Korowód dożynkowy z chlebem i wieńcami z 16 województw zawita do Spały po raz kolejny 14 i 15 września 2019 roku.
Główne uroczystości dożynkowe rozpoczną się w niedzielę o godz. 11.30 Mszą święta w Kaplicy Polowej AK. Po niej Para Prezydencka w asyście korowodu dożynkowego uda się na teren Centralnego Ośrodka Sportu. O godz. 14.00 rozpocznie się Ceremoniał Dożynkowy, który poprowadzi Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”.
W przeddzień głównych uroczystości w sobotę, 14 września 2019 roku, o godz. 14.30 na scenie w Miasteczku Regionów na stadionie COS rozstrzygnięty zostanie konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Przez dwa dni uroczystości dożynkowych będzie moc atrakcji dla każdego - stoiska promocyjne regionów z całej Polski, produktów regionalnych oraz kraina zabaw dla dzieci, a na scenie zespoły regionalne.
W Miasteczku Regionów na stadionie COS swoje stoiska zaprezentują województwa: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie oraz instytucje działające na rzecz rolnictwa: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wraz z Organizacją Producentów Ryb Jesiotrowatych oraz Krajowa Rada Izb Rolniczych. Ponadto będzie stoisko Kancelarii Prezydenta RP, Zespołu Mazowsze, Miasta Tomaszowa Maz. i Gminy Inowłódz.
Na placu w centrum Spały wystawią się gminy powiatu Tomaszowskiego oraz sponsorzy.
Zwieńczeniem Święta Plonów będzie Gala Muzyki Disco - koncerty zespołów: Baciary, Skaner, Bayera i Mr Sebii.
Jak co roku do Spały będzie można dojechać bezpłatną linią MZK i PKP.
Szczegółowe informacje na temat uroczystości dożynek dostępne są na stronach: www.powiat-tomaszowski.pl i www.prezydent.pl
Starościna Dożynek
Adriana Harhaj jest absolwentką wydziału politologii Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Warszawie Oddział Regionalny w Olsztynie. Od 15 lat, wspólnie z mężem Sławomirem, prowadzi ekologiczne gospodarstwo rolne w miejscowości Książnik w gminie Miłakowo w województwie warmińsko–mazurskim. Gospodarstwo ma powierzchnię około 50 ha, specjalizuje się w produkcji roślinnej oraz hodowli zwierząt, m.in. bydła mięsnego, bydła mlecznego oraz koni rasy polskiej zimnokrwistej. Gospodarstwo z sukcesami korzysta z funduszy europejskich, bierze też udział w unijnym systemie zbierania danych rachunkowych z gospodarstw rolnych (FADN), które nadzoruje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
Od 2015 roku Adriana Harhaj działa w strukturach Warmińsko–Mazurskiej Izby Rolniczej w powiecie ostródzkim jako członek Rady Powiatowej oraz Komisji ds. Kobiet i Rodziny Wiejskiej. Brała też udział w pracach Komisji ds. szacowania strat w gospodarstwach rolnych spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi.
Jest mężatką i mamą pięciorga dzieci. Poza prowadzeniem gospodarstwa, realizuje się śpiewając w chórze parafialnym OREMUS w Miłakowie.
Starosta Dożynek
Zbigniew Kaszuba jest rolnikiem z Pomorza, z Debrzna w powiecie człuchowskim. Posiada wykształcenie wyższe rolnicze, ukończył również studia podyplomowe z rachunkowości i planowania gospodarstw rolnych, a także podyplomowe studium samorządu rolniczego PAN. Posiada gospodarstwo o powierzchni 160 ha o profilu produkcja roślinna - nasiennictwo zbóż, reprodukcja odmian HR Danko w ramach umowy licencyjnej, produkcja sadzeniaków oraz ziemniaków frytkowych, produkcja olejów roślinnych tłoczonych metodą na zimno w ramach sprzedaży bezpośredniej. W latach 1996–1999 był prezesem Słupskiej Izby Rolniczej, następnie wiceprezesem Pomorskiej Izby Rolniczej w latach 2000–2002.
Jest pomysłodawcą, inicjatorem i współzałożycielem Zrzeszenia Producentów Zbóż i Rzepaku „ROLA” w Człuchowie, największej w Polsce grupy rolników z własnym elewatorem zbożowym o pojemności 50 tys. ton. W latach 1999-2014 był członkiem oraz prezesem Zarządu Zrzeszenia. Był inicjatorem powołania Krajowej Federacji Producentów Zbóż, w której w latach 2003-2012 pełnił funkcję wiceprezesa i prezesa Zarządu. Od 2003 roku jest ekspertem polskich producentów zbóż na posiedzeniach Grupy Roboczej ds. Zbóż Copa-Cogeca w Brukseli. Od 2006 roku jest rzeczoznawcą centralnym GUS w zakresie zbóż.
Żonaty, ma dwóch synów. Interesuje się narciarstwem biegowym, maratonami narciarskimi, wspinaczką górską oraz muzyką poważną.
Napisz komentarz
Komentarze