Zaczęły pojawiać się kilka lat temu. W 2019 r. np. stanęła w Rudzie Śląskiej. Potem to rozwiązanie wprowadzono na warszawskich cmentarzach – Północnym i na Bielanach. Kolejne miejscowości i kolejne cmentarze zaczęły organizować zniczodzielnie, a wiele z nich powstało w ramach budżetów obywatelskich.
Zniczodzielnia to nic innego, jak postawiony w widocznym miejscu, przy wejściu duży regał. „Idea jest prosta. Zamiast wyrzucać szklane znicze do kosza, można je odłożyć na półkę i ponownie wykorzystać. Chodzi o znicze, które nadają się do uzupełniania wkładu. W ten sposób my będziemy bardziej eko, a osoby, które zdecydują się na ich ponowne wykorzystanie, zyskają finansowo, gdyż pozostanie im jedynie zakup wkładu.”
Z podobną inicjatywą wystąpił radny Rady Miejskiej w Tomasowie Mazowieckim, Konrad Borowski. W interpelacji, skierowanej do Prezydenta Miasta prosi o ustawienie na cmentarzu przy ulicy Dąbrowskiej regału na znicze, które będa mogły być powtórnie wykorzystane
Zniczodzielnia ma się również przyczynić do zmniejszenia ilości odpadów na cmentarzu. Chodzi o to, aby do kontenerów na śmieci nie wyrzucać nadających się do ponownego wykorzystania szklanych zniczy. Borowski uważa, że taki regał ważny jest szczególnie przed 1 listopada.
fot. Marcin Magier / Facebook
Napisz komentarz
Komentarze