Katyń to symbol, zbrodni ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości. Zbrodni tej dokonało ZSRR na polskich obywatelach, głównie oficerach i żołnierzach Wojska Polskiego, funkcjonariuszach Policji Państwowej oraz Korpusu Ochrony Pogranicza, a także lekarzach, naukowcach i wielu, wielu innych przedstawicieli kwiatu inteligencji polskiej, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej” przetrzymywanych w obozach jenieckich na terenie Związku Radzieckiego m.in. w Kozielsku, Starobielsku, Ostaszkowie.
„Katyń pamięci mieszkańców ziemi inowłodzkiej” to tytuł wystawy w całości utworzonej przez Towarzystwo Fortyfikacyjne „Linia Pilicy” w Zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu, która przedstawia historię zbrodni radzieckich oraz jest formą upamiętnienia osób pochodzących z Gminy Inowłódz, które zginęły właśnie w Lesie Katyńskim. Ekspozycja została otwarta 18 września 2020 r., w uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście oraz liczni przedstawiciele młodzieży szkolnej. Uroczystość rozpoczął Prezes Stowarzyszenia Marcin Szymański, a szczegóły ekspozycji przedstawił Jerzy Szymański Sekretarz Stowarzyszenia.
W ekspozycji upamiętnieni zostali: bracia Wawrzyniec Kamiński i Walenty Kamiński, urodzeni w Królowej Woli, Marian Kwaśkiewicz urodzony w Gaszku (obecnie Inowłódz) oraz Władysław Szymański Chorąży Wojska Polskiego urodzony w Turku. O historii wymienionych można było usłyszeć od ich krewnych i potomków, który opowiedzieli o ich życiorysie i okolicznościach śmierci. Nie brakło również rozmówi i dyskusji dotyczących historii, Katynia czy ogólnie tematu II wojny Światowej.
Napisz komentarz
Komentarze