Zmiany w porządku obrad dotyczyły wykreślenia punktów dotyczących ścieżki rowerowej oraz zaprzysiężenia na radnego Dariusza Kowalczyka, który uzyskał mandat w wyniku skazania prawomocnym wyrokiem sądu Adama Perki.
To czego nie było
Obydwie zmiany zostały przegłosowane jednogłośnie. Emocji nie wzbudził nawet punkt dotyczący nieprawidłowości w rozliczeniach finansowych z firmą Sztukiewicz oraz Faktorem finansującym inwestycję. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej, Edmund Król, argumentował, że kontrola nie została jeszcze zakończona.
Być może jest to oznaką wyjątkowej cierpliwości radnych opozycji a może jedynie wynikiem rozluźnienia wynikającego z przygotowań do wyjazdu integracyjno – szkoleniowego.
- Poczekamy – mówią radni opozycyjnego PiS. – Na ostatniej Komisji Starosta miał do nas pretensje, że zadajemy pytania. Podobno z naszego powodu złożyła wypowiedzenie z pracy pani Jodłowska, naczelniczka wydziału finansowo – księgowego. Przecież to nie radni ukarali panią Alinę dyscyplinarnie a że zadajemy pytania, to takie nasze prawo. – dodają.
Według radnych, sprawa wymaga jak najszybszego wyjaśnienia.
– Wszystko wskazuje na to, że nieprawidłowości obciążą jednak powiat – twierdzą nasi rozmówcy. – Opinie prawne nie są już tak jednoznaczne jak nam to przedstawiano na początku. Na dzień dzisiejszy urosło nam już ponad 20 tysięcy odsetek, a czas płynie. Cały czas ponosimy jakieś koszty, chociażby wspomnianych opinii prawnych. Podejrzenia i wiele wątpliwości budzi również fakt wynajęcia kancelarii prawniczej do poprowadzenia tej sprawy od razu w trzech instancjach. To tak jakby sam zarząd powiatu nie wierzył, że tą sprawę wygra – podkreślają.
Wynajęta za 85 tysięcy złotych kancelaria prawnicza wycofała się z tej sprawy. Stało się tak podobno w wyniku nacisków, jakie niektórzy radni wywierali przez zaprzyjaźnionych parlamentarzystów. Radni klubu PiS zaprzeczają, twierdząc, że nic takiego nie miało miejsca. Wskazują jedynie, że wyboru prawników dokonano bez zastosowania przepisów ustawy o zamówieniach publicznych.
Czekamy z niecierpliwością na rozstrzygnięcie sporu. Już niedługo kolejne posiedzenie Komisji Rewizyjnej. Tym razem postaramy się również w nim uczestniczyć (więcej informacji na temat kłopotów ze ścieżką rowerową znajdziesz tutaj).
Nowy radny w Powiecie
W wyniku skazania prawomocnym wyrokiem sądu wygasł mandat radnego Adama Perki. Na jego miejsce wszedł do Rady Powiatu Dariusz Kowalczyk, kandydat z drugą liczbą głosów na liście PiS w 7 okręgu Wyborczym (Czerniewice).
Radny jeszcze przed objęciem mandatu został doceniony w sposób szczególny przez Starostę, który powołał go do rady nadzorczej spółki Tomaszowskie Centrum Zdrowia. Teraz będzie musiał z tej funkcji zrezygnować w związku z ustawowymi zapisami antykorupcyjnymi.
Powołanie Dariusza Kowalczyka wywołało reakcję radnych PiS. Marcin Witko przypomniał o umowie, jaką zawarli wszyscy kandydujący z listy PiS. – Umawialiśmy się, że utworzymy wspólny Klub Radnych. Pan nie dotrzymuje zawartej umowy.
Kowalczyk zaprzeczył – Żadnej umowy z nikim nie zawierałem ani nic nie podpisywałem – stwierdził nowy radny Klubu Platforma Obywatelska – Forum Samorządowo Ludowe.
- To jest oszukiwanie wyborców – uważają radni PiS rozmawiajacy z nami. – Swoista kradzież głosów. Można by to jeszcze zrozumieć, że ktoś odchodzi w wyniku konfliktu na tej czy innej płaszczyźnie w trakcie sprawowania mandatu. To się zdarza i jest naturalne. Tutaj zachodzi jednak podejrzenie sytuacji „wykupienia” radnego. Naszym zdaniem umiejscowienie pana Kowalczyka w radzie nadzorczej szpitala to nie przypadek. – dodają.
Wygląda na to, że Klub Radnych PiS rzeczywiście stracił jednego radnego. Unikając ocen pozostawiamy je osobom uprawnionym, czyli wyborcom, którzy zapewne w przyszłości zweryfikują słuszność postępowania radnego Kowalczyka.
Szpital… jak zwykle
- Pragnę zwrócić Państwa uwagę, że od 3 miesięcy nie zadłużam dalej szpitala – stwierdził w swoim wystąpieniu dyrektor Jacek Chyliński.
Dokładnie taką myśl przewodnią zawiera przedstawiona radnym informacja o bieżącej działalności szpitala.
11 września uprawomocniła się decyzja wojewody łódzkiego o zakończeniu postępowania restrukturyzacyjnego tomaszowskiego Szpitala. Oznacza to, że wierzyciele publiczno-prawni, tacy jak ZUS, Urząd Skarbowy, Urząd Miasta czy PFRON będą mogli umorzyć część zobowiązań placówki, która została objętą restrukturyzacją.
Dyrekcja Szpitala wystąpiła również do Ministra Zdrowia o dotację w wysokości 6 mln 800 tys. złotych w ramach programu „Wzmocnienie bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli” (na ten temat czytaj tutaj).
Dyrekcja szpitala „konsekwentnie obniża koszty we wszystkich sferach funkcjonowania szpitala”.
- Trwają również działania zmierzające do zmniejszenia stanu zatrudnienia (…) oraz przeglądane są również stanowiska i grupy zawodowe mające na celu aktualizację struktury organizacyjnej - czytamy w przygotowanej dla radnych informacji.
Pytań o szczegóły właściwie nie było.
Przed odjazdem
W dalszej części sesji przyjęto sprawozdanie z wykonania budżetu powiatu za I półrocze 2008. Dokonano aktualizacyjnych zmian w budżecie.
Postanowiono udzielić wsparcia finansowego powiatowi piotrkowskiemu w związku z huraganem, który dotknął niedawno gminy Gorzkowice oraz Rozprze. Na ten cel przeznaczono 10 tysięcy złotych.
Przyjęto również pomoc rzeczową miastu w postaci 60 koszy na śmieci do ustawienia w ciągach ulic będących własnością powiatu. Koszt zakupionych pojemników to ponad 15 tys. złotych.
Napisz komentarz
Komentarze