Ze strony samorządowej swój akces do przedsięwzięcia poza Tomaszowem zgłosiły także takie miasta jak: Częstochowa, Jaworzno, Kraków, Krosno, Lublin, Łomża, Łomianki, Mielec, Nowy Sącz, Płock, Rzeszów, Siedlce, Sieradz, Sosnowiec, Starachowice, Szczecin, Tczew, Toruń, Tychy, Wrocław, Zakliczyn, Żyrardów oraz Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.
Na mocy porozumienia jego sygnatariusze zdefiniowali konkretne potrzeby tj. m.in. liczbę i rodzaj potrzebnych pojazdów, ich oczekiwany poziom wydajności oraz maksymalne koszty nowych autobusów. Ogłoszenie zamówienia w trybie partnerstwa innowacyjnego planowane jest jeszcze w tym roku.
- Chcemy aplikować o kilka sztuk nowoczesnych autobusów elektrycznych, które mają obsługiwać ścisłe centrum miasta. W projekcie znajdzie się również kilka stacji ładowania pojazdów. Zarówno autobusów jak i pojazdów osobowych oraz jednośladów, które ku mojemu zadowoleniu zaczynają się w naszym mieście powoli pojawiać - mówi prezydent Marcin Witko.
Program NCBR stanowi jeden z elementów rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w zakresie pojazdów zero – i niskoemisyjnych. Zastosowana ma tu zostać formuła partnerstwa innowacyjnego. To tryb w ustawie o zamówieniach publicznych, w którym państwo występuje w roli "inteligentnego zamawiającego", kreującego nowy rynek dla nowatorskich produktów - w tym przypadku w oparciu o potrzeby zgłaszane przez miasta zainteresowane rozwojem ekologicznego transportu miejskiego. Program NCBR przewiduje nie tylko skonstruowanie i produkcję pierwszej serii autobusów nowej generacji, ale również stworzenie niezbędnej infrastruktury, takiej jak stacje ładowania pojazdów.
- W porozumieniu, jakie podpisaliśmy jest wskazane, że Tomaszów będzie miał możliwość uzyskania dofinansowania na pięć autobusów. W 2019 trafi do nas "prototyp" do testów, które prowadzone będą przez rok. Zobowiązaliśmy się, że będziemy przekazywać nasze spostrzeżenia co do jego funkcjonowania - wyjaśnia rzeczniczka prezydenta, Joanna Budny, dodając, że planowana dostawa wszystkich 5 pojazdów do Tomaszowa jest na 2021 rok.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju inwestujemy 100 mln zł w prace badawczo-rozwojowe, które doprowadzą do skonstruowania i produkcji pierwszej serii ekologicznych autobusów nowej generacji. Ich parametry techniczne pozwolą nie tylko na bezpieczną i opłacalną eksploatację w momencie wyjazdu na ulice polskich miast, ale także na dalszy rozwój pojazdów, w oparciu o nowoczesne technologie.
Jak informuje Centrum w konstruowanych autobusach zostaną zastosowane rozwiązania modułowe, co pozwoli poprawić ich parametry techniczne, a równocześnie ułatwi ich serwisowanie. Takie podejście ma pozwolić m.in. na ograniczenie kosztów eksploatacyjnych oraz szybsze dostawy pojazdów nowej generacji w przyszłości.
Sercem mających powstać autobusów będzie napęd elektryczny, wspierany technologiami odzyskiwania energii, które pozwolą na ładowanie akumulatorów w trakcie jazdy. Opcjonalnie będą mogły być również wyposażone w napęd wodorowy. Zastosowane rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne mają zapewnić polskim miastom ekologiczny - bezemisyjny i cichy - transport publiczny oraz efektywność ekonomiczną jego obsługi w długiej perspektywie.
Napisz komentarz
Komentarze