędzić ich by głosowali na baranów. A co mieli robić przez cztery lata, jak Orliki dostawał kto chciał a fundusz ochrony środowiska musi wydać forsę na termorenowacje. Czy ścieżka rowerowa też leży po stronie sukcesów, a drogi wojewódzkie, które przecinają miasto - czy w tej kadencji zrobiono chociaż metr dobrej drogi? Ronda - porażka. Wypadków teraz nie mniej niż kiedyś, a korki w godzinach szczytu coraz większe. O szpitalu cicho sza, ponoć też same sukcesy. Teraz PO PSL PO się chyba będzie chwalił w następnym odcinku. Czekamy.

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
TTBS ogłasza mieszkania na wynajemDaj się zaskoczyć! Top 4 najbardziej intrygujących perfumBez minimum empatii nie można zajmować się chorymiKomunikat o przerwach w dostawie prąduTrzy nowe stanowiska dyrektorskie w szpitalu, a pacjenci... nie powinni chorowaćEkspert: cyfrowa tożsamość to udogodnienie, ale trzeba z niej odpowiedzialnie korzystaćPodsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacji
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: pacjentkaTreść komentarza: Pieniążki idą za pacjentem, tak nam wpajano gdy podwyższano składkę zdrowotną.Źródło komentarza: Trzy nowe stanowiska dyrektorskie w szpitalu, a pacjenci... nie powinni chorowaćAutor komentarza: tomaszowiankaTreść komentarza: Ładny pan, może ten coś zrobi że nie będziemy na piechotę chodzić po mieście.Źródło komentarza: Zmiany w MZKAutor komentarza: Była tomaszowiankaTreść komentarza: „Śmiech to zdrowie”? Zależy kto się śmieje - bo napewno nie pacjenci! Dołożę jeszcze jedną historię - w sobotę kuzynka (75) miała nieszczęście złamać rękę którą szpitalu „opatrzono” i zabandażowano i kazano zgłosić się w środę na założenie ortezy bo lekarz będzie dopiero w środę a w sobotę magazyn z ortezami jest zamknięty . Szok! to mało powiedziane ! Jej „śmiech” nie wyjdzie na zdrowie ! Pozdrawiam „dyrektorów” !!! Śmiejcie się „ na zdrowie”Źródło komentarza: Trzy nowe stanowiska dyrektorskie w szpitalu, a pacjenci... nie powinni chorowaćAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: No to spróbuj ze mną, chociaż ty, bić pianę. Oczywiście - jeżeli uważasz, że ta obecna, czerwona władza (kolesie Putina i szwabów) będzie rządziła wiecznie i zdąży sprzedać Polskę potomkom hitlera i tym z Brukseli. Mam nadzieję, że kiedyś tę polską komunę ktoś przetrąci.Źródło komentarza: Zmiany w MZKAutor komentarza: @@@Treść komentarza: Czy tylko ja nie gę wejść na te strony co są wyszczególnione czy coś się zepsuło.Źródło komentarza: Skonsultuj komunikację miejskąAutor komentarza: do alejajoTreść komentarza: Piszesz o sobie ? A Pan Tusk ma włosy , a ty pokarz swoje chyba pod pachą jeszcze masz?Źródło komentarza: Policja wyjaśnia informacje o wykroczeniach drogowych byłego ministra
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama