Większość z nich prezentowana jest po raz pierwszy. Na zdjęciach zobaczyć można m.in. zniszczony przez polskich saperów w pierwszych dniach wojny most kolejowy w Tomaszowie Maz. oraz jego odbudowę dokonaną przez Niemców. Inne zdjęcia ukazują widok tego mostu niedługo wysadzeniu go przez Niemców 18 stycznia 1945 roku.
Ponadto na wystawie pokazano drewniany most na Pilicy w Brzustówce oraz skutki jego zniszczenia przez powódź w 1941 roku, jak też unikatowe zdjęcia przedstawiające budowę mostu w Brzustówce prowadzoną przez żołnierzy niemieckich w 1944 roku, a wysadzonego przez nich na początku następnego roku. Poprzez unikatowe fotografie można też zapoznać się z efektem tego zniszczenia. Ponadto pokazane na wystawie zdjęcia przedstawiają mosty w Spale, Biejkowie i Białobrzegach Radomskich (most ten był największą tego typu konstrukcją w międzywojennej Polsce liczył 250 metrów długości).
Na wystawie zobaczyć można również makietę mostu na Pilicy w Brzustówce, wykonaną w skali 1:70 przez nieżyjącego już Jerzego Sosnowskiego – miłośnika Nadpilicza i przyjaciela Skansenu. Na makiecie przedstawiona została scena z 7 września 1939 roku, ukazująca przemarsz wojsk niemieckich z lewej na prawą stronę Pilicy.
Nowo otwarta wystawa zainteresuje z pewnością wszystkich, którzy wychowali się nad Pilicą. Starsi z sentymentem będą mogli przypomnieć sobie mosty ich dzieciństwa, po których dziś pozostały jedynie te unikatowe fotografie. Być może nawet ktoś z nich rozpozna siebie na którymś ze zdjęć! Młodsze pokolenie z pewnością chętnie zobaczy jak dawniej wyglądały znane im miejsca pilickich przepraw oraz pozna ich dzieje.
Do wystawy posłużyły zbiory własne Skansenu Rzeki Pilicy.
[reklama2]
Napisz komentarz
Komentarze