W tym półroczu to już kolejna duża kwota, która została dodatkowo przeznaczona na leczenie pacjentów w naszym regionie. We wrześniu ŁOW NFZ rozdysponował 8 milionów złotych na operacje kolan i bioder i 4 miliony złotych na zabiegi usunięcia zaćmy, które trafiły do wszystkich placówek operujących pacjentów z zaćmą. Pieniądze przekazano placówkom medycznym proporcjonalnie do ich możliwości i wartości nadwykonań. Największą kwotę na operacje kolan i bioder otrzymał SP ZOZ CSK w Łodzi – bo tu operacji wykonuje się najwięcej. Dzięki kolejnej puli pieniędzy z Centrali NFZ w sumie na operacje endoprotezoplastyki kolan i bioder ŁOW NFZ przeznaczy do końca roku aż 14,4 miliona złotych. Pozwoli to na zoperowanie około 1300 pacjentów. Z operacji usunięcia zaćmy, dzięki dodatkowym ponad 7 milionom złotych, będzie mogło skorzystać do końca roku około 2 900 pacjentów. Placówki medyczne zadeklarowały operacje nawet w soboty i sprawne informowanie pacjentów o przyśpieszonym terminie zabiegu.
Niestety tomaszowski szpital ma spore problemy z wykonywaniem odpowiedniej ilości zabiegów wszczepienia endoprotez. Z informacji, jakie przekazał nam prezez TCZ Krzysztof Zarychta wynika, że w ciągu tygodnia operowanych jest co najwyżej do trzech pacjentów. Dla porównania szpital w Radomsku, którym kieruje poprzedni Starosta Tomaszowski, Piotr Kagankiewicz otrzymał pieniądze na wykonanie ponad 110 zabiegów tylko w czwartym kwartele bieżącego roku. Oznacza to, że opercje w nie tak odległym od nas Radomsku mają miejsce każdego dnia, nie wyłączając sobót, niedziel i świąt.
Sam Kagankiewicz nie kryje zadowolenia, bo jak twierdzi te operacje, to niemal czysty dochód dla szpitala. Tomaszów niestety boryka się z brakami kadrowymi na oddziale ortopedii. Dotyczą one przede wszyystkim lekarzy specjalistów. Oddział potrzebuje też ogromnego dofinansowania, ponieważ obecnie przypomina raczej skansen niż nowoczesną placówkęmedyczną na miarę XXI wieku. Prezes Zarychta przymierza się do zmian w funkcjonowaniu oddziału ortopedycznego. Być może w Tomaszowie zorganizowany zostanie konkurs, który wyłoni kolejnego operatora w fomule konsorcjum. Krótko mówiąc: czas na zmiany w interesie pacjentów, którzy dzisiaj na te w sumie nielimitowane zabiegi wybierają najczęściej szpitale w innych miastach.
- 52 miliony złotych, które Łódzki Oddział Wojewódzki otrzymał w wyniku podziału środków z funduszu zapasowego (w Polsce to dodatkowe 764 miliony złotych na leczenie - zgodnie z zarządzeniem Prezesa NFZ z 15.9.2017 r.) zostały już podzielone. Dodatkowe pieniądze przeznaczono na zwiększenie w III kwartale br. finansowania świadczeń udzielanych w specjalistycznych oddziałach dziecięcych m.in. pediatrii, onkologii, kardiologii oraz w oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii (OAiT) kardiochirurgii, geriatrii (to regionalny priorytet), a także nielimitowanych świadczeń diagnostyki onkologicznej lub leczenia onkologicznego udzielanych na podstawie karty DILO - informuje Anna Leder, rzeczniczka NFZ.
Fundusz przeznaczy także dodatkową kwotę na leki stosowane w bezinterferonowej terapii WZW typu C, po to, by jeszcze w tym roku objąć tym skutecznym i nowoczesnym leczeniem więcej pacjentów. Badania rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej z roku na rok są coraz częściej zlecane przez specjalistów, NFZ szacuje, że dzięki dodatkowym pieniądzom, w zależności od tego jakiego rodzaju będą to badania, skorzysta bardzo wielu pacjentów - około 3000 z badań tomografii komputerowej i 1300 z badań rezonansu magnetycznego. Najwyższe kwoty otrzymają szpitale, które wykonują te badania i zapewniają pacjentom kompleksowe leczenie. Aby skrócić kolejki, NFZ dofinansuje także badania endoskopowe – gastroskopię i kolonoskopię.
Napisz komentarz
Komentarze