Spotkanie Rady podsumowujące jej drugą kadencję odbyło się w Rogowie. Przewodniczył mu prof. Henryk Zybura ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Członkami Rady Naukowo-Społecznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Spalsko-Rogowskie” są naukowcy i leśnicy.
Rada omówiła trzy lata działalności edukacyjnej na terenie lasów. Dyskutowano między innymi o tym, jak pogodzić leśne lekcje o przyrodzie z bogatą historią obszaru. Na terenie Leśnego kompleksu Promocyjnego znajdują się zachowane okopy czy cmentarze z I wojny. Według przedstawicieli Wydziału Turystyki Departamentu Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki łódzkiego Urzędu Marszałkowskiego, połączenie nauki o przyrodzie z historią jest jak najbardziej możliwe. Ma je zapewnić pierwsza w regionie ścieżka edukacyjno-historyczna.
Jej autorem jest leśnik Paweł Grabczyk z Nadleśnictwa Brzeziny. Opracował projekt 3 km ścieżki. Ma się zaczynać przy cmentarzu wojennym w Gałkowie, następnie będzie biegła przez las, by skończyć się w Justynowie, gdzie znajdują się okopy i leje po pociskach z 1914 r.
Chętni, którzy wezmą udział w wycieczce poznają historię „bitwy łódzkiej”, która miała miejsce 95 lat temu, zobaczą miejsca naturalnego i sztucznego odnawiania lasu a także dowiedzą się, czym jest drzewostan gospodarczy i jaką rolę pełni np. posusz.
Rada sądzi, że dobrym pomysłem byłoby zrobienie w najbliższym czasie podobnych ścieżek w innych miejscach Leśnego Kompleksu Promocyjnego. Jak wiadomo walki toczyły się również w rejonie obszaru leśnego Tomaszowa oraz miejscowości Regny.
Póki co ewentualny termin rozpoczęcia tworzenia ścieżki w okolicach Tomaszowa nie jest znany.
W najbliższym czasie Wydział Turystyki opracuje stosowny dokument, który następnie przedstawi Radzie Naukowo-Społecznej. Zostanie w nim szczegółowo opisany sposób w jaki będzie można rozwijać edukację przyrodniczą i historyczną zarazem.
Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Spalsko-Rogowskie” jest w całości położony na terenie województwa łódzkiego. Do życia został powołany Zarządzeniem Dyrektora generalnego Lasów Państwowych z dnia 30 września 2002 r.
Kompleks obejmuje obszar dwóch Nadleśnictw – Brzeziny i Spała a także Leśnego zakładu Doświadczalnego w Rogowie. Składa się z kilku dużych i kilkudziesięciu mniejszych uroczysk leśnych, które wcześniej wchodziły w skład puszczy Pilickiej i Łódzkiej.
Zasięgiem LKP obejmuje obszar o powierzchni 163.000 ha. Powierzchnia samych lasów to 33.700 ha.
Napisz komentarz
Komentarze