Na spotkaniu licznie zjawiła się młodzież z tomaszowskich szkół oraz działacze związku z lat 80-tych. Wśród nich były też osoby represjonowane oraz wobec których Służba Bezpieczeństwa prowadziła działania operacyjne.
Wykład, jaki poprowadził, pracownik IPN, z pochodzenia tomaszowianin, doktor Sebastian Pilarski dotyczył powstawania NSZZ Solidarność w naszym mieście, okres tzw. „Karnawału” oraz pierwsze lata stanu wojennego, do roku 1983, kiedy to zakończył się proces 12 opozycjonistów, którzy zostali aresztowani za druk i kolportaż ulotek.
Pierwszym zakładem pracy, w którym pracownicy podjęli akcję strajkową w 1980 roku były Zakłady TOMTEX. Ich żądania, jakie na piśmie skierowali do dyrekcji miały charakter przede wszystkim ekonomiczny. Nikt nie myślał o obalaniu ustroju. Domagano się natomiast podwyżki płac, poprawy zaopatrzenia w sklepach oraz rozliczenia funkcjonariuszy partyjnych z ich wyjazdów zagranicznych.
Sebastian Pilarski opowiadał o dostępnych źródłach historycznych a także o represjach stosowanych przez Służbę Bezpieczeństwa w stosunku do działaczy związkowych i opozycji demokratycznej.
Przy okazji dowiedzieliśmy się, że trzema pierwszymi osobami, których rozpracowywaniem zajmowała „Bezpieka” byli założyciele Związku w Fabryce Dywanów „Weltom”, czyli Marian Malarz, Eugeniusz Ciesielski, Edward Strzępek. Osoby te oraz członkowie ich rodziny byli inwigilowani, w ich mieszkaniach i telefonach instalowano podsłuchy, pisano także na ich temat donosy i listy, mające oczerniać je w oczach współpracowników z „Solidarności”
Było to już trzecie spotkanie zorganizowane przez tomaszowskie Muzeum przy współpracy z IPN, którego tematyka związana była bezpośrednio z historią Solidarności. Tym razem autor wykładu skupił się na latach 1980 – 1983. Jak sam twierdzi jest to wstęp do napisania przez niego w najbliższym czasie monografii poświęconej Solidarności w dawnym województwie piotrkowskim.
[reklama2]
Napisz komentarz
Komentarze