Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 stycznia 2025 09:07
Reklama
Reklama

Nagórzyce to nie tylko Groty. Mieszkańcy nie chcą być miastem.

Ruszyły spotkania Prezydenta Miasta z mieszkańcami Tomaszowa Mazowieckiego po przerwie związanej z pandemią Sars-Cov-2. Zazwyczaj były one okazją do prezentacji pomysłów, zamierzeń, planowanych inwestycji w danej dzielnicy i rozmów na temat potrzeb. Tym razem było inaczej, by nie powiedzieć.... dziwnie. Nagórzyce to peryferie miasta i to nie tylko w sensie "kartograficznym". Włączono je w granice Tomaszowa jeszcze w czasach PRL, tereny wiejskie miały stać się nową dzielnicą mieszkaniową. Chciano tu budować blokowiska. Na szczęście do tego nie doszło. Dzisiaj "nagórzycanie" żałują, że z ich wsi zrobiono dzielnicę. Porównują się do sąsiedniego Wiaderna, przywołują inwestycje, jakie poczyniła gmina wiejska pod rządami Franciszka Szmigla.
Kotlinowa - ulica, której nie ma

Władze Tomaszowa Mazowieckiego przespały swój najlepszy czas i nie wykorzystały walorów, jakie posiadają Nagórzyce. Nie dostrzegły też zagrożeń, jakie niesie ze sobą migracja ludności  do okolicznych miejscowości, zlokalizowanych najczęściej w gminie wiejskiej Tomaszów, Spale, Inowłodzu. Szansę natomiast pochwycił wójt Franciszek Szmigiel, który szybko "załapał", że tomaszowscy "emigranci" , którzy szukają miejsc do budowy swoich domów, to najczęściej osoby zamożne, które przyniosą do gminy nie tylko podatek od nieruchomości, ale również dostarczą wpływy z podatków osobistych. Tej migracji ludności nie trzeba się dziwić. Ucieczka przed smogiem, poszukiwanie lepszych warunków życia nie powinny być czymś zaskakującym... a chyba dla wielu osób takim jednak jest.  

Na wczorajszym spotkaniu mieszkańcy Nagórzyc krytykowali między innymi długi czas wydawania decyzji o warunkach zabudowy, Nie jest to jednak podstawowy problem związany z gospodarką przestrzenną. Miasta nie chce godzić się na lokalizację budynków wielorodzinnych (i słusznie). Jednak by te problemy raz na zawsze uregulować, należy przyjąć miejscowy plan zagospodarowanie, by to zrobić konieczna jest zmiana studium, ponieważ część terenów, to nadal tereny rolne. Obecny na spotkaniu Dariusz Żeleźny zapowiedział, że zmiany zostaną wprowadzone i plan zostanie przyjęty. Trochę szkoda, że miasto zwlekało z tym kilkadziesiąt lat. 

Problemów w Nagórzycach jest więcej. Od dłuższego czasu trwa konflikt miasta ze wspólnotą gruntową. To on zdominował wczorajszą dyskusję. Wspólnota dysponuje 40 hektarami gruntów, które wydzierżawia. Kilka lat temu na jej terenie zbudowano ścieżkę rowerową. Teraz właściciele terenu domagają się aby za grunty zapłacić. Podkreślają, że nie chcą ścieżki psuć, ale że trzeba sprawę formalnie uregulować. Zdaniem władz stawki za metr kwadratowy, jakie proponuje zarząd wspólnoty są zbyt wygórowane.  

Własnością Wspólnoty jest również fragment ulicy Kotlinowej, która tak naprawdę ulicą.... nie jest. Mieszkańcy, którzy mają przy niej swoje domy formalnie nie mają do nich dostępu.. Jedynie dobra wola wspólnoty sprawia, że można tędy dojechać do zabudowań. Wspólnota chce aby miasto jako priorytet potraktowało wykup kawałka ziemi pod powstanie ulicy po cenach rynkowych oraz zgadza się na mediacje w tej sprawie. Wojna polsko - polska w Nagórzycach trwa. Pojawiają się wzajemne oskarżenia, a Prezydent zachęca do rozliczenia zarządu wspólnoty gruntowej z przychodów jakie generuje dzierżawa terenów  

Obecny na spotkaniu Piotr Kucharski, radny i równocześnie mieszkaniec dzielnicy przekonywał, że nieodpłatne przekazanie   gruntów pod budowę drogi jest w interesie wspólnoty. Dzięki temu wartość ich gruntów powinna wzrosnąć o 1000 procent. 

 Rozmawiano także o planowanym przejęciu przez miasto ulic Nagórzyckiej oraz Jana Pawła II od ronda Sybiraków (skrzyżowanie z Wandy Panfil). Zmiana kategorii drogi powinna co najmniej ograniczyć ruch pojazdów ciężkich w tym miejscu. Miasto zapowiada inwestycje w ramach Polskiego Ładu. 

