Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 29 września 2024 17:24
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Dożynki ze Skansenem i… wojami

Nie zabrakło Skansenu Rzeki Pilicy na Dożynkach Prezydenckich, odbywających się w minioną niedzielę (20 września) w Spale. Tyma samym nasza placówka podtrzymała już 9-letnią tradycję swojego udziału w tym ogólnopolskim święcie plonów, zapoczątkowaną w 2000 roku dzięki reaktywowaniu przez ówczesnego Prezydenta RP – Aleksandra Kwaśniewskiego obyczaju prezydenckich dożynek organizowanych przed wojną w Spale. Skansen był obecny na spalskich dożynkach również w latach 2006-2008, kiedy miały one tylko zasięg powiatowy. W tym roku, dzięki obecności Prezydenta RP – Lecha Kaczyńskiego, spalskie dożynki powróciły do swojej poprzedniej rangi.

Jak w poprzednich latach, tak i teraz nasz Skansen wystawił na prezydenckich dożynkach stoisko ukazujące tradycje młynarskie w regionie nadpilickim, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania rzeki zarówno do napędzania młynów, jak też do transportu ziarna zbóż i jego przetworów. Związki te odzwierciedlało hasło: „Pilicą do młyna”, patronujące unikatowym eksponatom ze skansenowego działu pt. „Młynarstwo wodne w dorzeczu Pilicy”. Wśród nich znalazła się makieta młyna pływającego z II poł. XVIII w., wykonana niezwykle precyzyjnie w skali 1:40 przez nieżyjącego już, niestety, wielkiego Przyjaciela naszego Skansenu i niezrównanego Twórcy-Regionalisty – Jerzego Sosnowskiego z Tomaszowa Mazowieckiego.

Dożynkowe stoisko było także znakomitą okazją do ukazania szerszej publiczności talentu innego sprzymierzeńca Skansenu – emerytowanego młynarza ze Zgierza, Jana Ekiela. Na naszym stoisku prezentował on wykonany przez siebie niezwykły majstersztyk w postaci ruchomego modelu wiatraka-koźlaka. Można było obejrzeć w skali 1:10 zarówno wszystkie, precyzyjnie odtworzone mechanizmy takiego młyna, jak też ich funkcjonowanie. Dodatkowym atutem były opowieści i młynarskie anegdoty obficie serwowane przez Pana Jana – zawołanego gawędziarza. Z równą swadą prezentował on gościom pilickiego stoiska zaginioną już w Polsce sztukę ostrzenia kamieni młyńskich.


Poznawanie historii w sposób żywy i niejako namacalny umożliwiały także wystawione na skansenowym stoisku autentyczne, ponad 100-letnie żarna. Własnych sił w ich obracaniu ochoczo próbowali zarówno duzi, jak i mali. Wielu zabierało też do domu mąkę wytworzoną przez siebie tym sposobem. Mąka ze skansenowych żaren przydała się także… słowiańskim wojom, którzy rozbili swoje obozowisko obok naszego stoiska. W taki to - również żywy sposób, prezentował się na prezydenckich dożynkach tomaszowski Ośrodek Kultury „Tkacz”, przy którym istnieje i prężnie działa Drużyna Wojów Słowiańskich „Sława”. Jej członkowie pokazali gościom dożynkowym pieczołowicie zrekonstruowane przez siebie pradawne uzbrojenie i oporządzenie wojenne, które można było przymierzyć do pamiątkowej fotki. Można było tez spróbować tradycyjnych potraw – zupy i podpłomyków, przyrządzanych na ognisku przez słowiańskie białogłowy m.in. z razowej mąki.


Ta nieszablonowa i atrakcyjna forma prezentacji bardzo spodobała się gościom dożynkowego festynu, którzy tłumnie odwiedzali nasze wspólne stoisko, przygotowane pod auspicjami Wydziału Kultury, Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Tomaszowa Maz. Nasz niedzielny występ na Dożynkach Prezydenckich w Spale z pewnością wydatnie przyczynił się do szerszej promocji nie tylko pilickiego Skansenu, ale także całego miasta.

Warto dodać, że młynarskie eksponaty użyczone ze Skansenu Rzeki Pilicy „wystąpiły” również na stoisku tomaszowskiego UM podczas Jarmarku Wojewódzkiego, trwającego 6 września na ul. Piotrkowskiej w Łodzi oraz na odbywających się tego samego dnia Gminnych Dożynkach w Ujeździe.

[reklama2]


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KCh 23.09.2009 21:45
A ja miałem ich przyjemność właśnie na dożynkach poznać...;) Trochę się nawet zagadałem z tymi Prasłowianami... chyba na tym się nie skończy... Z dziadek od wiatraków też się miło pogadało... ;)

historyk 23.09.2009 17:38
znam tych młodych ludzi . Są fantastyczni ,prawdziwi zapaleńcy prowadzący warsztaty historyczno-archeologiczne dla młodzieży . Niestety są zbyt dobrzy by w tym grajdole poważnie zaistnieć. Musielibyśmy mieć innych OJCÓW Miasta . Ci wszędzie wietrzą zagrożenie . (a oni mają miecze)

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Jak wybrać materac przeciwodleżynowyMZK. Zmiany dla linii nr 2, 4 i 1Mediacje rówieśnicze85. Rocznica Powstania Polskiego Państwa PodziemnegoW trosce o bezpieczeństwo dzieciZlewozmywaki granitowe i stalowe – jak dobrać idealny model do swojej kuchni?Jak jeździmy? Policjanci wiedza najlepiejWytłumaczenie wszystkiegoTragiczny wypadek w Jankowie. Nie żyje 28-letnia kierującaSpotkanie z kandydatem na Prezydenta RP, Sławomirem MentzenemJaki wpływ mają wysokiej jakości wizualizacje na decyzje zakupowe klientów deweloperskich?Darmowe szczepienia i czipowanie w Tomaszowie Mazowieckim!
Reklama
Sztuka – Sport – Olimpiada Sztuka – Sport – Olimpiada Na wystawie zatytułowanej „Sztuka – Sport – Olimpiada”, prezentowane są obrazy oraz sylwetki tomaszowskich olimpijczyków którzy reprezentowali nasze miasto, a tym samym nasz kraj, na olimpijskich stadionach, w różnych dyscyplinach sportowych. Tematyka sportu została przedstawiona w malarstwie, nurcie pop artu. Na płótnach przedstawione są różne dyscypliny lekkoatletyki i nie tylko. Prezentujemy dzieła Niny Habdas (1942–2003), łódzkiej malarki i graficzki, Wiesława Garbolińskiego (1927–2014), Andrzeja Szonerta (1938–1993) i Benona Liberskiego (1926–1983). Płótna powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku, podczas Pleneru Olimpijskiego zorganizowanego w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowane obrazy zostały przekazane w darze tomaszowskiemu Muzeum w latach 70. XX wieku przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Wystawę uzupełniają informacje o Tomaszowskich Olimpijczykach, pamiątki Stanisławy Pietruszczak z XII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku (1976) oraz znaczki poczty japońskiej wydane z okazji XVIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998), podarowane Muzeum przez Pawła Abratkiewicza. Wystawa przypomina nam o pięknej tradycji umacniania więzi pomiędzy ideą sportu olimpijskiego a twórczością artystyczną, która może kształtować humanistyczne wartości sportu i kreować jego wizerunek w społeczeństwie. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 1 sierpnia – 27 października 2024 r., w godzinach otwarcia Muzeum: od wtorku do piątku od godz. 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 16.00 (w poniedziałek nieczynne). Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.08.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 13°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: Misiek1971Treść komentarza: Światowy Dzień Uchodżcy i Emigranta w kościele katolickim odgórny prikas czy srebrniki dostali Boże widzisz i nie grzmisz to już nie jest Kościół Katolicki który znałem uczestniczyłem (15 ministrant, 10 pielgrzymek) Kościół się sprzedał jak za czasów srowida kiedy udzielał komuni Św. W pierwszej kolejności osoby na rękę 😡 później fury na plebanii z rejestracją upadliny 🤢 przepraszam ten świat zwariował ja wysiadam .czy to jest Polska czy już PolinŹródło komentarza: Poszukiwania mordercy, który po wypadku drogowym zastrzelił drugiego kierowcęAutor komentarza: TMTreść komentarza: A co wszyscy radni z listy PiSu są pisiorami?a jak któryś z po przechodzi na stronę Witki to jest ok?Źródło komentarza: Głos radnej za posadę dla Glimasińskiego? Wszystko może na to wskazywaćAutor komentarza: ...)Treść komentarza: a ten "radiowóz" na zdjęciu też ładnie zaparkował...Źródło komentarza: Jak jeździmy? Policjanci wiedza najlepiejAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Najlepiej wykluczyc komunikacyjnie ludność i każdy niech podróżuje ekologicznie swoim autem.Źródło komentarza: MZK. Zmiany dla linii nr 2, 4 i 1Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Mistrzu. Dobrze kombinujesz, ale idziesz w nieco złym kierunku. Jeżeli wybory samorządowe są i mają być bezpośrednie (radni, wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast), to w czym jest problem ?! Jest elektorat wyborczy i to ten elektorat decyduje o składzie samorządu terytorialnego, czyli o wyborze tych swoich przedstawicieli, którzy mają reprezentować ten elektorat wyborczy, czyli - nas, zwykłych, szaraczków. I tu jest zasadniczy problem... Te szaraczki, czyli ten elektorat, w aktualnym stanie świadomości politycznej i społecznej, to jest w minimum 50 % zwykła, zabita komuna. Ci ludzie w normalnym, kapitalistycznym świecie byliby NIKIM. Natomiast w niegdysiejszej komunie "pracowali", czyli nic nie robili, ale dostawali pensje - nie wiadomo za co, ale teraz mają odpowiednie emeryturki. I ta komuna jeszcze przez wiele lat będzie nam wybierała "czerwoną armię" naszych samorządowców. Ja mam takich wielu znajomych, którzy mówią: dotychczas wolelibyśmy nie mieć waloryzacji emerytur, aby tylko nie rządziły pisiory. I tak wygląda ten nasz czerwony elektorat wyborczy.Źródło komentarza: Dwukadencyjność zostanie zniesiona?Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Brawo taksiarzu! 100% racji. Najważniejsze - dojeb.... zwykłemu człowiekowi, a tzw. "funkcjonariusze" robią, co chcą. Państwo w państwie.Źródło komentarza: Jak jeździmy? Policjanci wiedza najlepiej
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama