Wykładowców i uczestników spotkania powitała Monika Saktura, dyrektor GOK-u w Ujeździe.
Inspiracją dla organizatorów konferencji była postać Lucjana Malcza, urodzonego w Olszowie w gminie Ujazd. Historię bohatera przybliżył słuchaczom autor monografii pt. "Olszowa. Historia i ludzie", prof. Zdzisław Pakowski, zaś o dziejach samej formacji "bajończyków" opowiedział Krzysztof Menel. Uczestnicy spotkania wysłuchali także wykładu prof. Jolanty Daszyńskiej z Uniwersytetu Łódzkiego, która mówiła o pieśniach towarzyszących polskiej irredencie. Kolejnym prelegentem była dr Agnieszka Jędrzejewska, opowiadająca o zbiorach Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, poświęconych tematyce odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Jak się okazało, równie istotne eksponaty posiada Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim, filia Miejskiego Centrum Kultury, o czym opowiadał mgr Zbigniew Cichawa, kierownik tej placówki. Słuchacze poznali też historię eskadry samolotów "Błękitnej Armii Hallera", która stacjonowała Piotrkowie Trybunalskim. O tym opowiedział pracownik Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, dr Maciej Hubka.
Nie mogło również zabraknąć wykładu Jarosława Cielebona, który mówił o tym, jak w Ujeździe i okolicach przebiegał proces odzyskiwania niepodległości i z jakimi problemami borykali się wówczas mieszkańcy tych ziem.
Choć konferencja została wpisana w obchody Senioraliów w gminie Ujazd, cieszy fakt, że ciekawe wykłady przyciągnęły również młodzież ze Szkoły Podstawowej w Niewiadowie i szkoły w Ujeździe. Była to dla nich niecodzienna lekcja historii.
Konferencji towarzyszył wystawa przywieziona przez pracowników Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.
Każdy z wykładowców, z uwagi na krótki czas, przeznaczony na prezentację, omówił temat w skrócie. Jarosław Cielebon obiecał jednak, że w niedługim czasie powstanie opracowanie konferencji, w którym każdy temat będzie opisany szczegółowo.
Napisz komentarz
Komentarze