Nowe zasady od lutego 2022
Przepisy nie weszły jeszcze w życie, to też żaden doradca podatkowy nie może jeszcze udzielić wiążącej informacji na temat wykładni ich stosowania. Zwykle czeka się bowiem na moment opublikowania ich w dzienniku ustaw. Nie zmienia to jednak faktu, że sporo postanowień nowej specustawy jest od dawna przekazywana opinii publicznej. Co dziś wiemy o nowych przepisach? Stosunkowo nowatorskim zamysłem jest okres do jakiego odnosić się ma nowa ustawa, bowiem mowa tu o pomocy przekazanej Ukraińcom w okresie od 24 lutego 2022 r. do 31 grudnia 2022.
Granice darowizny
Darowizny na rzecz Organizacji Pożytku publicznego, fundacji i stowarzyszeń są w polskim prawie zwolnione z opodatkowania. Osoba fizyczna przekazująca środki finansowe i materialne może odliczyć ich wartość od podstawy opodatkowania (swojego dochodu). Wszystko ma jednak swoje granice, bo wartość tej darowizny nie może przekroczyć w roku podatkowym 6% uzyskanego w tym roku dochodu. Podobnie sprawy mają się w odniesieniu do przedsiębiorców rozliczających się w oparciu o CIT. Mogą oni odliczyć darowizny o wartości nie przekraczającej 10% swojego dochodu. Co warto pamiętać, przepisy te obejmują darowizny przekazana na rzecz dowolnej organizacji działającej na terenie UE i EOG. Zwolnienie z opodatkowania jest możliwe tylko po przedstawieniu dokumentu potwierdzającego dokonanie darowizny – z datą, danymi stron, kwotą darowizny.
Szerokie pojęcie darowizny
Z uwagi na fakt, że darowizny na rzecz osób przybywających do nas z Ukrainy mają bardzo różny charakter, ustawodawca w specustawie ukraińskiej zdecydował się na jego zupełne uwolnienie. Co to oznacza? Darowizna obejmuje wszelkie wydatki związane z wytworzeniem i nabyciem rzeczy i praw będących przedmiotem darowizny. W tym np. przekazanie do użytku lokalu mieszkalnego. Rozszerzony został także katalog podmiotów, którym można będzie przekazywać darowiznę (zwolnioną z opodatkowania). Poza organizacjami pozarządowymi, darowiznę przekazać będzie można również jednostkom samorządu terytorialnego, Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych jak i podmiotom wykonującym działalność leczniczą i ratownictwa medycznego.
Darowizna usług medycznych
Ciekawym rozwiązaniem jest wliczenie do kosztów uzyskania przychodów darowizny usług medycznych. Innymi słowy prywatne placówki medyczne będą mogły udzielać obywatelom Ukrainy nieodpłatnych świadczeń, które to rozliczać będzie można w PIT i CIT jako darowizna.
Nabywanie i podnoszenie kwalifikacji zawodowych
Specustawa wyjść na naprzeciw potrzeb Ukraińców przybywających do naszego kraju. Często bowiem nie mają oni środków do życia, ale są równocześnie chętni do podjęcia pracy. Nierzadko dysponują kwalifikacjami, które umożliwiają im świadczenie jakościowej pracy, dzielą ich jednak różnice wynikające ze specyfiki organizacji wielu zawodów. Stąd też środki przekazane na sfinansowanie kursów i szkoleń, których celem jest nabycie przez uchodźcę nowych kwalifikacji zawodowych lub przebranżowienie mieścić ma się w poczet świadczeń objętych darowizną.
Przyjęcie Ukraińców pod swój dach
Od początku wojny nie brakuje osób fizycznych jak i firm, które przyjmują pod swoją opiekę uchodźców z Ukrainy. Oferują im oni zakwaterowanie pod swoim dachem jak i wyżywienie, oczywiście bezpłatnie. Osoby te już niebawem otrzymają zapomogę w wysokości 40 zł dziennie, maksymalnie przez okres 60 dni. W sumie wartość możliwych do otrzymania środków to 2400 zł. Środki te również będą zwolnione z podatku.
Napisz komentarz
Komentarze