W Miejskim Centrum Kultury, filii DOK udział wzięła ponad 40-osobowa grupa dzieci już w trzecim działaniu w ramach tego projektu.
Zajęcia rozpoczęły się od Lekcji języka polskiego, „Wieś oczami Reymonta”, którą poprowadzili: Anna Zieja i Edyta Izdebska z synem, Jakubem Izdebskim. Uczestnicy wiele dowiedzieli się o życiu i twórczości Władysława Stanisława Reymonta i o jego twórczości. Bardzo przystępnie prowadzący przekazali dzieciom wiedzę o najważniejszej powieści pisarza "Chłopi" i o nagrodzie Nobla.
Kolejną atrakcją przygotowaną tego dnia był występ dwóch muzyków. Roman Wojciechowski, znany w regionie skrzypek, tomaszowianin, reprezentujący gminę Sławno, który za zasługi dla kultury ludowej odebrał w 2012 roku, nagrodę im. Oskara Kolberga. wieloletni laureat nagrody Baszta, nagrody głównej Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.
Mirosław Zieliński – wieloletni pedagog, przyjaciel dzieci i młodzieży, akompaniator zespołów ludowych działających w gminie Ujazd.
Dzieci wspaniale bawiły się w czasie koncertu muzyki ludowej. Razem z artystami śpiewały piosenki. Było wiele radości i śmiechu.
Kolejna atrakcja, to zabawa z seniorami z Klubu Seniora działającego przy Dzielnicowym Ośrodku Kultury w Białobrzegach. Panie pokazały dzieciom zabawy, które były rozrywką w dawniejszych czasach. Pokazały jak dzieci spędzały wolny czas wtedy, gdy nie było prądu i telewizora. Jak z pospolitych przedmiotów takich jak: nitka, gumka, guziki czy kawałek drewna, robiono zabawki i jak wykorzystywano je do gier i zabaw.
Dzieci z dużym zainteresowaniem bawiły się razem z seniorami.
Następnie Elżbieta Lenart, instruktor Miejskiego Centrum Kultury poprowadziła prelekcję o ziołach. Przybliżyła dzieciom tematykę zielarstwa, jakie zioła pomagają w jakich chorobach.
Po dawce wiedzy na temat ziołolecznictwa uczestnicy wzięli udział w zajęciach plastycznych „Kogucik z Łowicza”, poprowadzonych przez Iwonę Jabłońską, instruktora MCK.
Celem projektu jest zapoznanie uczestników z życiem i twórczością Władysława Stanisława Reymonta oraz kultywowanie tradycji ludowych.
Wydarzenie finałowe pn. „Kolej na Reymonta – stacyjka Reymonta wczoraj i dziś” odbędzie się 9 września 2017 w Skansenie Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim, filii MCK-u. Punkt centralny eventu stanowi koncert Amatorskiego Zespołu Regionalnego im. Wł. St. Reymonta, „Wesele Boryny’’ działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Lipcach Reymontowskich. Partnerami projektu „Kolej” na Reymonta są: Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim, Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim, Klub Seniorów działający przy filii DOK, Tomaszowski Uniwersytet Trzeciego Wieku i Radio Fama.
Napisz komentarz
Komentarze