Pojawiały się różne pomysły. Między innymi takie, by nowy sportowy obiekt przy ulicy Jałowcowej mógł służyć uczniom zarówno liceum jak i pobliskiej szkoły podstawowej. O tym, że taka idea w praktyce się nie sprawdza świadczą problemy z korzystaniem z Sali „Samochodówki” przez uczniów „czternastki”. Nie udało się dojść do porozumienia w tej sprawie przez kilka lat, choć wydawać się może, że wystarczyłaby odrobina dobrej woli.
Inwestycja w II LO trafiała do budżetu kilkukrotnie. Za każdym razem przyjmowano ten fakt w sposób entuzjastyczny. Z kolei w ciszy wydatek z budżetu wykreślano. Powodem najczęściej był brak środków i możliwości ich pozyskiwania. Szansa na budowę hali pojawiła się w najmniej spodziewanym momencie. Z jednej strony samorządy borykały się walką z pandemią, z drugiej sama szkoła zaczęła mieć problemy z naborem uczniów. Wiele osób przyjęło to z zaskoczeniem, bo placówka uchodzi w mieście za najbardziej renomowaną. Przez lata lokowała się wśród najlepszych szkół w rankingu Perspektyw. Ostatnie lata to niestety spory spadek.
Rząd przeznaczył spore środki dla samorządów w ramach tzw. tarczy kryzysowej. Były one stosunkowo łatwe do uzyskania. Wniosek to zaledwie dwie strony i miejsce na opis planowanego przedsięwzięcia, liczący co najwyżej kilka tysięcy znaków. Powiat Tomaszowski złożył dwa takie wnioski. Jeden z nich na budowę sali w II LO.
Procedury ruszyły a obiekt ma szansę powstać w przyszłym roku. W maju ogłoszono przetarg na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Termin jej wykonania to pół roku. Częścią dokumentacji, stanowiącą punkt wyjścia do dalszych prac jest opracowana koncepcja funkcjonalno-przestrzenna opisująca sposób zagospodarowania terenu inwestycyjnego.
W jednej z wersji opracowanych koncepcji zaplanowano pozostawienie obecnej Sali gimnastycznej. Nowa hala miałaby powstać obok. Problem w tym, że przy liceum nie ma wystarczająco dużo miejsca, a więc budynek zająłby też część funkcjonującego tu „orlika”. Ponieważ boisko w tej części miasta jest potrzebne pojawiły się protesty. Wrócono więc do pierwotnej wersji inwestycji.
Co ciekawe, w tym roku w Powiat realizował w szkole termomodernizację. Obejmowała ona remont dachu całej placówki w tym Sali gimnastycznej, która ma zostać wyburzona. Dyrektor chciał salkę jednak zachować, by można było w niej stworzyć aule wykładową.
Zarząd Powiatu podjął jednak decyzję o wyburzeniach. Do końca roku powinna pojawić się dokumentacja, pozwolenie na budowę i ogłoszenie o przetargu, który wyłonić powinien wykonawcę.
Umowa dotacji przewiduje, że cała inwestycja musi być zrealizowana i rozliczna do końca 2022 roku.
Napisz komentarz
Komentarze