Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 kwietnia 2025 20:34
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama

Budziszyn w Skansenie

W sobotę Skansen Rzeki Pilicy przygotował kolejną historyczną niespodziankę dla mieszkańców naszego miasta. Tym razem okazją do zorganizowania inscenizacji była 65 rocznica zakończenia II Wojny Światowej. Andrzej Kobalczyk podkreśla, że w szczególny sposób pragnął uhonorować udział mieszkańców Tomaszowa w zwycięstwie nad faszystowskimi Niemcami. To już trzecia rekonstrukcja historyczna w tym roku zorganizowana przez tomaszowskie muzeum „bez kapci” i wszystko wskazuje na to, że nie ostatnia.

Reklama

- Dzisiejsze widowisko jest wyjątkowe z kilku względów – mówi dyrektor Skansenu. – Przede wszystkim rocznica zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Drugi powód, bardzo ważny, to podkreślenie udziału Tomaszowian w tym zwycięstwie a dokładniej 14 tej Sudeckiej Brygady Artylerii Przeciwpancernej, która w styczniu i lutym 1945 roku się tu u nas szkoliła.

 

14 Brygada, właśnie z Tomaszowa wyruszyła na front w składzie II Armii Wojska Polskiego. Trafiła pod Budziszyn, gdzie poniosła ogromne straty. Właśnie tym wydarzeniom poświęcona była sobotni a rekonstrukcja.

 

- Trzecia wyjątkowa sytuacja, to nowość naszej inscenizacji. Postanowiliśmy po raz pierwszy, chyba nawet w kraju zaprezentować wydarzenia poprzez żywe dioramy, żywe obrazy – wyjaśnia Andrzej Kobalczyk.Przenosiliśmy się w miejscu i w czasie. Były sceny ze szkolenia i walki pod Budziszynem. Przy okazji też, mając do dyspozycji wyjątkowo  sprawny T34 i grupy rekonstrukcyjne spróbowaliśmy pokazać różne metody zwalczania czołgów.

 

W rekonstrukcji wzięli udział między innymi członkowie Kub Miłośników Serialu „Czterej pancerni i pies” na czele ze swoim dowódcą Markiem Łazarzem, który jest także autorem książki – przewodnika po kultowym serialu.

 

 

Ludowe Wojsko Polskie reprezentowane było przez grupę rekonstrukcyjną z Przemyśla „10te Dowództwo Okręgu”, żołnierzy Wehrmahtu odegrali członkowie grupy A7.

 

Początek inscenizacji to scenki związane z ćwiczeniami 14 Sudeckiej Brygady Artylerii Przeciwpancernej. Widzowie mogli zobaczyć jak wyglądało szkolenie artylerzystów w posługiwaniu się zarówno bronią osobistą, jak i armatą przeciwpancerną.

 

 

Kolejnym punktem była prezentacja epizodu z walk polskich żołnierzy pod Budziszynem. Były to jedne z najkrwawszych walk, jakie stoczono w czasie II Wojny Światowej, w jakich brali udział nasi żołnierze. - II Armia Wojska Polskiego była źle wyposażona, brakowało w niej kadry podoficerskiej, początkowo brakowało nawet butów. Armia ta trafiła na najcięższy odcinek frontu. Straty 14 Brygady pod Budziszynem wyniosły ponad 300 poległych, czyli około 1/5 stanu osobowego. Do tego kilkuset rannych. Z 72 armat, jakie poszły na front, pozostało jedynie 18 – opowiadał Andrzej Kobalczyk.
 

Rekonstrukcji przyglądał się także jeden z byłych żołnierzy 14 Sudeckiej Brygady Artylerii, który w przerwie pomiędzy scenkami opowiadał o swoich wrażeniach ze scen przedstawionych na „poligonie” w Skansenie a także o swoich wojennych przeżyciach.

 

 

W czasie inscenizacji zaprezentowano sposoby walki czołgów z artylerią przeciwpancerną a także użycie rusznic przeciwczołgowych do zwalczania niemieckich wozów opancerzonych – Żołnierze, którzy posługiwali się rusznicami należeli do wyjątkowo odważnych – mówił dyrektor Skansenu. – Skuteczny strzał wymagał podejścia na bliską odległość.

 

Historię oswobodzenia Helu przez wojska sowieckie opowiedział świadek wydarzeń 82-letni Mieczysław Lipowski .  Barwnie i obrazowo przedstawił swój powrót do Tomaszowa z przymusowych robót na jakie został wywieziony przez Niemców.

 

 

Ostatnim aktem sobotniej inscenizacji był pokaz różnych metod indywidualnego niszczenia radzieckich czołgów przez niemieckich żołnierzy. – Każdy żołnierz niemiecki, któremu udało się zniszczyć czołg w ten sposób otrzymywał specjalną naszywkę na rękaw munduru.

 

Na zakończenie dotarł do Skansenu żołnierz Ludowego Wojska Polskiego pułkownik Józef Suchodolski, kawaler orderu Virtutti Militari.

 

Więcej fotografii


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Romuś 13.05.2010 11:46
Impreza super ,narracja świetna dużo ciekawych formacji . .Jestem za takimi imprezami . Warto by do skansenu z ciągnąc na przykład WZT-2 takim jeździłem w Wojsku dzieciakom bym pokazał , a to przecież pojazd ściśle związany z Pilica i wydobyciem tych eksponatów z rzeki

Darek S 12.05.2010 13:05
To było na piątkę z plusem panie Andrzeju. Czołg bomba nigdy nie przypuszczałem że z tej kupy złomu uda się zrobić w pełni sprawną maszynę . Duże słowa uznania dla pana Andrzeja Miszteli za remont . Szkoda że w skansenie niema bardziej współczesnych czołgów np. T-55 Merida z chęciom bym pokazał synowi czołg w którym służyłem w wojsku i myślę że nie ja jeden. Pozdrawiam załogę czołgu świetne chłopaki z Klubu Pancernych robią dobra robotę.

Tomaszowianin 12.05.2010 12:29
Rewelacja bardzo mi się podobało. Nareszcie ktoś przypomniał historie 14 brygady bo wielu młodych ludzi chodzi po tej ulicy i nie wie nawet z czym się kojarzy jej nazwa. Popieram ,szkoda że tak rzadko . Przydało by się więcej sprzętu zmechanizowanego w szczególności czołgów wtedy widowiska zyskały by na dynamice.

Andrzej 730 12.05.2010 11:27
Do kolegi "łodzianina' tobie coś się pomyliło na zabawę i fajerwerki trzeba było iść do wesołego miasteczka a nie na rzetelna rekonstrukcje historyczną upamiętniającą zakończenie II Wojny Światowej i heroizm bohaterów 14 brygady artylerii przeciw pancernej . Tam akcja biegnie szybko .To widowisko to nie zabawa , a przypominanie szczególnie młodemu pokoleniu okropności wojny tak aby w przyszłości nigdy do niej nie dopuścili. Nikt nigdy nie powinien żałować społecznych funduszy na takie cele bo wojna kosztuje dużo drożej, a życie ludzkie jest bezcenne.

przyrodnik 12.05.2010 10:04
Brawo piękna impreza oby takich było więcej . A do kolegi "źródełko" impreza była zorganizowana poza terenem rezerwaty na ściśle ogrodzonym terenie i w niczym nie zagrażała przyrodzie ,więcej hałasu robią przejeżdżając ciężarówki w bezpośredniej bliskości rezerwatu codziennie niż ta inscenizacja . Oby wszyscy dbali tak o środowisko jak dyrekcja skansenu to byłoby świetnie.

Piotrek4 12.05.2010 09:50
Świetna inscenizacja Panie Andrzeju jak zwykle zresztą Prosimy o więcej i proszę się nie przejmować głosami malkontentów , którzy sami nic nie potrafią zorganizować tylko krytykować wszystko i wszystkich.

łodzianin 10.05.2010 10:12
Wiało nudą.Dobrze bawili się tylko rekonstruktorzy i panowie na wieży.Może należałoby się bliżej przyjżeć na co wydawane są nasze, publiczne pieniądze.

źródełko 09.05.2010 19:42
największą niespodziankę miały znów...niestety ...kaczki wysiadujące na jajach...

Opinie

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 2°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 34 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: KierowcaTreść komentarza: Dokładnie. W punkt. I przyczepiło się do tego kilku pieniaczy, w tym takich którzy tzw. kapitał polityczny chcą zbić.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: CzłowiekTreść komentarza: Mnie nic nie boli a nadużywane przez Ciebue epitety typu " ćwoku" to POZIOM ZIOBRY czyli WIELKIE ZERO..... Zachowujesz się dokładnie tak samo jak "pan katecheta" którego tak bardzo nie lubisz. Prezentujecie obaj ten sam ZEROWY poziom intelektu i kultury. I co ? Boli ?Źródło komentarza: Macierewicz i inni w Spale. Mimo postu, karnawał trwaAutor komentarza: TomaszowianinTreść komentarza: A kiedy zostanie oddany Park Solidarności?! To jakiś cyrk, żeby na tyle czasu zamknąć dostęp! Miał być oddany w październiku ubiegłego roku, a mamy już kwiecień! Zero informacji dla mieszkańców! Postępowanie poniżej krytyki.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: Jan MościckiTreść komentarza: Załóż Pan okulary bo ja GO widzę na zdęciu. A z tym sługusem to radziłbym panu ważyć słowa nie trudno dopiąć komuś łatkę , ciekawe co pan byś robił będąc na jego miejscu.Źródło komentarza: Podpisanie listu intencyjnego o wzajemnej współpracy pomiędzy ZSP nr 1 im. T. Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim, a firmą LS TechnicsAutor komentarza: Jan MościckiTreść komentarza: Panie prezydencie takie rozwiązanie S12 jest idealne tylko dla Białej Góry (kopalni). Sprzedaliśmy polskie złoto i teraz im jeszcze będziemy drogi budować. Niech piasek wywożą wagonami. Nie wspomnę o Hucie wybudowana w Niewiadowie po drugiej stronie Pilicy. Czas pomyśleć o naszym SPOŁECZEŃSTWIEŹródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: EchTreść komentarza: Litości. Nawet jednostka wojskowa nie jest w granicach miasta - a każdy tak myśli. Przestańcie straszyć ludzi że ktoś zniszczy nz czy groty - mówcie że wam o domy chodzi - a nie manipulujecieŹródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama