Tytuł przedstawienia nawiązuje do ostatniego występu Fryderyka Chopina w Warszawie, po którym kompozytor na zawsze opuścił ojczyznę. Koncert ten odbył się 11 października 1830 roku w Teatrze Narodowym.
Spektakl ukazuje sceny przygotowań do występu oraz późniejsze relacje z jego przebiegu. Wydarzeniom tym towarzyszy refleksja kompozytora na temat zbliżającej się wielkiej podróży. Artysta obawia się czekającej za granicą samotności i tęsknoty. Przed wyjazdem powstrzymują go również rewolucyjne nastroje, panujące w Warszawie.
Fryderykowi towarzyszy Zuska, wiejska dziewczyna pracująca w domu państwa Chopinów jako niania i garderobiana. Zderzenie dwóch różnych światów, reprezentowanych przez wykształconego artystę i prostą kobietę, prowadzi do wielu komicznych sytuacji. Zabawne przejęzyczenia Zuski oraz jej pragmatyzm na przemian irytują i śmieszą młodego kompozytora. Mimo to wzrusza go przywiązanie i troskliwość dziewczyny, zasmuconej nadchodzącym rozstaniem z paniczem. W trakcie jednej z ostatnich rozmów, Chopin nakłania Zuskę, aby spróbowała wyrazić swój pogląd na jego sztukę. Wypowiedź dziewczyny wprowadza kompozytora w zdumienie i podziw.
Spektakl powstał na podstawie dwóch sztuk teatralnych Stanisławy Fleszarowej – Muskat: Chopin i Zuska oraz Ostatni koncert.
Przedstawieniu towarzyszy muzyka Fryderyka Chopina. Obok walców, mazurków i nokturnów pojawiają się również obszerne fragmenty Koncertu e – moll op. 11. Wybór ostatniego dzieła nie jest przypadkowy, bowiem właśnie ono zabrzmiało na pożegnalnym koncercie w 1830 roku. Utwór jest wykonywany w mało znanej wersji na jeden fortepian, którą opracowano w ramach Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina.
W spektaklu bierze udział dwoje aktorów oraz pianista. W roli Chopina występuje Leszek Zduń, w postać Zuski wciela się Anna Grycewicz. Przy fortepianie – Rafał Odrobina.
Bilety do nabycia w siedzibie MOK ul. Browarna 7 (9.00 – 17.00) w cenie 15,00 (normalny) 8,00 (ulgowy)
[reklama2]
Napisz komentarz
Komentarze