Pierwszy z wniosków dotyczy „Utworzenia centrum diagnostyki obrazowej”. Zakres projektu obejmuje zakup tomografu komputerowego i rezonansu magnetycznego oraz niezbędną przebudowę i wyposażenie pomieszczeń. Powiat chce zakupić nowoczesny, minimum 32-rzędowy, tomograf.
- Realizacja projektu spowoduje wzrost dostępności do wysokospecjalistycznych usług medycznych oraz poprawę ich jakości – informuje nas Natalia Rybarczyk-Kwiecień z Wydziału Funduszy Pomocowych, Strategii Rozwoju i Inwestycji. - Utworzenie centrum diagnostyki da możliwość kompleksowej diagnozy pacjentów na miejscu, bez konieczności odsyłania ich do innych placówek, wyposażonych w noczesny, specjalistyczny sprzęt.
Wnioskodawca we wniosku podkreśla, że tomografia i rezonans to różne, uzupełniające się badania, wykorzystujące nieco odmienne obszary diagnostyczne. Wskazuje także, że w przypadku zawałów, udarów mózgu czy chorób nowotworowych czas odgrywa kolosalną rolę, a najnowocześniejsze metody obrazowania MR i CT pozwalają na ocenę stopnia i rozległości procesu chorobowego.
Całkowita wartość realizacji projektu to prawie 9 milionów złotych. Poziom dofinansowania ze środków unijnych to 75% kosztów kwalifikowanych.
Drugi złozony przez Powiat „medyczny” wniosek to zakup sprzętu i aparatury medycznej w celu podniesienia jakości i dostępności usług medycznych w Powiecie Tomaszowskim. Realizacja projektu ma pozwolić na wprowadzenie znacząco ulepszonych usług zarówno z zakresu diagnostyki, jaki i zabiegów. Ma także przyczynić się do skrócenia czasu oczekiwania na badania i operacje. Władze Powiatu uważają, że zakup sprzętu poprawi skuteczność leczenia chorób, na które najczęściej umierają mieszkańcy naszego powiatu. Wskazuje się tu są to choroby układu krążenia, układu trawiennego, nowotwory oraz różnego rodzaju urazy.
W ramach projektu zakupione mają zostać m.in. aparat USG i USG Dopple, 2 aparaty do znieczulenia, 2 respiratory, defibrylator z opcja stymulacji przez skórnej i kardiowersja, platforma elektrochirurgiczna, zestaw diagnostyczno zabiegowy do endoskopii, zestaw do laparoskopii
Wartość tego projektu to 3 miliony złotych. Podobnie jak w przypadku pierwszego wniosku, dofinansowanie wyniesie 75%.
- Liczymy na przychylność - mówi starosta Piotr Kagankiewicz. - Daliśmy się już poznać, jako soilidny podmiot, potrafiący przygotować wnioski na najwyższym poziomie. Mamy więc nadzieję, że nasz przez wiele lat zaniedbywany inwestycyjnie i organizacyjnie szpital odzyska swoją dawną renomę.
Napisz komentarz
Komentarze