- Co, Twoim zdaniem wyróżnia Waszą szkołę od innych liceów ogólnokształcących w naszym mieście?
Przede wszystkim długoletnie tradycje. I LO to najstarsza szkoła w całym powiecie. Kształci młodzież od ponad 100 lat, a dokładnie mówiąc od 1903 roku.
- 100 lat, to rzeczywiście bardzo długi okres czasu. Czy szkoła wypracowała w tym czasie jakieś szczególne standardy nauczania?
Szkoła przygotowuje nas do studiowania na każdym typie uczelni i wszelkich możliwych kierunkach. Nie ma znaczenia czy są to kierunki humanistyczne, biologiczno-chemiczne a nawet techniczne na Politechnice. W naszym liceum mamy pełne możliwości rozwoju naszych talentów, kształtowania osobowości a co najważniejsze odbywa się to bez nadmiernej presji ze strony nauczycieli.
- Może jest to ze szkodą dla poziomu nauczania?
Nie uważam, aby tak było. O poziomie kształcenia decyduje wiele różnych rzeczy, przede wszystkim nauczyciele ale równie ważne jest nasze zaangażowanie. Poziom to z jednej strony doświadczenie, wiedza i umiejętności nauczycieli z drugiej nasze zaangażowanie i nasza codzienna praca.
- Uważasz, że I LO jest szkołą nowoczesną?
Oczywiście, że tak. Co prawda, mury szkoły są już wiekowe ale wewnątrz posiadamy szereg zmodernizowanych pracowni, aulę, a także dwie doskonale wyposażone sale informatyczne.
- To chyba standard w dzisiejszych czasach.
Powinien to być standard ale z tego, co mi wiadomo wcale nie jest. Jesteśmy jedną z nielicznych szkół, na terenie której, w każdym miejscu dostępny jest bezprzewodowy Internet. Można z niego również korzystać w Multimedialnym Centrum Edukacyjnym, mieszczącym się w bibliotece szkolnej . Czas na przerwach umila muzyka puszczana ze szkolnego Radiowęzła.
- Mówisz tak, jakbyś uważał, że młodzież w I LO jest wyjątkowa.
Właśnie tak uważam. I nie chodzi o jakieś zarozumialstwo. Nie jesteśmy sztywniakami ani nadętymi i próżnymi w dodatku zapatrzonymi w siebie ludźmi. Nie mamy natomiast kompleksów. Nasi uczniowie odnoszą wiele sukcesów. Jest się czym pochwalić.
- Możesz podać jakieś przykłady?
Mogę podać ich bardzo dużo. Patrycja Krzysztofik na przykład we wrześniu uczestniczyła w II Kongresie Młodych Matematyków zorganizowanym przez Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu.
- Jakieś osiągnięcia artystyczne?
Tak, możemy poszczycić się również sukcesami artystycznymi. Tomasz Bąk został doceniony przez jury w Ogólnopolskim Konkursie Literackim w kategorii poezji, natomiast teatr szkolny „Szept” zdobył Złotą Maskę w II Tomaszowskich Teatraliach.
- I LO wychowało także wielu wybitnych sportowców, jak to wygląda dzisiaj?
Nie brakuje nam również i dzisiaj sukcesów sportowych. Maksymilian Wroniszewski jest halowym mistrzem Polski w biegach na 1000 metrów i wielokrotnym mistrzem makroregionu centralnego w lekkiej atletyce. Agata Jabłońska i Aleksandra Dębowska są reprezentantkami kraju w łyżwiarstwie szybkim. Natalia Jagielska jest wielokrotną mistrzynią Polski w radio-modelarstwie, zajęła też III miejsce w mistrzostwach świata w tej dziedzinie.
- Co jeszcze oferuje ILO?
Nasi uczniowie czynnie uczestniczą w życiu szkoły. Mamy bardzo aktywny i prężnie działający Samorząd. Realizujemy swoje pasje w Szkolnej Lidze Morskiej i Rzecznej, szkolnym kole PCK, czy chórze szkolnym. Organizujemy rozgrywki piłki nożnej, koszykówki, tenisa stołowego, prowadzone są również zajęcia z aerobiku.
- Czy I LO dba o dalszy rozwój uczniów?
Owszem. Szkoła wspiera młodzież w podejmowaniu decyzji dotyczących ich przyszłego kształcenia i zawodu. Stąd nasz udział w projektach unijnych, np. Leonardo da Vinci i Comenius. W lipcu i sierpniu 2008 sześćdziesięcioosobowa grupa uczniów udała się do Lipska, gdzie realizowała program „Nowe trendy w zakresie wykorzystywania mediów na rynku niemieckim”.
- Wyjazdy zagraniczne wiążą się ze znajomością języków obcych…
Szkoła stawia na naukę języków obcych. Organizowane są konkursy językowe dla gimnazjalistów, na które serdecznie zapraszamy.
- A co dla osób zainteresowanych przedmiotami ścisłymi?
Dla zainteresowanych przedmiotami ścisłymi. Oferujemy powiatowe konkursy: matematyczny, fizyczny oraz informatyczny.
- Czy szkoła współpracuje z wyższymi uczelniami?
Podjęliśmy współpracę naukowo – dydaktyczną z filią Uniwersytetu Łódzkiego w Tomaszowie Mazowieckim oraz Politechniką Łódzką, wydziałem fizyki, informatyki i matematyki stosowanej. Uczestniczymy w zajęciach i wykładach prowadzonych przez wykładowców uczelni.
- Jakie profile klasowe proponuje I LO w nadchodzącym roku szkolnym?
W nadchodzącym roku szkolnym 2009/10 proponujemy klasy: matematyczno-informatyczną, humanistyczno-językową, biologiczno-chemiczną, medialną oraz dwie klasy o profilu matematyczno-geograficznym z wiodącym językiem angielskim. Jest też możliwość utworzenia klasy z rozszerzonym językiem niemieckim pod warunkiem, że będzie wystarczająca ilość chętnych.
Z Przewodniczącym samorządu szkolnego Damianem Cyranem rozmawiał redaktor Adrian Strzępek.
Dyrekcja oraz Samorząd Uczniowski
I Liceum Ogólnokształcącego
zaprasza na dzień otwarty, który odbędzie się
28 marca (sobota)
w godzinach 9.00 – 11.00.
Zachęcamy do odwiedzenia strony www.1lo.tomaszow.com i zaopatrywania się w materiały informacyjne przygotowane przez szkołę.
Napisz komentarz
Komentarze