Bitwa Tomaszowska rozegrała się w dniach 6-7 września. Dwa bataliony piechoty z 45 Pułku Strzelców Kresowych starały się powstrzymać zmierzające w kierunku Warszawy niemieckie kolumny czołgów. W wyniku walk poległo ponad stu żołnierzy wraz ze swoim dowódcą płk Stanisławem Hojnowskim. Ich prochy spoczywają na cmentarzu Wojskowym przy ulicy Smutnej.
Obelisk przy Warszawskiej stanie w miejscu, w którym dzisiaj znajduje się płyta z napisem „W tym miejscu stanie pomnik w hołdzie obrońcom ojczyzny”. Tablicę zainstalowano w 1989 roku, w 50 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.
Nie jest to pierwszy przykład uhonorowania obrońców naszego miasta. płk Hojnowski jest patronem III Liceum Ogólnokształcącego, jego imię nosi jedna z ulic w dzielnicy Białobrzegi. – Za sprawą Rady Kombatantów przy Staroście tomaszowskim w 2000 roku nadano naszej szkole patrona, którym został pułkownik Hojnowski – mówi nam dyrektor i równocześnie radny miejski Cezary Żegota. – Szkoła była też prekursorem marszów, które odbywają się co roku na początku września. Są one ściśle związane ze ślubowaniem klas pierwszych, jakie organizujemy na Cmentarzu Wojskowym.
Radny Wawro przypomniał także, że imię Obrońców Tomaszowa nosi osiedle popularnie zwane Niebrowem.
Radnym i Prezydentowi Miasta za inicjatywę budowy obelisku dziękował Zygmunt Jędrzejczak. Apelował również o objęcie patronatem dorocznego Marszu Szlakiem 45 Pułku Strzelców Kresowych.
Napisz komentarz
Komentarze