Marcin Witko wspomniał także o uregulowaniu prawnym własności nieruchomości, na której zlokalizowana jest siedziba ochotniczej straży pożarnej. Zapowiedział termomodernizację budynku oraz zagospodarowanie terenu wokół. Inwestycja z środków funduszu ochrony środowiska może kosztować nawet 2 miliony złotych. 

- Tak się zastanawiam czy nie lepiej byłoby od podstaw postawić remizę mniejszą i bardziej atrakcyjną niż inwestować w tą obecną "stodołę".  Przykładem jest OSP Łazisko. Obecnie budynek zajmuje centralną część działki.  Dzięki temu można byłoby cały teren lepiej zagospodarować - mówi mieszkaniec dzielnicy Piotr Maciejewski. 

Mieszkańcy pytali o przebudowę ulic Starowiejskiej i Ludowej. Zaplanowano ją na lata 2022-2023. Przyspieszenie jej realizacji i skrócenie procesu inwestycyjnego do jednego roku uważają za sprawę priorytetową. Jest to droga prowadząca m.in. do pobliskiej szkoły. Brak chodnika i jeżdżące tędy ciężarówki stanowią duże zagrożenie. 

Poważnym problemem jest też brak chodnika wzdłuż ulicy Nagórzyckiej w kierunku do Grot. Obecnie budowany jest fragment na odcinku od ul. Starowiejskiej. Inwestycję realizuje powiat tomaszowski. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tomaszowianin 13.10.2021 10:47
Może i forma pisania przez autora pozostawia wiele do życzenia, to jednak faktem jest, że w naszym mieście buduje się bloki gdziekolwiek bez zachowania ładu przestrzennego. Przykłady: apartamentowiec na ul. Wiejskiej pomiędzy budynkami jednorodzinnymi, budynki wielorodzinne na ul. Długiej, okolice ul. Słowackiego, Zgorzelickiej, Grunwaldzkiej, blok przy ul. Chopina stojący prawie na domu od strony ul. Garbarskiej. Takie przykłady można by mnożyć. Czy miasta nie stać na architekta z prawdziwego zdarzenia, który zapanuje nad tym bałaganem? Mieszkanie w odległości ok. 5 m od kopcącego komina starego budynku jak ma to miejsce na ul. Wiejskiej nie jest komfortowe dla mieszkańców okolicznych bloków.

Smog 12.10.2021 17:01
Co do smogu… czy w ościennych gminach ktoś go w ogóle mierzy? Bo wszczęcie sezonu oczy szczypią przejeżdżając…

Jaruba 13.10.2021 13:44
Znalazł się, ku..., następny "polonista" . Cytat: "Bo wszczęcie sezonu oczy szczypią przejeżdżając… ". Też byłeś nawalony, "cy cóś" ?!

Prywaciarze to smog 12.10.2021 11:55
Ej, ale u nas w blokowisku smrodzi smogiem typek od dawnego warsztatu samochodwego. Takie tam bzdury, dookoła mnie wszyscy mają auta, nikt tam nigdy nic nie naprawial. Tylko to syfiarstwo smrodzi. Teraz są jeszcze jaja bo dobudowali plombę i komin jest ...5 metrów od okien. Przepraszam, ale hahahahaha :) To już wtedy zaczynała się patodeweloperka. To jest spółdzielcza plomba, ale chodzi o mentalność. Szkoły nie, bo szkoda czasu, na łoko zmieści się, no to jest. Ale wracając do wioch pod Tomaszowem. To co? Tam na wiochach nie ma takich mieszkańców, co to po babci mają domek? Oni wszyscy są zamożni? Nie palą syfem? Bzdury tam. Wystarczy przejechać przez wieś by zobaczyć te walące się chałupy. To na zakręcie gdy się jedzie od grot? To są zamożni ludzie? Wracając do bloków. Właśnie z tej perspektywy to wpuszczanie tej prywatnej zabudowy przy blokowiskach było błędem. PRL to powinna wywłaszczyć dać im mieszkania w blokach, albo niech się się wynoszą. Tak było przy Wiejskiej z kilkoma domkami.

Jaruba 12.10.2021 14:42
Przed napisaniem tego tekstu: albo dobrze byłeś nawalony, albo masz dobrze poprzestawiane klepki z mózgownicy. O sposobie twojego pisania po "polsku" , już nie wspomnę. Jeżeli z główką masz ogólnie w porządku (nie wchodźmy w szczegóły, co do tej twojej główki), to przed następnym wpisem: nic nie pal, nic nie pobieraj, nic nie wstrzykuj. Jeżeli to, co napisałem powyżej, nie miało miejsca, to napisze tylko tak: głupków nie robią, sami się rodzą.

Opinie
Reklama
Reklama
Malarska opowieść o rzece Marcina Stańca Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza na wyjątkowy wernisaż malarstwa „W NURCIE”, który odbędzie się 17 stycznia, o godz. 18 w sali wystawowej MCK przy placu Kościuszki 18. Wstęp wolny.Ekspozycja obejmuje zbiór prac powstałych na przestrzeni ostatnich trzech lat w ramach cyklu „Rzeka”. Motyw rzeki w pejzażu jest obecnie głównym tematem malarskim realizowanym przez autora. Obrazy przedstawiają miejsca, które artysta lubi nazywać „swoimi”. Są to leśne strumienie i zbiorniki wodne znajdujące się w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego. Prace wykonane zostały w technice olejnej na płótnie.Marcin Staniec to artysta wszechstronny – malarz, grafik, ceramik, a także organizator licznych plenerów artystycznych. Jego bogaty dorobek obejmuje m.in. udział w prestiżowej wystawie „Najlepsze dyplomy ASP” oraz nagrodę Galerii Manhattan. Od 2017 roku prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów oraz aranżuje wystawy w Miejskim Centrum Kultury. Jest także autorem projektów murali, scenografii dla lokalnych instytucji kultury, a także współtworzy elementy graficzne dla Love Polish Jazz Festival.Wystawa „W NURCIE” to nie tylko podróż po malowniczych zakątkach regionu, ale również okazja do zapoznania się z wyjątkową wrażliwością artysty, który z pasją i niezwykłą starannością uchwycił piękno natury.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.01.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
słabe opady śniegu

Temperatura: 1°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Bez poglądów i bez zasad, za to z dużą dozą cynizmu Czy ktoś jeszcze pamięta Andrzeja Olechowskiego oraz to, że brał on udział w wyborach prezydenckich, a nawet osiągnął całkiem niezły wynik? To właśnie wówczas powstał ruch Obywatele Dla Rzeczypospolitej, który stał się zalążkiem Platformy Obywatelskiej. Do Olechowskiego dołączył Donald Tusk "wycięty" w wyborach władz ówczesnej Unii Wolności. Trzecim tzw. tenorem był Maciej Płażyński. Dopiero później pojawił się Jan Maria Rokita. Dzisiaj pozostał już tylko Tusk. Niewiele osób pojechało na zjazd "założycielski" do hali gdańskiej "Oliwii". Do nielicznych należał Jacek Kowalewski i jeśli już kogoś można byłoby nazywać "ikoną tomaszowskiej Platformy" to chyba właśnie jego a nie posła, który spędził w niej zaledwie chwilę. Pytacie: kto na to pozwolił? Kolejne decyzje personalne podejmowane przez starostę Mariusza Węgrzynowskiego budzą nie tylko zdziwienie ale i oburzenie. Na portalu NaszTomaszow.pl, jako pierwszy informowałem o zatrudnianiu nowych dyrektorów w szpitalu, pisałem także o stworzeniu nikomu niepotrzebnego stanowiska prokurenta. Chyba jako jedyny radny występowałem przeciwko "występom" Antoniego Macierewicza w "Mechaniku" na rozpoczęciu roku szkolnego. Być może dlatego wiele osób pyta mnie o to, jak to się stało, że ktoś taki jak Mariusz Węgrzynowski został po raz kolejny starostą, mimo, że w poprzedniej kadencji nie brakowało konfliktów, a jakość jego zarządzanie wymyka się racjonalnej ocenie. Do tego władza Starosty opierała się jedynie na grupce skorumpowanych radnych KO.
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: Zgoda budujeTreść komentarza: W Tomaszowie rzadzi Koalicja Antobywatelska 🤣Źródło komentarza: Bez poglądów i bez zasad, za to z dużą dozą cynizmuAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Polska inteligencja ginela w lasach i wiezieniach. Zostalo tylko ruskie Dna i niewiele polskiegoŹródło komentarza: Bez poglądów i bez zasad, za to z dużą dozą cynizmuAutor komentarza: Bartek40tmTreść komentarza: Ludzie nie przenoscie tej wojny PiS - PO na lokalne podwórko. Tutaj mam swoj mały "kraj" i nie patrzac na innych tworzyc przestrzeń do zycia i rozwoju dla mlodego i starszego pokolenia.Źródło komentarza: Tomaszowska Platforma w opałach. Wszyscy wskazują jednego winnego. Jest nim Adrian WitczakAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Mieszkańcy wiedzielize sa szczeniaki i nie zareagowali?Źródło komentarza: Dzikie psy zagryzają zwierzęta. Kiedy kolej na ludzi?Autor komentarza: MieczysławTreść komentarza: Przeciez to juz od 6 lat ledwo zipie. O jakiej kasie i awansie mowisz chlopie? Awans to moglbyc tylko z hajs z LV a nie....teraz...Źródło komentarza: Bartosz Grzelak został nowym trenerem Lechii Tomaszów MazowieckiAutor komentarza: owocowyTreść komentarza: Roszady nie z tej ziemi! Pan Witczak w mateczniku PiS: https://mniszkow.pl/aktualnosc-916-spotkanie_noworoczne_w_gminie_mniszkow.html Brakuje tylko posła Telusa!Źródło komentarza: Tomaszowska Platforma w opałach. Wszyscy wskazują jednego winnego. Jest nim Adrian Witczak
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama