Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 30 marca 2025 07:02
Reklama

"Kolej na Reymonta", działanie trzecie w DOK-u

W piątek, 4 sierpnia 2017 roku, w ramach projektu "Kolej" na Reymonta odbyły się międzypokoleniowe warsztaty artystyczne pt. „Tęczowe pasiaki”. Projekt jest realizowany od lipca do września.

Reklama

 

W Miejskim Centrum Kultury, filii DOK udział wzięła ponad 40-osobowa grupa dzieci już w trzecim działaniu w ramach tego projektu.

 

Zajęcia rozpoczęły się od Lekcji języka polskiego, „Wieś oczami Reymonta”, którą poprowadzili: Anna Zieja i Edyta Izdebska z synem, Jakubem Izdebskim. Uczestnicy wiele dowiedzieli się o życiu i twórczości Władysława Stanisława Reymonta i o jego twórczości. Bardzo przystępnie prowadzący przekazali dzieciom wiedzę o najważniejszej powieści pisarza "Chłopi" i o nagrodzie Nobla.

 

 

 

 Kolejną atrakcją przygotowaną tego dnia był występ dwóch muzyków. Roman Wojciechowski, znany w regionie skrzypek, tomaszowianin, reprezentujący gminę Sławno, który za zasługi dla kultury ludowej odebrał w 2012 roku, nagrodę im. Oskara Kolberga. wieloletni laureat nagrody Baszta, nagrody głównej Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

 

Mirosław Zieliński – wieloletni pedagog, przyjaciel dzieci i młodzieży, akompaniator zespołów ludowych działających w gminie Ujazd.

 

 

 

Dzieci wspaniale bawiły się w czasie koncertu muzyki ludowej. Razem z artystami śpiewały piosenki. Było wiele radości i śmiechu.

 

 

 Kolejna atrakcja, to zabawa z seniorami z Klubu Seniora działającego przy Dzielnicowym Ośrodku Kultury w Białobrzegach. Panie pokazały dzieciom zabawy, które były rozrywką w dawniejszych czasach. Pokazały jak dzieci spędzały wolny czas wtedy, gdy nie było prądu i telewizora. Jak z pospolitych przedmiotów takich jak: nitka, gumka, guziki czy kawałek drewna, robiono zabawki i jak wykorzystywano je do gier i zabaw.

Dzieci z dużym zainteresowaniem bawiły się razem z seniorami.

 

 

Następnie Elżbieta Lenart, instruktor Miejskiego Centrum Kultury poprowadziła prelekcję o ziołach. Przybliżyła dzieciom tematykę zielarstwa, jakie zioła pomagają w jakich chorobach.

 

 

Po dawce wiedzy na temat ziołolecznictwa uczestnicy wzięli udział w zajęciach plastycznych „Kogucik z Łowicza”, poprowadzonych przez Iwonę Jabłońską, instruktora MCK.

 

Celem projektu jest zapoznanie uczestników z życiem i twórczością Władysława Stanisława Reymonta oraz kultywowanie tradycji ludowych.

 

Wydarzenie finałowe pn. „Kolej na Reymonta – stacyjka Reymonta wczoraj i dziś” odbędzie się 9 września 2017 w Skansenie Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim, filii MCK-u. Punkt centralny eventu stanowi koncert Amatorskiego Zespołu Regionalnego im. Wł. St. Reymonta, „Wesele Boryny’’ działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Lipcach Reymontowskich. Partnerami projektu „Kolej” na Reymonta są:  Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim, Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim, Klub Seniorów działający przy filii DOK, Tomaszowski Uniwersytet Trzeciego Wieku i Radio Fama.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków w 2025? Aktualne ceny i dotacje

Przydomowe oczyszczalnie stały się w ostatnich latach prawdziwym hitem jeśli chodzi o domy jednorodzinne, ale nie tylko. Wielu właścicieli tego typu nieruchomości rozważa budowę takiej instalacji u siebie. Z jakim kosztem jest związana taka inwestycja, co warto wiedzieć na poszczególnych etapach jej realizacji i na jakie aspekty warto zwrócić szczególną uwagę? Wyjaśniamy! Własną oczyszczalnię ścieków można wybudować jeśli nie posiada się możliwości przyłączenia gospodarstwa domowego do zbiorczej sieci wodno-kanalizacyjnej. Jest to o wiele lepsza alternatywa niż tradycyjne szambo, którego posiadanie wiąże się ze sporymi kosztami eksploatacyjnymi. Przyjrzymy się więc bliżej temu, na czym polega model działania przydomowej oczyszczalni.Data dodania artykułu: 25.03.2025 11:24
Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków w 2025? Aktualne ceny i dotacje

Raport: Polacy wytwarzają średnio od 250 do 480 kg odpadów rocznie

Statystyczny Polak wytwarza średnio 376 kg odpadów komunalnych rocznie; najmniej mieszkaniec Podkarpacia (250 kg), a najwięcej mieszkaniec Opolszczyzny (480 kg) - wynika z opracowania Instytutu Ochrony Środowiska. Gminy miejskie wytwarzają najwięcej, a gminy wiejskie najmniej odpadów.Data dodania artykułu: 23.03.2025 09:51
Raport: Polacy wytwarzają średnio od 250 do 480 kg odpadów rocznie

Badanie: większość polskich rolników czuje się zmęczona i pozostawiona sama sobie

Zmęczonych czuje się 70 proc. polskich rolników, a 62 proc. uważa, że są pozostawieni sami sobie - wynika z badania organizacji More in Common. Wskazano również, że 38 proc. rolników zadeklarowało, że ich gospodarstwa dotknęły susze, a 16 proc. powodzie.Data dodania artykułu: 23.03.2025 09:36
Badanie: większość polskich rolników czuje się zmęczona i pozostawiona sama sobie
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama