Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 kwietnia 2025 01:32
Reklama

S-74 Lekarstwem na wszystko

Budowana w Niewiadowie Huta Szkła to z jednej strony nowe miejsca pracy, z drugiej duża uciążliwość dla mieszkańców miasta. Już teraz dają się wszystkim we znaki jeżdżące ulicami miasta ciężarówki. Co się stanie, gdy produkcja ruszy „pełną parą”? To i inne pytania zadaliśmy Jackowi Kowalewskiemu z Zarządu Powiatu Tomaszowskiego.

Panie Jacku, chciałem zadać Panu kilka pytań  na temat tomaszowskich dróg w kontekście huty szkła, jaka powstaje obecnie w Niewiadowie.

Reklama

 

- Chodzi zapewne o ciężarówki z piachem, które już zaczęły przemierzać trasę z kopalni do Niewiadowa.

 

Właśnie o te ciężarówki mi chodzi. Poruszają one przede wszystkim się drogami zarządzanymi przez Powiat. Czy ktoś z Wami uzgadniał lokalizację zakładu?

 

- Słysząc jakiś czas temu o wizji budowy największej w Europie huty szkła płaskiego, z jednej strony bardzo się ucieszyłem, bo jest to jakiś prestiż dla gminy i powiatu, z drugiej jednak strony byłem przerażony, bo wiedziałem skąd będzie wożony piach. Niezależnie od tego, czy będzie on pochodził z Grudzenia, czy z Białej Góry, to do Huty będzie trafiał przez Tomaszów, bo nie ma innej alternatywnej drogi transportu. Nie mamy też żadnej możliwości prawnej, by zakazać transportu ciężarowego ulicami powiatowymi, ponieważ nie mamy obwodnicy miasta.

 

Wynika z tego, że Powiat będzie ponosił koszty napraw i remontów dróg a Huta do spółki z Kopalnią będą je niszczyć. Ulice Bartosza Głowackiego, Szczęśliwa i Nowwiejskanie wytrzymają zbyt długo ruchu o tak dużym natężeniu.

 

- Ulica Szczęśliwa była wadliwie wykonana. Ale ma pan rację, mam tu badania ruchu kołowego chociażby na drodze numer 713. Jest to najbardziej w Polsce Centralnej obciążona ruchem droga wojewódzka. Dla przykładu odcinkiem Ujazd – Tomaszów w 2000 roku przemieszczało się 8414 pojazdów na dobę, a na dzień dzisiejszy jest to około 11.809 aut.

 

Ile wśród nich to samochody ciężarowe?

 

- Szacuje się, że co szóste auto, to samochód ciężarowy.

 

W takim razie, jak dużo "piaskarek" będzie przemierzało codziennie tomaszowskie ulice?

 

- O ile dobrze pamiętam ma to być około 300 samochodów na dobę. Nie wiem czy to są prawdziwe dane czy też nie. Znalazły się one w decyzji środowiskowej. Wszystko zależy też od skali produkcji.

 

Jak zamierzacie rozwiązać ten problem? Prowadzicie jakieś rozmowy z Dyrekcją Dróg Krajowych albo Zarządem Województwa w sprawie na przykład wybudowania obwodnicy?

 

- Jedynym i najlepszym rozwiązaniem jest budowa drogi S74. Tylko ona może uratować Tomaszów. Będzie to obwodnica, która spowoduje, że cały ruch ciężki w granicach Tomaszowa de facto zniknie.

 

Ta droga to odległa przyszłość. Tymczasem samo nasuwa się pytanie, czy jedna decyzja o lokalizacji inwestycji w Niewiadowie nie obróciła w gruz wszystkich dokumentów strategicznych, jakie opracowało miasto i powiat w ostatnich latach. Przecież nie napiszemy w kolejnym folderku, że główną atrakcją miasta są ciężarówki wożące piach.

 

- Nie taka daleka. Budowa powinna ruszyć już w 2014 roku. Co do ruchu turystycznego, to jego zmniejszenie ma związek przede wszystkim z zatłoczoną drogą numer 713. Nasilenie ruchu tutaj powoduje, że ludzie zaczęli jeździć gdzie indziej.

 

Zapytam jeszcze o ulicę Bartosza Głowackiego. Kiedy można spodziewać się jej rzetelnej przebudowy

 

- Dzisiaj właśnie rozmawialiśmy na ten temat ze starostą Kagankiewiczem. Prawdopodobnie już w przyszłym roku zostanie ona zrobiona. Wymienimy nie tylko dywanik asfaltowy ale będzie też wykonanany nowy chodnik po lewej stronie ulicy.

 

Bierzecie pod uwagę wzmożony ruch ciężarówek?

 

- Oczywiście. Sprawdzimy istniejącą podbudowę. Wykonamy odwierty. Nie chcę wdawać się tutaj w szczegóły techniczne. Na dzień dzisiejszy załatano nawierzchnię w miejscu, w którym wykonywano wykopy pod kanalizację burzową.

 

Cy zostanie równocześnie wykonany łącznik do ronda im. tomaszowskich Olimpijczyków?

 

- O to należy zapytać prezydenta Zagozdona. Miało to być wykonane już w tym roku.

 

Mariusz Strzępek


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

scort 08.06.2009 07:53
no dobra - budowanie na raty zle - przyklad ktory tu padl - milenijna - jezdzilicie nia ostatnio - widzieliscie jakie sa koleiny i jakie ubytki w warstwie scieralnej? a to przeciez jedna z najmlodszych drog w okolicy wiec wychodzi na to samo - nowa droga a juz przydaloby sie ja remontowac

Reklama
varan 05.06.2009 16:21
scort policz, a może masz to w dokumentacji, ile ton tłucznia i metrów kwadratowych asfaltu użyto do załatania ubytków w Głowackiego (na odcinku który ostatnio wykonywano około 2/3 szerokości jezdni to nowy asfalt), i sprawdż ile taka ilość kosztuje. będziesz wiedział ile pieniędzy się zmarnuje podczas przyszłorocznej wymiany całej nawierzchni na tej ulicy. znając życie to po wymianie całej nawierzchni i zrobieniu łącznika w następnym roku ktoś wpadnie na pomysł aby zlikwidować wstrętne drewniane słupy a kable telefoniczne schować pod chodnikiem (ciągiem).

Emil 05.06.2009 15:37
scort jeszcze raz ci powtarzam, że budowanie na raty jrest droższe! Biednego nie stać na oszczędzanie!!!

scort 05.06.2009 15:11
kazdy by chcial budowac drogi z rozmachem szerokie na dwa pasy w jednym kierunku z parkingami, zatoczkami dla autobusow i wogole ale to kosztuje i do tego kosztuje znacznie wiecej gdy juz cos jest zrobione - patrz rondo olimpijczykow ile kosztowalo przeniesienie tego co w ziemi a koszty wykupu gruntow i temu podobne to sa duze pieniadze na ktore obecnie samorzady lokalne najzwyczajniej nie stac

Emil 05.06.2009 14:21
scort! budowanie na raty wychodzi zawsze drożej!!! i gorzej!!!

kiki 05.06.2009 12:50
scort...ul.Milenijna taką drogą jest.

scort 05.06.2009 11:41
emil - to inaczej - zobacz ile sie buduje nowych drog od podstaw - ile lat i wody w pilicy musi uplynac zeby droga z piasku czy zuzlu stala sie droga aswaltowa badz betonowa - tego typu inwestycje wymagaja jednorazowo znacznie wiecej srodkow - powtarzam jednorazowo - wiec dysponujac takim budzetem ile takich drog moglbys zrobic 2,3 czy 4? robiac przebudowe rowniez trzeba miec dokumentacje i stosowne pozwolenia to jak - wskazesz mi droge ktora byla wczesniej utwardzona i przebudowano ja od podstaw?

