Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 12 kwietnia 2025 19:52
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Prawo misia

Lekarze nie chcą pracować po dwie doby z rzędu. Chcą skończyć z tym procederem wzywając na pomoc Państwową Inspekcję Pracy.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
Autorem akcji jest dr Czesław Miś, pediatra z Nowego Sącza. W grudniu zeszłego roku wygrał ze swoim pracodawcą sprawę o nadgodziny. Sąd uznał, że lekarzowi należy się 169 godzin wolnych za 25 dyżurów. Unijne przepisy nakazują wliczać dyżury do czasu pracy a pracownikowi za pracę w godzinach nadliczbowych dawać czas wolny.

Polscy lekarze pracują nawet 250 godzin miesięcznie zamiast maksymalnie 160. I nie uznaje się tego za nadgodziny.

W środowisku lekarzy wyrok ten nazwano Prawem Misia. Ale okazało się, że szpital wyroku nie respektuje. - Dni wolne dostałem dopiero, gdy mój adwokat wezwał dyrekcję do wykonania wyroku - mówi dr Miś. - Ale najgorsze, że nadal dyżuruję bez wolnego za dodatkowe godziny.

- Do szpitali, z których napłyną takie wnioski, będziemy wysyłać kontrole - mówi Danuta Samitowska, rzecznik PIP. - Jeśli stwierdzą nieprawidłowości, placówki mogą być wezwane do ich usunięcia. Ponadto mogą być ukarane grzywnami, możemy też kierować wnioski do sądów grodzkich.

- To bardzo wygodna forma dla lekarza, który nie chce wytaczać sprawy dyrektorowi. We wniosku do PIP można zastrzec swoje dane, a kontrola i tak musi być przeprowadzona - tłumaczy Krzysztof Bukiel, szef OZZL.

Wiele szpitali nie wprowadzi takiego rozwiązania. A jeśli za dyżury lekarskie będzie można odbierać wolne godziny, szybko okaże się, że lekarzy jest za mało.

- Chyba musielibyśmy wprowadzić pracę zmianową - mówi prof. Piotr Kuna, dyrektor łódzkiego Szpitala Uniwersyteckiego nr 1. - Tylko że wtedy oddziały zabiegowe powinny zatrudnić 30 lekarzy. Nigdzie nie znajdę tylu chirurgów.

 

Paweł Trzciński, rzecznik resortu zdrowia: - Trwają prace nad dostosowaniem naszych przepisów do prawa Unii. Chcemy dać lekarzom możliwość rezygnacji z dyżurów bez wyciągania wobec nich konsekwencji. Jednak mamy nadzieję, że medycy, dbając o swoich pacjentów, nie pozostawią ich bez opieki.

Resort zdrowia planuje wprowadzenie specjalnych umów dla lekarzy pracujących w szpitalach. Będą mogli dobrowolnie wyrazić zgodę na wydłużenie pracy powyżej 48 godzin tygodniowo.

Bukiel: - Wiemy, jak resort zdrowia chce zmienić ustawę o ZOZ, ale naszym zdaniem zmiany są niewystarczające. Dlatego będziemy zachęcać kolegów do składania wniosków do PIP.

Co cała sprawa ma wspólnego z Tomaszowskim szpitalem? Otóż ma i to dużo. Dla tomaszowskiej placówki oznacza to kolejny, milionowy dług, z którego tak łatwo nie wyjdzie. W chwili obecnej szpital ma 30 mln złotych długu.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

magda 05.05.2007 19:25
nie zabijajcie go tylko

Reklama

Opinie

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ds. kolejnego wieloletniego budżetu UE uważają, że pomimo nowych wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, polityka spójności oraz wspólna polityka rolna - które wykorzystują obecnie 2/3 budżetu UE - muszą być traktowane priorytetowo. „Europa musi stać się silniejsza i musi to znaleźć odzwierciedlenie w budżecie” - mówi europoseł Siegfried Mureșan.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:10
Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Psy asystujące wspierają osoby z problemami psychicznymi

Odpowiednio przygotowany pies może być dobrym wsparciem dla osób zmagających się problemami zdrowia psychicznego i istotnym uzupełnieniem ich terapii; takie psy są już szkolone w Polsce. 7 kwietnia przypada Światowy Dzień Chorego Psychicznie.Data dodania artykułu: 07.04.2025 13:27
Psy asystujące wspierają osoby z problemami psychicznymi
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: nowicjuszTreść komentarza: Nie żle, tylko czemu tak mała toaleta?Źródło komentarza: O samym świcie w centrum miasta....Autor komentarza: mTreść komentarza: Zdjęcie 6. Patrząc od wejście do parku o strony ul. Mościckiego widzimy fontannę przypominającą posąg w kształcie krzyża.Źródło komentarza: O samym świcie w centrum miasta....Autor komentarza: mTreść komentarza: Zdjęcie 8. A gdzie są kocyki dla gawiedzi.Źródło komentarza: O samym świcie w centrum miasta....Autor komentarza: tTreść komentarza: Jak najbardziej trafna propozycja. Jestem całkowicie za. nasi" Ostrowski przyczynili się do założenia miasta i nadania praw miejskich. Taka nazwa pięknie będzie wpisywała się w obchody 200 lecia nadania praw miejskich.Źródło komentarza: Park Ostrowskich? Będzie propozycja zmiany nazwy Parku MiejskiegoAutor komentarza: Chatka PuchatkaTreść komentarza: Niestety redakcja jest w błędzie, gdyż już było wspominane referendum. Wiąże to się jednak z procedurami dotyczącymi kiedy je można przeprowadzić.Źródło komentarza: Radni na nie. I co dalej?Autor komentarza: PoPiSTreść komentarza: Żadnego północnego wariantu nie będzie i wiadomo o tym co najmniej od kilkunastu lat. Trzeba sobie zerknąć w stare dokumenty strategiczne. A reszta to już polityka i paru krzykaczy, którzy próbują zbić kapitał polityczny na czym się da bo nic sobą nie reprezentują. Którędy by ta droga nie poszła zawsze ktoś będzie niezadowolony. Teraz warto z tymi ludźmi się spotkać indywidualnie i dojść do porozumienia bez krzykaczy, którzy żerują głównie na emocjach i plotkach. Alternatywa jest taka, że droga może nie powstać wcale a po remoncie mostów w mieście znowu zawitają w nim tiry. I po kolejne to żadna obwodnica Tomaszowa a łącznik drogi klasy S. Jak chcemy obwodnicy to trzeba ją zaprojektować i zacząć zabiegać o środki a nie opowiadać bajki o obwodnicy S12.Źródło komentarza: Radni na nie. I co dalej?
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama