W spotkaniu udział wzięli też radni Rady Miejskiej w Tomaszowie Mazowieckim: Beata Stańczyk i Krzysztof Kuchta - przewodniczący Rady Miejskiej.
Dobrą informacją dla mieszkańców Ludwikowa, jest to, że już w najbliższym czasie rozpocznie się budowa boiska sportowego przy Szkole Podstawowej nr 7. - Najświeższa wiadomość, jaką chcemy Państwu przekazać jest taka, że udało nam się uzyzkać dofinansowanie do budowy boiska szkolnego. Mamy tu piękną halę ale brakuje boiska i tak obiekt wielofunkcyjny sportowy powstanie. Na ten cel otrzymaliśmy dotację z Ministerstwa Sportu, ale staramy się też o pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego. Dzieki temu już niedługo nasze dzieciaki będą ćwiczyć na nowym boisku - mówił Prezydent.
Marcin Witko mówił też o innych inwestycjach w dzielnicy Ludwików. Dobra wiadomością jest też przeniesienie słupów energetycznych, dzięki temu wzdłuż ulicy Ludwikowskiej powstanie nowy chodnik dla pieszych. - Liczyliśmy na to, że uda nam się dojść do porozumienia z PGE szybciej, niestety się nie udało. Teraz jesteśmy już na drobrej drodze - wyjaśniał zebranym mieszkańcom dzielnicy.
Była też mowa o zanieczyszczaniu powietrza w naszym mieście i rozwiązaniu tego problemu przez gazyfikację domów, czyli wymianę starych, węglowych pieców na piece gazowe. - W ramach naszych starań o poprawę jakości powietrza bierzemy udział w międzynarodowych badaniach prowadzonych przez Instytut Ochrony Środowiska. Przy okazji tych badań zostaną zainstalowane czujniki zanieczyszczenia. Będzie ich kilkadziesiąt. Wychodzimy w ten sposób naprzeciw wnioskom składanym przez tomaszoowian. Te czujniki będą zainstalowane w róznych miejsach a do wyników z nich będa mieli dostęp za pomocą spejalnej aplikacji wszyscy mieszkańcy. Do tego Straaż Miejska będzie wyposażona w drony - minilaboratoria. Na początku nie będziemy karać a jedynie pouczać. Jednak w przyszłości te kary się pojawią, ponieważ wszystkim nam zalaży na tym, by oddychać czystym powietrzem - wyjaśniał prezydent podkreślając, że nie chodzi o to, by ścigać osoby opalające domy weglem, ale tych, którzy do pieców wrzucają plastik i inne śmieci. Zachęcał do składania wniosków na dofinansowanie wymiany pieców CO.
Prezydent Marcin Witko podczas swojego wystąpienia mówił m.in. o remontach dróg, których właścicielem jest miasto. Większość tych najbardziej potrzebujących remontu, to drogi w dzielnicy Ludwików. - Ponad 20 kilometrów dróg na terenie miasta, to drogi gruntowe. Ponad połowa jest w naszej dzielnicy. Proszę więc zobaczyć jak byliśmy do tej pory traktowani. Niech więc się inni nie dziwią, że musimy to jakoś wyrównać. Dlatego przygotowujemy projekt do Narodowego Programu Budowy Dróg. Nie chcę o nim szetrzej mówić, ponieważ kryteria się tu zmieniły. Prowaddzimy rozmowy i negocjacje i mam nadzieję, że tak przygotujemy projekt, by uzyskał najwyższą punkatację - mówił prezydent.
Prezydent Witko wspomniał także nowoczesnym monitoringu, który wkrótce zostanie uruchomiony w naszym mieście, a który w piątek prezentowano tomaszowskim służbom mundurowym. - Ten monitoring jest jednym z najnowocześniejszych w całej Polsce. To jest dokładnie ten sam system, który posiada Warszawa, a więc stolica, z tym, że jeszcze bardziej nowoczesny. Na obecną chwilę mamy kilkanaście kamer, ale będziemy przyłączać kolejne. Planujemy aby było ok. 300 kamer w mieście. Inwestujemy tak dużo pieniędzy, że aż serce nas boli, kiedy to, co robimy jest niszczone. Przykładem jest wyremontowana ulica Ludwikowska i Robotniczą, którymi nie powinny jeździć ciężarówki a one i tak jeżdżą. Te kamery w pierwszym rzędzie też tutaj trafią a nagrania przekazywać będziemy Policji. - Marcin Witko podkreślał, że tomaszowskie firmy nie będą karane. Jego zdaniem niedopuszczalny jest tranzyt pojazdów ciężarowych z rejestracjami EOP.
Polecamy także
100 kamer monitoringu zapewni bezpieczeństwo mieszkańcom Tomaszowa
czytaj również
Marcin Witko przypomniał także o tym, że miasto i powiat otrzymały dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego dla wniosków obejmujących inwestycje rewitalizayjne. Dzięki temu spora cześć miasta uzyska nowy wygląd i stanie się przyjazna dla mieszkańców.
Przeczytaj:
Prawym okiem: warto przypomnieć
Marcin Witko wspomniał także o nagrodzie, jaką ma odebrać od czasopisma samorządowego Wspólna na początku października. Tomaszów Mazowiecki otrzymał ją, jako trzecie najszybciej rozwijające się miasto w Polsce. - Jest to powód do zadowolenia. Jest to powód do dumy. Wszystko jest możliwe dzięki zaangażowaniu mieszkańców. Szereg inwestycji powstaje przecież w ramach Tomaszowskiego Budżetu Obywatelskiego.
Poruszony został temat budowy pierwszej w Polsce Areny Lodowej. Po oddaniu do użytku gotowego obiektu Tomaszów stanie się miejscem, do którego będą przyjeżdżać najlepsi na świecie sportowcy. Zdaniem Prezydenya rozwinie się też dzięki temu baza hotelowa w pobliżu Areny. - Już w lutym przyszłego roku zorganizowane zostaną u nas Mistrzostwa Świata w łyżwiarstwie. Jesteśmy w trakcie rozmów. Jeśli się powiodą, przyjadą tu najlepsi zawodnicy z całego świata. Czy ktoś, kiedykolwiek wyobrażał sobie sytuację, że Tomaszowa przyjeżdżać będą przedstawiciele jakiejśc dyscypliny sportu z całego świata? - mówił Witko dodając, że miasto przygotować chce w okolicach nowej hali tereny pod budowę obiektów hotelarskich.
Nie brakowało także pytań od mieszkańców. Pytali m.in. o to dlaczego bezpłatna komunikacja miejska będzie obowiązywać dopiero od 1 stycznia przyszłego roku. Prezydent odpowiadał, że wiąże się to z wprowadzeniem z nowym rokiem zaktualizowanych rozkładów jazdy. - Druga a właściwie pierwsza rzecz jest taka, że z bepłatnej komunikacji korzystać będą także mieszkańcy gminy Tomaszów. Porozumienia z gminami zawierane są zawsze od 1 stycznia. Udało nam się wypracować z wójtem Szmiglem porozumienie. - wyjaśniał Marcin Witko.
Kolejne pytania dotyczyły dotacji do doprowadzenia i montażu instalacji gazowej. Dyrektor Lucyna Pietrzyk opowiadała o szczegółach programu. Zgodnie z regulaminem dofinansowanie dotycz zarówno demontażu starego źródła ciepła, montażu nowego oraz prace projektowe. - Wnioski o dofinansowanie można pobrać ze strony internetowej Urzędu Miasta lub bezpośrednio w urzędzie. Należy tylko pamiętać, by zrobić fotografie starego pieca .
Napisz komentarz
Komentarze