Emil 05.06.2009 10:47
scort: A to jaka jest różnica między budowanymi nowymi drogami a przebudowywanymi, że nie mozna wszystkiego od razu? Bo trzeba by mieć pozwolenie na budowę a Wy nie macie dokumentacji?!

kiki 05.06.2009 08:36
jest jedna taka droga,z Lubochni na Konewkę. Hitler kazał zbudować,do miasta już nie zdążyli dokończyć bo ruskie Tomaszów zawłaszczyli do dziś.

mgr inż 05.06.2009 08:07
aswaldowych dtuk w mieście niema

scort 05.06.2009 07:18
emil - pokaz mi jedna droge ktora byla aswaltowa i miasto za jednym zamachem zrobilo kanalizacje deszczowa, chodnik sciezke i oswietlenie i nie wskazuj ulicy wierzbowej bo wczesniej byl tam piach

Reklama
nnn 05.06.2009 00:31
tramwaje maja po tomaszowie jezdzic, slyszeliscie o tym??

Daniel_TM 04.06.2009 23:51
Do autora - piaskarki jeżdżą, aby sypać piasek z solą na drogi podczas zimy. Mówimy o wywrotkach ;) Do pozostałych - nie żadne TIR-y tylko ciężarówki. Wpiszcie sobie w google TIR i przeczytajcie co znaczy. Co do sprawy - wygodniejszy jest transport drogowy, bo ciężarówka wjedzie tam, gdzie chce kierowca, a pociąg tam gdzie są tory. Ale jeśli jest możliwość transportu surowca koleją to chyba będzie to najlepsze rozwiązanie. Ewentualnie transport kolejowo-drogowy też byłby dobrym rozwiązaniem.

Emil 04.06.2009 17:21
ad.27 scort naucz się budować drogi od miasta, gdzie jednocześnie buduje się jezdnię z deszczówką, chodniki, ścieżkę rowerową, jak trzeba wymienia się słupy oświetleniowe i telefoniczne ...więc można tylko trzeba umieć!!! Trzeba najpierw opracować projekty i wystąpić o pozwolenie na budowę a nie robic na łatwiznę na zgłoszenie. W efekcie wychodzi taniej!!!

abd 04.06.2009 17:17
a budowanie na raty jest o wiele droższe i to marnotrawienie pieniędzy!!!

Opinie

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 9°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: TomaszowianinTreść komentarza: A kiedy zostanie oddany Park Solidarności?! To jakiś cyrk, żeby na tyle czasu zamknąć dostęp! Miał być oddany w październiku ubiegłego roku, a mamy już kwiecień! Zero informacji dla mieszkańców! Postępowanie poniżej krytyki.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: Jan MościckiTreść komentarza: Załóż Pan okulary bo ja GO widzę na zdęciu. A z tym sługusem to radziłbym panu ważyć słowa nie trudno dopiąć komuś łatkę , ciekawe co pan byś robił będąc na jego miejscu.Źródło komentarza: Podpisanie listu intencyjnego o wzajemnej współpracy pomiędzy ZSP nr 1 im. T. Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim, a firmą LS TechnicsAutor komentarza: Jan MościckiTreść komentarza: Panie prezydencie takie rozwiązanie S12 jest idealne tylko dla Białej Góry (kopalni). Sprzedaliśmy polskie złoto i teraz im jeszcze będziemy drogi budować. Niech piasek wywożą wagonami. Nie wspomnę o Hucie wybudowana w Niewiadowie po drugiej stronie Pilicy. Czas pomyśleć o naszym SPOŁECZEŃSTWIEŹródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: EchTreść komentarza: Litości. Nawet jednostka wojskowa nie jest w granicach miasta - a każdy tak myśli. Przestańcie straszyć ludzi że ktoś zniszczy nz czy groty - mówcie że wam o domy chodzi - a nie manipulujecieŹródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: tomaszowianinTreść komentarza: Czy władze miasta mają zamiar zrobić porządek z plagą szczurów na pl. Kościuszki? To jest dramat. Godzina 20 a po chodniku biegają gryzonie. Młodzież ucieka z przystanku, gdyż bezpośrednim otoczeniu są szczury.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: DepilatorTreść komentarza: To ile miesięcy poślizgu w parku 6 ,czy więcej?Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama