Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 12 kwietnia 2025 05:48
Reklama
Reklama

Podróż w czasie i.... nie tylko

Wakacje w sołectwie Ujazd zawsze to zawsze czas w którym dużo się dzieje. Dwa lata temu na zajęciach "Kreatywny Ujazd" dzieci malowały murale na kamienicach, lepiły garnki z gliny i tworzyły ozdoby z drewna. W ubiegłym roku młodzież w ramach projektu "Z Ujazdu w Kosmos" wysłała balonem kamerę do stratosfery i nagrywała filmy na wysokości ponad 34km. Nie tak łatwo było zorganizować równie spektakularne przedsięwzięcie w tym roku. Tym razem uczestnicy zajęć wakacyjnych udali się w podróż w przeszłość.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

Przyszedł moment, aby zaprezentować dokonania uczestników projektu „Podróżnicy w czasie”. Tegoroczne warsztaty wakacyjne Sołectwa Ujazd skupiły się na poznawaniu historii miejscowości oraz na nauce fotografii. Młodzi uczestnicy przeszli kurs podstaw fotografii, uczestniczyli w wykładach na temat przeszłości Ujazdu, a także rozwiązywali zagadki i odnajdywali historyczne obiekty podczas questu „Dworski Ujazd”.

Reklama

Młodzież wykonywała portrety i sesje plenerowe, zaznajamiając się z różnymi technikami sztuki fotograficznej.  Istotną częścią warsztatów była analiza starych zdjęć z okolicy, z których każde kryje swoją historię i pokazuje zachowany fragment przeszłości.

Niektóre z nich udało się odtworzyć w dzisiejszych czasach. Uczestnicy sami dobierali zdjęcia, aranżowali kadr i wykonywali ujęcia. Można było przez chwilę poczuć się jak kilkadziesiąt lub ponad sto lat temu.

Efekty oceńcie sami. Warsztaty sfinansowane zostały z funduszu sołeckiego Sołectwa Ujazd. Zajęcia prowadzili Tomasz Sobczak- Sołtys Ujazdu i pomysłodawca zajęć, Angelika Lejko - profesjonalny fotograf oraz Jarosław Cielebon- lokalny pasjonat historii.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim którzy przyczynili się do przeprowadzenia zajęć. Szczególne podziękowania należą się dyrektor Przedszkola Samorządowego w Ujeździe p. Emilii Małagowskiej za udostępnienie sali wykładowej, Tomaszowi Zdunkiewiczowi za opowieści o przeszłości i spotkania z żywą historią oraz wszystkim, którzy na potrzeby projektu udostępnili zdjęcia ze swoich zbiorów. Dużym wsparciem w przygotowywaniu zajęć była wydana niedawno publikacja „Gmina Ujazd i jej Mieszkańcy w Dawnej Fotografii” autorstwa Michała Pająka i Jarosława Cielebona.

Opisy do zdjęć:

1. Zdjęcie wykonane ok. roku 1968. Przez pewien czas w na Pl. Kościuszki rolę przystanku pełnił stary wagon tramwajowy. Obecnie sam plac wygląda zupełnie inaczej, ale pozostały okoliczne zabudowania i … produkty polskiej motoryzacji.

2. Pałac Ostrowskich po wojnie funkcjonował jako przedszkole. To zdjęcie z lat 50 świadczy o tym, że później również park był wykorzystywany jako bezpieczne miejsce do spacerów i zabawy.

3. Rok 1942r. Pracownicy makaroniarni w czasie przerwy w pracy. Makaroniarnia utworzona została w młynie Ostrowskich przy ul. Mostowej.

4. Młodzi chłopcy z Ujazdu na Pl. Kościuszki 1939r. Drugi od lewej Stefan Kowalski, który podczas okupacji brał udział w przemycie amunicji z pobliskich zakładów zbrojeniowych do Warszawy, gdzie została użyta podczas Powstania Warszawskiego.

5. Lata 40. XX wieku. Spalona bożnica żydowska została po wojnie odbudowana jako strażnica OSP.

6. Podróżując w czasie można spotkać swoich krewnych z przeszłości. Na pierwszym zdjęciu prababcia jako młoda dziewczyna w 1959r., a na współczesnym jej prawnuczęta, których nigdy nie poznała.

7. Pałac w Ujeździe, lata 50. XX w.

8. Pl. Kościuszki 1938r.  Od lewej Krystyna Krukowska z d. Popłońska, Barbara Popłońska z Tobiasz i Irena Zeller z Ujazdu.

9. Rodzina Celmerów z Ujazdu na spacerze w parku. Lata 50. XX w.

10. Niemieccy żołnierze przed kościołem w Ujeździe podczas okupacji.

11. Budowa studni przed kościołem. Rok 1926.

12. Rynek w Ujeździe funkcjonował kiedyś na Pl. Wolności. Lata pięćdziesiąte.

13. Rok 1950r. Ostatnie spotkanie partyzantów walczących z okupantem w okolicach Ujazdu.

14. Na rogu ul. Antolin i Parkowej istniał zbiornik wodny wykorzystywany jako basen przeciwpożarowy. Zdjęcie pochodzi z drugiej połowy lat sześćdziesiątych.

15. Szkoła w Ujeździe. Rok 1951.

16. Rodzina Ryszarda Jurgielewicza-księgowego majątku w parku hr. Jana Ostrowskiego. Lata 30. XX w.

17. W 1939r. Ujazd został w dużej części spalony przez wchodzące wojsko niemieckie.

18. Dziewczynki z Ujazdu po zakończeniu roku szkolnego. Czerwiec 1939r.

19. Rok 1979r. Poczet sztandarowy przed budynkiem Gminy podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Tadeusza Kościuszki.20Lata 40  XX w. W tle spalony budynek żydowskiej świątyni- dzisiejsze OSP.

21. Dzień targowy w Ujeździe, lata 50 XX w.

22. Rodzina niesie ochrzczone dziecko. Lata 60 XX w.

23. Spacer po parku. Lata 60 XX w.

24. Orkiestra dęta OSP Ujazd. Druga połowa lat 50 XX w.

25. Grupa dzieci z nauczycielką, panią Jaśkiewiczową, na schodach pałacu w Ujeździe. Koniec lat 50 XX w.

26. Harcerze i młodzież szkolna przed grobem żołnierzy poległych w obronie Ujazdu w 1939r. Cmentarz w Ujeździe lata 60 XX w.

27. Praca w jednostce OSP. Czy to rok 1965, czy 2019 o sprzęt ratujący życie i mienie trzeba nieustannie dbać.

28. Dzieci zawsze będą dziećmi. Park i pałac, lata 50 XX w.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

Narodowy Bank Polski zaprasza do udziału w wyjątkowym konkursie na temat rezerw złota.Data dodania artykułu: 09.04.2025 10:22Liczba komentarzy artykułu: 2
„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ds. kolejnego wieloletniego budżetu UE uważają, że pomimo nowych wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, polityka spójności oraz wspólna polityka rolna - które wykorzystują obecnie 2/3 budżetu UE - muszą być traktowane priorytetowo. „Europa musi stać się silniejsza i musi to znaleźć odzwierciedlenie w budżecie” - mówi europoseł Siegfried Mureșan.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:10
Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: WuPeTreść komentarza: Trochę późno... Prezydent powinien zareagować wcześniej, rozwiewając obawy mieszkańców. Tymczasem przez wiele miesięcy trwał napędzany przez lokalne media festiwal łgarstwa prowokując fantastów do jeszcze śmielszych działań. Podczas gdy ogólnopolskie media zajmowały się naszym powiatem TiT na okładce straszył S12. Skojarzone z redakcją stowarzyszenie (założone by walczyć o czyste powietrze i zieleń) zachęcało do wariantu północnego przebiegającego przez tereny Wistomu, czy wysypisko śmieci - w rzeczywistości był to wariant narysowany przez dyletantów przez obszar Natura 2000 i Puszczę Spalską - gdzie tu troska o czyste powietrze i zieleń? W szerzeniu głupot prym wiedzie tez lokalna telewizja, w której wicestarosta pan Justyna bajdurzył a to o cennych lasach, a to o 70 metrowej trasie... To jest przerażające.Źródło komentarza: 7 godzin rozmów. Prezydent spotkał się z mieszkańcamiAutor komentarza: WuPeTreść komentarza: Wyobraź sobie, że świat nie kończy się w granicach powiatu i miasta sąsiedniego ;-) To połączenie kolejowe, to okno na świat.Źródło komentarza: Pakt Kolejowy dla Łódzkiego podpisany!Autor komentarza: PoPiSTreść komentarza: No i 12 mln zł dostał właśnie z tego Urzędu MarszałkowskiegoŹródło komentarza: Rekordowa dotacja do remontu drogi? Czegoś takiego jeszcze nie byłoAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Szanowny Panie Mariuszu: nie leć Pan w kulki. Ten tytuł tego materiału powyżej mnie zaskoczył, ale, jak zacząłem czytać pierwsze zdania, doszedłem do normy. Czyli: normalka, "normalne" traktowanie przygłupów ze starostwa tomaszowskiego, uwalenie prostego wniosku o dotacje. Jednak, dla ludzi z Ciebłowic, to nie jest "normalka", to jest debilizm władców powiatu tomaszowskiego. HEJ!!! Radni powiatowi!!! Dokąd, do ku#wy nędzy będziecie tolerować ten zarząd powiatu - co?! Ile jeszcze razy musicie dostać w dupę, abyście zrozumieli, że za takie sytuacje możecie też dostać w dupę przy najbliższych wyborach?! Ale wy, wszyscy (95%) radni doskonale wiecie, że Polacy, to takie totalne przygłupy, że do ich główek nie docierają takie sprawy. I zawsze będą głosować tak, jak im nakazuje ich czerwony móżdżek. Komuna ma się dobrze (większość z pisiorów, to dawne czerwone pająki) ....Źródło komentarza: Rekordowa dotacja do remontu drogi? Czegoś takiego jeszcze nie byłoAutor komentarza: Niemce exitTreść komentarza: O 6 rano? Nikt nie powinien przyjść, niech sami sobie otwierają dla siebie ten parkŹródło komentarza: Marcin Witko zaprasza na otwarcie Parku MiejskiegoAutor komentarza: MTreść komentarza: Do Warszawy z Łodzi jezdzi z 7 bezpośrednich dziennie więc się niech Pan nie osmieszaŹródło komentarza: Pakt Kolejowy dla Łódzkiego podpisany!
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama