Niewątpliwym liderem po raz kolejny okazał się język angielski (prawie 6 tysięcy uczestników), na drugim miejscu uplasował się niemiecki (ponad 1700 uczestników). Walka o trzecie miejsce wciąż trwa. W tej chwili „na pudle” znalazł się francuski, jednak hiszpański depcze mu po piętach. Zdecydowanie najmniejsza konkurencja jest na włoskim i tu wciąż są największe szanse na zdobycie nagród.
- Tak naprawdę szanse mają uczestnicy testów z każdego języka, bo wszystko rozstrzygnie się w finale – wyjaśnia Marek Janusiewicz, koordynator Olimpiady Językowej. - Eliminacje trwają jeszcze do 12 października. Osoby, które dołączą do rozgrywek teraz, uzyskają dostęp do wszystkich testów, które już się odbyły i na bieżąco będą mogły walczyć w kolejnych konkurencjach. Walka jest zażarta, choć na przykład z włoskiego, hiszpańskiego i francuskiego po czterech konkurencjach nikt nie uzyskał maksymalnej liczby punktów. W przypadku języka angielskiego po pierwszej konkurencji cała setka uczestników, widocznych w rankingu najlepszych, miała maksymalną liczbę punktów. Kolejne testy zweryfikowały ranking, ale trzeba przyznać, punktacja uzyskana przez zawodników jest imponująca – dodaje.
Ponad ¾ uczestników Olimpiady to kobiety. Za najmniej „sfeminizowane” języki w tej chwili uznać można angielski i niemiecki . Im mniej popularny język obcy, tym bardziej widoczna jest dominacja kobiet. Wśród grupie uczestników testów z włoskiego tylko 18% to mężczyźni.
Do Olimpiady Językowej można się włączyć do 12 października (wówczas zamykane są eliminacje). 13 października rusza Wielki Finał – Siedmiobój olimpijski (można w nim zdobyć 90 punktów na 300 możliwych do uzyskania w całej Olimpiadzie). Każdy finalista otrzymuje nagrodę gwarantowaną – słownik multimedialny.
Projekt Olimpiada Językowa w całości rozgrywa się on-line. Aby wziąć udział w zawodach wystarczy zarejestrować się na stronie www.olimpiadajezykowa.pl. Uczestnicy co 2-3 dni (w dniach określonych w harmonogramie rozgrywek), otrzymują dostęp do kolejnych testów językowych (osoby, które zapisują się po 26 września mają od razu dostęp do wszystkich wcześniej aktywowanych etapów). Na stronie www.olipiadajezykowa.pl na bieżąco ukazują się aktualne rankingi uczestników.
Najlepsi olimpijczycy, którzy zajmą miejsca od pierwszego do dwudziestego mają możliwość wygrania nagród, m.in. netbooków, iPodów, kursów ESKK, słowników i nagród książkowych. Sponsorami projektu są: ESKK, PWN, merlin.pl, MegaSłownik, Acer.
Napisz komentarz
Komentarze