Na wystawie znajdują się obrazy i eksponaty ze zbiorów Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze i ze zbiorów prywatnych.
Wernisaż rozpoczął się od powitania obecnych na spotkaniu gości, wśród których byli między innymi: Marcin Witko, Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego i Józef Panfil, artysta malarz, który przyczynił się do zorganizowania w tomaszowskim muzeum wystawy obrazów Romana Kochanowskiego. Dorota Bill-Skorupa, dyrektor Muzeum, podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w organizację wystawy, a w szczególności Katarzynie Posiadała, kurator wystawy.
"Dzisiaj otworzyliśmy wystawę zatytułowaną "Malarstwo Romana Kochanowskiego". Wystawę niezwykłą, wystawę dzieł mistrza pejzażu. Ponad sto obrazów, które pokazują niezwykłe mistrzostwo tego wspaniałego artysty. Wystawa została zorganizowana z inicjatywy jednego z artystów naszych tomaszowskich, pana Józefa Panfila, który był inicjatorem tego wydarzenia, natomiast kuratorem wystawy Głównym organizatorem jest pani Katarzyna Posiadała - muzealnik, historyk sztuki, a przede wszystkim znawca i propagator biografii i twórczości Romana Kochanowskiego. Wystawa będzie prezentowana do 2 września. Serdecznie zachęcam do jej obejrzenia, bo tej rangi artysta i tej rangi dzieła naprawdę warto zobaczyć." powiedziała Dorota Bill-Skorupa, dyrektor Muzeum imienia Antoniego hrabiego Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim.
"W czasie rozmów na temat mojej przyszłej wystawy, która była planowana, oglądaliśmy album tego artysty, Romana Kochanowskiego, żeby pokazać, jaki można rodzaj wydawnictwa zrobić. No i tutaj pani dyrektor i pani Srebrzyńska zainteresowały się malarstwem, a dobrą stroną tego było to że znam osobiście panią Posiadałową, która jest specjalistką od Kochanowskiego, i która właściwie go odkryła, przywróciła pamięci, ponieważ on 20 lat temu był w ogóle jeszcze nie znany. No i w ten sposób może poprzez te kontakty, w takim skromnym wymiarze przyczyniłem się do powstania tej wystawy, którą oglądamy dzisiaj." - mówił Józef Panfil, artysta malarz zamieszkały w Smardzewicach, który dzień wcześniej został uhonorowany Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” z rąk wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego.
"Na wystawie poświęconej twórczości Romana Kochanowskiego zaprezentowanych jest 101 obiektów. Obrazy olejne, rysunki i kilka archiwaliów, to znaczy są to zdjęcia, medale, dyplom. Chodziło o to, żeby pokazać Kochanowskiego komplementarnie, żeby społeczeństwo Tomaszowa mogło zorientować się, jak wyglądał, dlatego są zdjęcia, że był znany, uznawany, dlatego jest dyplom i Medal i jak pięknie malował, bo malował pięknie. Jest to jeden z najwybitniejszych polskich pejzażystów. Może nie jest tak znany, jak Stanisławski, ale jest to na pewno malarstwo tej rangi. Jest mniej znany, dlatego że mieszkał i tworzył w Monachium. Całe właściwie swoje życie, nie tylko twórcze, ale i osobiste związał z Monachium. Tam ożenił się z Bawarką, Marią Kafel, tam wychowywał się jego syn, ale cały czas miał polskie obywatelstwo, co więcej po 1918 roku polskie obywatelstwo także przyjęła jego żona i jego syn. To była bardzo patriotyczna, fantastyczna rodzina. A on był człowiekiem niezwykle zdolnym, utalentowanym, skończył Akademię w Petersburgu ze złotym medalem. Mamy do czynienia z najwyższej klasy malarstwem artysty, który żył w latach 1857-1945. Urodził się w Krakowie, tam skończył Szkołę Sztuk Pięknych, później wyjechał do Wiednia, gdzie kształcił się w Akademii Wiedeńskiej przez 7 lat, a następnie wyjechał do Monachium, ale już jako ukształtowany malarz, wystawiał w największych miastach europejskich: w Berlinie w Monachium, w Londynie prezentował także swoje obrazy w Dusseldorfie, w Warszawie, Krakowie, we Lwowie. Po prostu mamy do czynienia z wybitnym malarstwem. - powiedziała Katarzyna Posiadała, kurator wystawy, historyk sztuki, wieloletni pracownik Muzeum imienia Malczewskiego w Radomiu, wybitny znawca twórczości Jacka Malczewskiego i Romana Kochanowskiego.
Wystawę można oglądać do 2 września 2018 roku.
Napisz komentarz
Komentarze