Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 05:16
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Budziszyn w Skansenie

W sobotę Skansen Rzeki Pilicy przygotował kolejną historyczną niespodziankę dla mieszkańców naszego miasta. Tym razem okazją do zorganizowania inscenizacji była 65 rocznica zakończenia II Wojny Światowej. Andrzej Kobalczyk podkreśla, że w szczególny sposób pragnął uhonorować udział mieszkańców Tomaszowa w zwycięstwie nad faszystowskimi Niemcami. To już trzecia rekonstrukcja historyczna w tym roku zorganizowana przez tomaszowskie muzeum „bez kapci” i wszystko wskazuje na to, że nie ostatnia.

- Dzisiejsze widowisko jest wyjątkowe z kilku względów – mówi dyrektor Skansenu. – Przede wszystkim rocznica zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Drugi powód, bardzo ważny, to podkreślenie udziału Tomaszowian w tym zwycięstwie a dokładniej 14 tej Sudeckiej Brygady Artylerii Przeciwpancernej, która w styczniu i lutym 1945 roku się tu u nas szkoliła.

 

14 Brygada, właśnie z Tomaszowa wyruszyła na front w składzie II Armii Wojska Polskiego. Trafiła pod Budziszyn, gdzie poniosła ogromne straty. Właśnie tym wydarzeniom poświęcona była sobotni a rekonstrukcja.

 

- Trzecia wyjątkowa sytuacja, to nowość naszej inscenizacji. Postanowiliśmy po raz pierwszy, chyba nawet w kraju zaprezentować wydarzenia poprzez żywe dioramy, żywe obrazy – wyjaśnia Andrzej Kobalczyk.Przenosiliśmy się w miejscu i w czasie. Były sceny ze szkolenia i walki pod Budziszynem. Przy okazji też, mając do dyspozycji wyjątkowo  sprawny T34 i grupy rekonstrukcyjne spróbowaliśmy pokazać różne metody zwalczania czołgów.

 

W rekonstrukcji wzięli udział między innymi członkowie Kub Miłośników Serialu „Czterej pancerni i pies” na czele ze swoim dowódcą Markiem Łazarzem, który jest także autorem książki – przewodnika po kultowym serialu.

 

 

Ludowe Wojsko Polskie reprezentowane było przez grupę rekonstrukcyjną z Przemyśla „10te Dowództwo Okręgu”, żołnierzy Wehrmahtu odegrali członkowie grupy A7.

 

Początek inscenizacji to scenki związane z ćwiczeniami 14 Sudeckiej Brygady Artylerii Przeciwpancernej. Widzowie mogli zobaczyć jak wyglądało szkolenie artylerzystów w posługiwaniu się zarówno bronią osobistą, jak i armatą przeciwpancerną.

 

 

Kolejnym punktem była prezentacja epizodu z walk polskich żołnierzy pod Budziszynem. Były to jedne z najkrwawszych walk, jakie stoczono w czasie II Wojny Światowej, w jakich brali udział nasi żołnierze. - II Armia Wojska Polskiego była źle wyposażona, brakowało w niej kadry podoficerskiej, początkowo brakowało nawet butów. Armia ta trafiła na najcięższy odcinek frontu. Straty 14 Brygady pod Budziszynem wyniosły ponad 300 poległych, czyli około 1/5 stanu osobowego. Do tego kilkuset rannych. Z 72 armat, jakie poszły na front, pozostało jedynie 18 – opowiadał Andrzej Kobalczyk.
 

Rekonstrukcji przyglądał się także jeden z byłych żołnierzy 14 Sudeckiej Brygady Artylerii, który w przerwie pomiędzy scenkami opowiadał o swoich wrażeniach ze scen przedstawionych na „poligonie” w Skansenie a także o swoich wojennych przeżyciach.

 

 

W czasie inscenizacji zaprezentowano sposoby walki czołgów z artylerią przeciwpancerną a także użycie rusznic przeciwczołgowych do zwalczania niemieckich wozów opancerzonych – Żołnierze, którzy posługiwali się rusznicami należeli do wyjątkowo odważnych – mówił dyrektor Skansenu. – Skuteczny strzał wymagał podejścia na bliską odległość.

 

Historię oswobodzenia Helu przez wojska sowieckie opowiedział świadek wydarzeń 82-letni Mieczysław Lipowski .  Barwnie i obrazowo przedstawił swój powrót do Tomaszowa z przymusowych robót na jakie został wywieziony przez Niemców.

 

 

Ostatnim aktem sobotniej inscenizacji był pokaz różnych metod indywidualnego niszczenia radzieckich czołgów przez niemieckich żołnierzy. – Każdy żołnierz niemiecki, któremu udało się zniszczyć czołg w ten sposób otrzymywał specjalną naszywkę na rękaw munduru.

 

Na zakończenie dotarł do Skansenu żołnierz Ludowego Wojska Polskiego pułkownik Józef Suchodolski, kawaler orderu Virtutti Militari.

 

Więcej fotografii


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Romuś 13.05.2010 11:46
Impreza super ,narracja świetna dużo ciekawych formacji . .Jestem za takimi imprezami . Warto by do skansenu z ciągnąc na przykład WZT-2 takim jeździłem w Wojsku dzieciakom bym pokazał , a to przecież pojazd ściśle związany z Pilica i wydobyciem tych eksponatów z rzeki

Darek S 12.05.2010 13:05
To było na piątkę z plusem panie Andrzeju. Czołg bomba nigdy nie przypuszczałem że z tej kupy złomu uda się zrobić w pełni sprawną maszynę . Duże słowa uznania dla pana Andrzeja Miszteli za remont . Szkoda że w skansenie niema bardziej współczesnych czołgów np. T-55 Merida z chęciom bym pokazał synowi czołg w którym służyłem w wojsku i myślę że nie ja jeden. Pozdrawiam załogę czołgu świetne chłopaki z Klubu Pancernych robią dobra robotę.

Tomaszowianin 12.05.2010 12:29
Rewelacja bardzo mi się podobało. Nareszcie ktoś przypomniał historie 14 brygady bo wielu młodych ludzi chodzi po tej ulicy i nie wie nawet z czym się kojarzy jej nazwa. Popieram ,szkoda że tak rzadko . Przydało by się więcej sprzętu zmechanizowanego w szczególności czołgów wtedy widowiska zyskały by na dynamice.

Andrzej 730 12.05.2010 11:27
Do kolegi "łodzianina' tobie coś się pomyliło na zabawę i fajerwerki trzeba było iść do wesołego miasteczka a nie na rzetelna rekonstrukcje historyczną upamiętniającą zakończenie II Wojny Światowej i heroizm bohaterów 14 brygady artylerii przeciw pancernej . Tam akcja biegnie szybko .To widowisko to nie zabawa , a przypominanie szczególnie młodemu pokoleniu okropności wojny tak aby w przyszłości nigdy do niej nie dopuścili. Nikt nigdy nie powinien żałować społecznych funduszy na takie cele bo wojna kosztuje dużo drożej, a życie ludzkie jest bezcenne.

przyrodnik 12.05.2010 10:04
Brawo piękna impreza oby takich było więcej . A do kolegi "źródełko" impreza była zorganizowana poza terenem rezerwaty na ściśle ogrodzonym terenie i w niczym nie zagrażała przyrodzie ,więcej hałasu robią przejeżdżając ciężarówki w bezpośredniej bliskości rezerwatu codziennie niż ta inscenizacja . Oby wszyscy dbali tak o środowisko jak dyrekcja skansenu to byłoby świetnie.

Piotrek4 12.05.2010 09:50
Świetna inscenizacja Panie Andrzeju jak zwykle zresztą Prosimy o więcej i proszę się nie przejmować głosami malkontentów , którzy sami nic nie potrafią zorganizować tylko krytykować wszystko i wszystkich.

łodzianin 10.05.2010 10:12
Wiało nudą.Dobrze bawili się tylko rekonstruktorzy i panowie na wieży.Może należałoby się bliżej przyjżeć na co wydawane są nasze, publiczne pieniądze.

źródełko 09.05.2010 19:42
największą niespodziankę miały znów...niestety ...kaczki wysiadujące na jajach...

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama